9 zdravotných účinkov kávy, na ktorých sa zhodli vedci a je dobré o nich vedieť

12193

Stále sa objavuje mnoho kontroverzných článkov o milovanom rannom nápoji, ktorým káva rozhodne je. Pravdepodobne však budete súhlasiť s tým, že pri riešení sporov spojených s účinkami kávy nie je nič lepšie ako sa najviac spoľahnúť na vedecké zistenia. Vedci tvrdia, že pitie kávy s mierou nemusí byť úplne neškodné, ale jedným dychom dodávajú, že má pozitívny vplyv na zdravie a nie jeden. Napríklad milovníci tohto nápoja často vyzerajú mladšie ako ich rovesníci či majú nižšiu šancu vzniku chorôb týkajúcich sa kardiovaskulárneho systému. Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac.

Znižuje riziko cirhózy pečene

1 45

Vedci zistili, že konzumácia kávy dokáže znížiť riziko vzniku cirhózy pečene až o 50%.

Omladzuje bunky

Antioxidanty obsiahnuté v káve majú omladzujúci vplyv na telové bunky. Vedci z univerzity Ewha v Soule tvrdia, že kávový extrakt vám môže pomôcť odstrániť malé vrásky a zabraňuje tak strate tekutín a kolagénu v tele. Preto niektorí ľudia, ktorí pravidelne pijú kávu, vyzerajú mladšie ako ostatní ľudia v ich veku.

Znižuje šance na rozvoj Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby

2 45

Vedci z centra pre výskum chorôb so sídlom v Tampe vykonali štúdiu s cieľom zistiť vplyv pitia kávy na vývoj Alzheimerovej choroby. Zistenia štúdie ukázali, že pitie troch šálok kávy denne môže znížiť riziko vzniku choroby až o 65%. Vedci z Brazílie zas prišli s objavom, že tento nápoj slúži aj ako skvelá prevencia v prípade Parkinsonovej choroby a znižuje riziko jej vzniku o 20%.

Znižuje riziko vzniku rôznych druhov rakoviny

Výskum, ktorý uskutočnilo Oddelenie klinických štúdií na Milánskej univerzite a Oddelenie epidemiológie v inštitúte Maria Negri, preukázal, že konzumácia kávy skutočne znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka a rakoviny prostaty.

Podporuje chudnutie

Funguje pitie kávy na chudnutie? Odhliadnuc od rôznych „šarlatánskych“ káv na chudnutie môže káva naozaj podporiť rýchlejšie spaľovanie.  A to vďaka kofeínu, ktorý môže pomôcť zrýchliť váš metabolizmus a zahnať pocit hladu. Dokonca môže pitie kávy potlačiť chuť do jedla. Určite máte aj vlastnú skúsenosť, že vypitie kávy ak nemáte čas dokáže  „zalepiť oči“ a potlačiť váš hlad. Samozrejme to nie je úplne odporúčané riešenie chudnutia.

Pozitívne pôsobí na kardiovaskulárny systém

4 34

Ďalšia všadeprítomná nesprávna predstava o káve sa týka jej vplyvu na kardiovaskulárny systém. V skutočnosti niekoľko štúdií vedcov z Harvardskej univerzity, Národnej univerzity v Singapure a Brighamovej nemocnice ukázalo, že u ľudí, ktorí vypijú 3 až 5 šálok denne, je trojnásobne nižšia šanca, že budú mať problémy so srdcom v porovnaní s tými, ktorí pijú iné nápoje. Taktiež zistili, že nie je veľký rozdiel medzi tým, či vypijete 1 alebo 3 šálky denne. Nie je to totiž také množstvo, ktoré by škodilo.

Zabraňuje vzniku cukrovky 2. typu

Dánski vedci z univerzity Aarhus a Odense preukázali, že pitie kávy nemá vplyv na vývoj cukrovky 2. typu. Cafestol, ktorý je súčasťou kávy, totiž zvyšuje hladinu inzulínu v pankrease, keď je pankreas vystavený vplyvu glukózy. A vďaka tomuto nápoju sa preto môžete vyhnúť cukrovke druhého typu.

Zabraňuje vzniku problémov s kĺbmi a žlčovými kameňmi

5 32

Choroba zvaná „DNA“ je spôsobená zlým metabolickým stavom a vedie k hromadeniu rôznych zložiek v telesnom tkanive. Ale vďaka tomu, že káva zlepšuje metabolizmus, môže vzniku tejto choroby zabrániť. Potvrdili to vedci z Harvardskej lekárskej fakulty a Brighamovej nemocnice.

Niektoré látky nachádzajúce sa v káve, napríklad kofeín, môžu dokonca znížiť riziko vzniku žlčníkových kameňov. Odborník Scott Gottlieb tvrdí, že riziko rozvoja tohto ochorenia by sa mohla znížiť až o 45%, ak budete piť 5 šálok denne.

Zvyšuje svalovú hmotu u starších ľudí

Vedci z univerzity Coventry navyše zistili, že kofeín prispieva k zvýšeniu svalovej sily u starších ľudí. Dôchodcom to tak môže pomôcť zabrániť náhodným pádom a zraneniam.

Predlžuje život

Káva údajne môže z rôznych dôvodov predlžiť život. Štúdia sa uskutočnila v rôznych krajinách a výsledok bol podobný v tom zmysle, že miera úmrtnosti u ľudí, ktorí pravidelne pili kávu, bola nižšia. Vedci tiež zdôraznili, že pitie tohto nápoja by mohlo prospieť aj fajčiarom, pretože fajčenie tento účinok nemení.

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.