Milujete nočnú oblohu? Na týchto 5 miestach si ju vychutnáte najlepšie

746

Ak patríte medzi tých, ktorí si radi užívajú krásy nočnej oblohy, ste na správnom mieste. Existuje množstvo miest na celom svete, kde môžete obdivovať hviezdy a zážitok bude pre vás nezabudnuteľný. Vybrali sme niektoré z najlepších miest na obdivovanie hviezd a zistíme, prečo by ste si tieto miesta nemali nechať ujsť.

Kiruna, Švédsko: Obdivujte polárnu žiaru pod najjasnejšou oblohou

Kiruna, mesto v severnej časti Švédska, sa nachádza pod polárnym kruhom. Toto miesto je jedným z najlepších na svete pre obdivovanie polárnej žiary, ktorá je často viditeľná na nočnej oblohe. Kiruna má aj niektoré z najtmavších a najjasnejších oblohy na svete, čo robí z tohto miesta ideálne miesto na pozorovanie hviezd. Okrem toho tu nájdete niekoľko observatórií, ktoré vám umožnia vidieť oblohu v celej jej kráse.

aurora borealis
Zdroj: Unsplash/FORREST CAVALE

Pic du Midi, Francúzsko: Vyhliadková plošina na vrchole hory

V regióne Midi-Pyrénées v južnom Francúzsku sa nachádza hora Pic du Midi, ktorá má výšku 2 877 metrov. Na jej vrchole sa nachádza vyhliadková plošina s panoramatickým výhľadom na nočnú oblohu. Toto miesto je známe svojou vysokou nadmorskou výškou a tým, že sa nachádza ďaleko od svetelného smogu a mestského osvetlenia. Okrem toho tu nájdete aj observatórium, kde si môžete pozrieť oblohu cez teleskop.

Screenshot 20230502 1305202
Zdroj: YouTube

Národná pamiatka Natural Bridges, Utah, Spojené štáty americké: Temná obloha s ohromujúcimi mostami

Natural Bridges National Monument v Utahu je známy svojimi prírodnými mostami, ktoré sú obzvlášť pôsobivé v noci, keď sa nad nimi týči nočná obloha plná hviezd. Toto miesto je jedným z najtmavších na svete a nachádza sa ďaleko od svetelného smogu mesta. Ak hľadáte romantickú atmosféru, sem musíte ísť, pretože je to obľúbené miesto pre romantické rande pod hviezdami.

Screenshot 20230502 1306562
Zdroj: YouTube

Národný park Iriomote-Ishigaki, Japonsko: Krajina s nekonečnou oblohou

Národný park Iriomote-Ishigaki sa nachádza na ostrove Ishigaki, ktorý sa nachádza v juhovýchodnej časti Japonska. Toto miesto je známe svojou nádhernou prírodou a jasne tmavou oblohou. V noci tu môžete obdivovať mliečnu dráhu a rôzne druhy hviezd, ako aj polárnu žiaru v zimných mesiacoch. Toto miesto je obľúbené aj medzi miestnymi obyvateľmi, ktorí tu často trávia noci pod hviezdami.

Screenshot 20230502 1309463
Zdroj: YouTube

Najlepšie miesta na pozorovanie hviezd na Slovensku

Ak by ste chceli pozorovať hviezdy u nás na Slovensku aj tu je niekoľko možností. Medzi najlepšie miesta patrí región Poloniny na východe Slovenska, ktorý je vzdialený od veľkých miest a ponúka jasne tmavú oblohu. Okrem toho sú tu aj chránené oblasti ako Národný park Nízke Tatry alebo Národný park Slovenský kras, ktoré ponúkajú tiež nádherné výhľady na hviezdy a oblohu.

Screenshot 20230502 1311472
Zdroj: YouTube/FMFI UK

Výber týchto miest na obdivovanie hviezd ukazuje, že existuje množstvo miest na celom svete, kde môžete zažiť nezabudnuteľné zážitky pod jasnou nočnou oblohou. Či už máte radi romantiku, krajinné výhľady alebo vedecký výskum, tieto miesta vám ponúkajú všetko a ešte viac. Tak neváhajte a vydajte sa na cestu za obdivovaním krás nočnej oblohy, pretože to určite stojí za to.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.