Klonovanie ľudí: Fakt alebo výmysel zo sci-fi filmov?

421

Klonovanie ľudí je téma, ktorá už desaťročia fascinuje vedcov, ako aj verejnosť. Niektorí vidia v klonovaní ľudí zázrak vedy, iní v ňom vidia etické dilemy a potenciálne nebezpečenstvo. Avšak, je klonovanie ľudí skutočnosťou alebo iba fikciou?

Aké sú fakty o klonovaní?

Veda už dokázala klonovať zvieratá, ako napríklad ovcu Dolly v roku 1996. Pokusy klonovania zvierat sú vo vedeckej komunite bežnejšie ako pokusy o klonovanie ľudí. V minulých desaťročiach boli uskutočnené pokusy na klonovaní mnohých zvierat, vrátane oviec, kráv, prasiat, psov, mačiek a dokonca aj konských a myších embryí.

a couple of sheep standing on top of a grass covered field
Zdroj: Unsplash/Jørgen Håland

Ako je to s ľuďmi?

Klonovanie ľudí je v súčasnosti stále tabuizovanou a nelegálnou oblasťou výskumu. Aj napriek tomu, že vedecká komunita získala v posledných rokoch niektoré poznatky o tom, ako by sa klonovanie ľudí mohlo vykonávať, v súčasnosti sa neuskutočňujú žiadne pokusy na klonovaní ľudských jedincov.

photo of woman's face reflection
Zdroj: Unsplash/Alexander Grey

Je klonovanie ľudí nebezpečné?

Klonovanie ľudí by malo veľký potenciál priniesť nielen zdravotné riziká, ale aj psychologické problémy a etické dilemy. Okrem toho, existuje aj riziko, že by klonovanie ľudí mohlo viesť k nebezpečným sociálnym problémom, ako napríklad rasizmus, diskriminácia alebo stratifikácia spoločnosti na základe genetických vlastností.

Čo hovoria o klonovaní ľudí zákony?

V mnohých krajinách je klonovanie ľudí nelegálne. V Spojených štátoch Amerických napríklad klonovanie ľudí nie je len nelegálne, ale aj zakázané federálnym zákonom. Zákony však nie sú jednotné a môžu sa líšiť podľa krajiny a štátu.

woman in dress holding sword figurine
Zdroj: Unsplash/Tingey Injury Law Firm

Záver

Aj keď klonovanie ľudí je stále viac diskutovanou témou, v súčasnosti nie sú žiadne známe prípady klonovania ľudí. Klonovanie ľudí by prinieslo mnoho nebezpečenstiev a etických dilem, a preto sa vedú diskusie o tom, či by klonovanie ľudí malo byť vôbec povolené. Je to len fikcia alebo sa nám môže stať skutočnosťou v budúcnosti? To ukáže až ďalší výskum.

Zdroj 

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre