Klonovanie ľudí je téma, ktorá už desaťročia fascinuje vedcov, ako aj verejnosť. Niektorí vidia v klonovaní ľudí zázrak vedy, iní v ňom vidia etické dilemy a potenciálne nebezpečenstvo. Avšak, je klonovanie ľudí skutočnosťou alebo iba fikciou?

Aké sú fakty o klonovaní?

Veda už dokázala klonovať zvieratá, ako napríklad ovcu Dolly v roku 1996. Pokusy klonovania zvierat sú vo vedeckej komunite bežnejšie ako pokusy o klonovanie ľudí. V minulých desaťročiach boli uskutočnené pokusy na klonovaní mnohých zvierat, vrátane oviec, kráv, prasiat, psov, mačiek a dokonca aj konských a myších embryí.

a couple of sheep standing on top of a grass covered field
Zdroj: Unsplash/Jørgen Håland

Ako je to s ľuďmi?

Klonovanie ľudí je v súčasnosti stále tabuizovanou a nelegálnou oblasťou výskumu. Aj napriek tomu, že vedecká komunita získala v posledných rokoch niektoré poznatky o tom, ako by sa klonovanie ľudí mohlo vykonávať, v súčasnosti sa neuskutočňujú žiadne pokusy na klonovaní ľudských jedincov.

photo of woman's face reflection
Zdroj: Unsplash/Alexander Grey

Je klonovanie ľudí nebezpečné?

Klonovanie ľudí by malo veľký potenciál priniesť nielen zdravotné riziká, ale aj psychologické problémy a etické dilemy. Okrem toho, existuje aj riziko, že by klonovanie ľudí mohlo viesť k nebezpečným sociálnym problémom, ako napríklad rasizmus, diskriminácia alebo stratifikácia spoločnosti na základe genetických vlastností.

Čo hovoria o klonovaní ľudí zákony?

V mnohých krajinách je klonovanie ľudí nelegálne. V Spojených štátoch Amerických napríklad klonovanie ľudí nie je len nelegálne, ale aj zakázané federálnym zákonom. Zákony však nie sú jednotné a môžu sa líšiť podľa krajiny a štátu.

woman in dress holding sword figurine
Zdroj: Unsplash/Tingey Injury Law Firm

Záver

Aj keď klonovanie ľudí je stále viac diskutovanou témou, v súčasnosti nie sú žiadne známe prípady klonovania ľudí. Klonovanie ľudí by prinieslo mnoho nebezpečenstiev a etických dilem, a preto sa vedú diskusie o tom, či by klonovanie ľudí malo byť vôbec povolené. Je to len fikcia alebo sa nám môže stať skutočnosťou v budúcnosti? To ukáže až ďalší výskum.

Zdroj 

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.