Kolumbia – 20 plus 1 zaujímavosť o exotickej krajine, ktorá je viac ako len drogy a zbrane

9973

Možno túto krajinu poznáte vďaka populárnemu seriálu Narcos, Kolumbia je však omnoho viac ako len drogy a kriminalita aj keď sa to na prvý pohľad zdať nemusí. Prečítajte si týchto 22 zaujímavosti a faktov o exotickej a pestrej Kolumbií.

Kolumbia dovolenka
Foto: Pixabay

 

  1. Kolumbijský obchod s drogami má hodnotu 10 miliárd dolárov . Je to štvrtina z celkového legálneho exportu krajiny.

2. Z gram kokaínu zaplatíte v tejto krajine 5 dolárov v USA 100.

3. Viac Kolumbíjčanov zomrie každý rok na následky, ktoré im spôsobili americké cigarety ako Američanov na následky užívania kokaínu.

cestovanie
Foto: Pixabay

4. Kolumbíjska žena bola vychovaná opicami po tom, čo ju ako malú uniesli a nechali samú v džungli.

5. Iba v krajinách ako Kolumbia, Jamaica a Sv. Lucia máte ako žena väčšiu šancu sa stať nadriadeným ako v iných krajinách.

Kolumbia
Kolumbia je jednou z najpestrejších krajín sveta vôbec. Foto: Pixabay

6. V roku 1973 daroval americký prezident Nixon Kolumbií mesačnú horninu spolu s venovaním.

7. Rieka Caño Cristales v Kolumbií mení farby počas mesiacov Júl až November ( žltá, zelená, modrá, čierna a červená).

8. Pred vznikom „Kolumbijskej burzy“ nebolo mnoho dnes príznačných potravín pre rôzne krajiny. Napríklad Ekvádor nemal banány, Írsko zemiaky, Kolumbia kávu, Hawaii ananásy, Taliansko paradajky a Švajčiarsko čokoládu.

Farmár
Foto: Pixabay

9. Kolumbia si spolu s Indiou užívajú až 18 sviatkov počas roka, kedy nikto nepracuje. Ide o krajiny s najväčším počtom voľných dní.

10. Miestne deti si často a rady pochutnávajú na káve. Pijú tzv „Coffee con lech“, čo v preklade znamená jednoducho „káva a s mliekom“.

11. Až 1/3 Kolumbie je prales.

12. Štátna hymna je každý deň hraná v národnom rádiu a televízií . Presne o šiestej ráno a o šiestej večer.

13.V tejto krajine majú domov nevšedné živočíchy – ružové delfíny

Ružový delfín
Photo by variationblogr

14. Miestna špecialita je roztopený horúci syr, ktorý sa máča do hrnčeka s horúcou čokoládou.

15. V kolumbíjskych uliciach môžete kúpiť čokoľvek napríklad aj mobil z roku 1999, ktorý si predplatíte na určitý počet minút od chlapíka, keď si potrebujete nutne zavolať.

16. Bogota má jednú z najväčších sietí cyklochodníkov na svete.

Bogota
Foto: Pixabay

17. V tejto krajine ak poviete „nie“ budete za neslušného. Ak chcete odmietnuť je lepšie ak použijete niekoľko iných viet z ktorých vyplynie, že niečo nemôžete urobiť. Povedať jednoduché „nie“ je veľmi neslušné.

18. Mnoho ľudí pozná Kolumbiu predovšetkým vďaka neslávnej drogovej minulosti a menu Pablo Escobar . Kolumbíjčania sú však na túto časť histórie naozaj háklivý a nepáči sa im, že mnoho mladých ľudí považuje človeka, ktorý doslova zničil ich krajinu za akúsi „cool“ postavičku modernej pop-kultúry. Veľký rozruch vyvolal raper Wiz Khalifa, ktorý sa s hrobom drogového dílera odfotil a zverejnil fotku na svoj Instagram. Neskôr sa verejne ospravedlnil.

Pablo Escobar
Photo by Pablo Manriquez

19. Na uliciach zoženiete aj také absurdnosti ako je pornografia v ktorej hlavnú úlohu nemusia nutne zohrávať ľudia (áno presne to na čo myslíte).

20. Špeciálna kolumbíjska omáčka sa nazýva „salsa rosada“ ide o mix kečupu a majonézy.

21. Chlapík v uliciach mesta Medelin si zarába celkom nevšedným spôsobom. Staví sa s vami, že nevydržíte elektricky šok paralyzérom po určitú dohodnutú dobu. Ak vyhráte ste frajer ak prehráte musíte mu zaplatiť.

Vycestovali by ste do tejto krajiny na dovolenku?

 

zdroje: BussinesInsider, New.com.au, Wikipédia (mnoho podstránok)

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre