Pablo Escobar – Život a smrť najznámejšieho zločinca všetkých čias

122605

 

Pablo Escobar
 

Pablo Escobar bol jeden z najväčších pašerákov kokaínu všetkých čias, ktorý začínal s nulou a vypracoval sa do elity najmocnejších ľudí planéty. Patril pod Medelínsky kartel, má na svedomí tisícky vrážd a disponoval obrovským bohatstvom a vplyvom.

 

Netflix vydal seriál o tomto drogovom kráľovi, kde sa im podarilo veľmi kvalitne zobraziť jeho rýchly výstup na vrchol a ešte rýchlejší pád. Ak ste ho ešte nevideli určite si ho čo najskôr pozrite. My vám prinášame niekoľko zaujímavostí z jeho života, ktoré ste možno ešte nepočuli.

 

 

pablo-escobar6

Zaujímavosti

1. Hneď vedľa svojej luxusnej vily v Puerto Triumfo si Escobar vybudoval súkromnú ZOO, kde umiestnil hrochy, žirafy, slony a podobné exotické zvieratá. Hrochy sa ešte doteraz potulujú po okolí.

 

2. Pablo bol zodpovedný za smrť približne 4000 osôb, čo zahŕňalo približné 200 sudcov a asi 1000 policajtov, novinárov a vládnych predstaviteľov.

 

3. V 80. rokoch bol Medelínsky kartel zodpovedný za 80% kokaínu, ktorý sa dostal do USA.

pablo-escobar10

 

Začiatok drogového biznisu a skorý život Pabla Escobara

Celým menom Pablo Emilio Escobar Gaviria pochádzal z chudobnej rodiny siedmych detí . Otec sa volal Abel de Jesús Dari Escobar Echeverri, meno matky bolo Hemilda de los Dolores Gaviria Berrío a pracovala ako učiteľka na základnej škole. Pablo nikdy strednú školu nedokončil no na druhej strane si privyrábal tým, že falšoval univerzitné diplomy. Jeho kariéra pašeráka drog sa začala začiatkom 70 rokov. Dovtedy sa Pablo zaoberal spomínaným falšovaním dokumentov rôzneho druhu, unášaním ľudí a krádežami. Jeho snom bolo zarobiť milión dolárov kým bude mať 22. Keď dovŕšil 26 rokov mal na účte cez 100 miliónov

4. Predtým, než sa Escobar dostal k pašovaniu drôg, predával kradnuté náhrobné kamene a tiež bol v biznise s kradnutými autami.

5. Narodil sa v Rionegro v Kolumbii v roku 1949. Jeho otec bol farmár a mama učiteľka v škole.

6. V roku 1976 si 27 ročný Pablo Escobar vzal za manželku Maria Victoria Henao Vellejo, ktorá mala vtedy len 15 rokov.

Henao sa po Pablovej smrti premenovala a pod prideleným menom vystriedala viacero krajín . Najskôr do Mozambiku, potom do Brazíilie a nakoniec pôsobila v Argentíne, kde pôsobila ako realitná agentka a úspešná podnikateľka. Neskôr jej pravú totožnosť lokálne média aj argentínska vláda odhalili a zadržali. Jej zisky však nevedeli spojiť s ilegálnou aktivitou a tak ju po 18 mesiacoch prepustili. Podľa Pablovho syna sa jeho matka do kráľa drog zamilovala kvôli jeho “ šibalskému úsmevu. “ María Henao musela rovnako po Pablovej smrti sľúbiť kartelu Cali (ktorý prevzal moc), že ich syn nebude vyhľadávať pomstu. Rovnako musela kartel odškodniť peniazmi aby ju „nechali ísť“
...

pablo-escobar8

7. Počas toho ako bol Pablo na úteku a skrýval sa, jeho dcéra Manuela ochorela. Aby ju udržal v teple spálil asi 2 milióny dolárov v hotovosti.

8. Hovorí sa, že kokaín pašoval dokonca aj v pneumatikách civilných lietadiel. Podľa toho, koľko sa pilotom do pneumatík vošlo kokaínu, si vedeli zarobiť až $500 000 za deň.

9. V snahe zmeniť zákon o vydávaní ľudí do USA sa Escobar ponúkol splatiť štátny dlh Kolumbie. Ten sa vtedy odhadoval asi na 10 miliárd dolárov.

„Kvalitný“ a celosvetový produkt

Medelínsky kartel čoskoro kontroloval väčšinu distribúcie do celého sveta. Predovšetkým do Spojených Štátov, Mexika, Portorika a Španielska . Kokaín z Kolumbie sa stal symbolom kvality a veľmi rýchlo zanechal za sebou „susedov“ z Bolívie a Peru. Niektoré zdroje hovoria aj o tom, že tento produkt sa dostal dokonca až do Ázie.

pablo-escobar4

10. Aby mohli zväzovať peniaze utratili mesačne asi $2500 na obyčajné gumičky.

11. Escobarove zárobky sa vyšplhali až na neuveriteľných 30 miliárd dolárov.

12. 7 rokov po sebe obsadzoval Pablo prvé miesto v rebríčku najbohatších ľudí planéty v magazíne Forbes. Od roku 1987 až do 1993.

“ Biznis je jednoduchý, podplatíte niekoho tu a tam a zaplatíte dobrého bankára, ktorý vám prinesie tie peniaze naspäť“

P. Escobar

pablo-escobar5

13. Niekedy v neskorších 80. rokoch kolumbijské úrady odhadovali ako obrovská je Escobarova flotila a údajne zahŕňala 142 lietadiel, 20 helikoptér, 32 jácht a 141 domov, víl a kancelárií.

14. Jeho biznis bol tak obrovský a pod takým drobnohľadom, že aj napriek tomu, že vlastnil lietadlá, helikoptéry, autá, kamióny a lode, kúpil si na pašovanie kokaínu do USA aj 2 ponorky.

15. V najväčšom rozmachu prepašoval Pablo 15 ton kokaínu každý deň.

Kolumbia drogový díler

16. Asi 10% Escobarových úspor zhnilo, rozpadlo alebo ich zjedli krysy.

17.Po jeho smrti bolo jeho luxusné sídlo premenené na tématický park so zvieratami, dinosaurami v životnej veľkosti, Escobarovou kolekciou klasických áut atď…

18. Najväčší strach mal Escobar z vydania do USA. Urobil by čokoľvek aby nemusel stráviť svoje posledné roky v Americkej väznici.

pablo-escobar3

19. Aj napriek jeho strašným praktikám v biznise, Escobar založil mnoho projektov na podporu chudobných občanov v Kolumbii. Dával peniaze kostolom, nemocniciam, podporoval programy s jedlom zadarmo pre chudobných, staval parky, futbalové štadióny atď.

20. Pablo tiež použil svoje bohatstvo a vplyv, aby bol zvolený do Kolumbijskeho kongresu.

21. Najväčšiu samostatnú zásielku kokaínu, ktorú kedy Escobar prepašoval do USA vážila neuveriteľných 23 ton.

22. Bol zastrelený políciou vo veku 44 rokov ale niektorí ľudia stále špekulujú o tom, že si smrteľné zranenia spôsobil sám.

23. Jeho pohrebu v Medelíne sa zúčastnilo približné 25 000 ľudí. Viac sa dočítate v tejto knihe.

Po smrti prevzal „moc“ nad územím konkurenčný kartel Cali až do začiatku 90 rokov kedy boli jeho členovia zajatí alebo zabití kolumbíjskou vládou. O tomto príbehu Pabla Escobara ale aj kartela Cali pojednáva seriál produkčnej spoločnosti Netflix – Narcos.

Ako zomrel Pablo Escobar ?

Pablo Escobar zomrel 16 mesiacov po úteku zo svojej väznice La Catedral. Umrel násilne počas prestrelky 2. Decembra 1993. Kolumbíjske špeciálne jednotky využili rádio technológiu pomocou ktorej vystopovali Escobarov telefón v medelinskej štvrti Los Olivos. Počas prestrelky so svojim bodyguardom menom Álvaro de Jesús Agudelo prezývaným El Limon sa pokúsili utiecť po streche do zadných uličiek. Oboch ich zabila kolumbíjska národná polícia.

Escobarovi prestrelili nohu, hruď a fatálnym sa mu stalo prestrelnie ucha. Práve fakt, že sa nikdy nezistilo, kto uštedril Escobarovi „poslednú ranu“ viedol k neskorším konšpiráciam sa boss drogového podsvetia radšej zabil ako by sa mal nechať chytiť. Teóriu, že Escobar spáchal samovraždu potvrdili aj jeho bratia , Roberto Escobar a Fernando Sánchez Arellano, ktorým sa Pablo opakovane zdôveril, že keď príde „ten čas“ tak si sám prestrelí ucho.

Zničený apartmán

22. Februára 2019 bol zdemolovaný šesť poschodový apartmán v medelinskej štvrdi El Pobaldo, ktorý Escobar obýval a pravdepodobne v ňom aj plánoval mnoho svojich najzávažnejších trestných činov. Apartmán bol pôvodne postavený pre Escobarovú manželku ale v roku 1988 bol apartmán poškodený explóziou bomby, ktorú mal na svedomí kartel Cali.

Odvtedy ostala budova neobývaná. Bohužiaľ sa stala vyhľadávaným miestom „narco“ turistov a obdivovateľov Escobara. Starosta Federico Gutierrez sa rozhodol budovu zničiť a odstrániť tak temnú spomienku na krvavú minulosť mesta.

Prezident Ivan Duque sa k téme vyjadril, že história sa už nesmie prezentovať na základe páchateľov ale pripomínaním si ich obetí. Rovnako išlo o symbol, že mesto má viac ako len „dedičstvo“, ktoré v ňom zanechali drogové kartely.

Milenka Pabla Escobara – Virginia Vallejo

Virginia Vallejo García bola kolumbíjska spisovateľka a novinárka, ktorá bola milenkou Pabla Escobara v rokoch 1983 až 1987 . V roku 1989 sa rozhodla svedčiť v prípade zabitia prezidentského kandidáta menom Luis Carlos Galán . Všetci svedkovia vrátane Escobarových zabijakov boli v tomto prípade zabitý a prípad bol zrušený kvôli nedostatku dôkazov. Virginia kontaktovala americké veľvyslanectvo s prosbou o azyl výmenou za ďalšie svedectvo proti Escobarovi a kartelu Cali. Vallejo napísala aj knihu s názvom Loving Pablo, Hating Escobar, kde bližšie popisuje svoj vzťah s narkobarónom. Kniha sa stala španielským bestsellerom v USA aj v Kolumbií a vyšla aj na Slovensku pod názvom Pablo Escobar – Nenávidený a milovaný . V roku 2019 začala Vallejo pracovať pre španielsku televíziu RT en Español .

Najlepšie knihy o Escobarovi

NázovPopisDostupnosť
Pablo Escobar Autor: Mark Bowden
Pablo Escobar (Mark Bowden)
Dôkladný pohľad oceňovaného novinára Marka Bowdena z bezprostrednej blízkosti opisuje donedávna neznáme podrobnosti o šestnásť mesiacov trvajúcom tajnom love na Pabla pod vedením USA.
Pablo Escobar - Nenávidený a milovaný
Pablo Escobar - Nenávidený a milovaný (Virginia Vallejová)
Virginia Vallejová úprimne a pravdivo opisuje udalosti, ktoré sa čoskoro premenil na príbeh hrôzy a pomsty. V odvážnom, drsnom, očarujúcom a dekadentnom rozprávaní odkrýva informácie o Pablovi Escobarovi, jeho intimnom živote aj o zločinoch, ktoré neboli odhalené.
Lov na Pabla Escobara
Lov na Pabla Escobara (Javier Pena, Steve Murphy)
Steve Murphy a Javier F. Pena boli agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou. Príbeh dvoch odhodlaných agentov medzitým spoznal celý svet prostredníctvom seriálu spoločnosti Netflix Narcos

 

Video

Článok je spracovaný aj vo forme videa. Za každý odber na náš YouTube kanál sme vám nesmierne vďačný !

 

 

zdroj: Wikipedia, ati

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre