Pablo EscobarAktualizované  – Pablo Escobar bol jeden z najväčších pašerákov kokaínu všetkých čias, ktorý začínal s nulou a vypracoval sa do elity najmocnejších ľudí planéty. Patril pod Medelínsky kartel, má na svedomí tisícky vrážd a disponoval obrovským bohatstvom a vplyvom. Netflix vydal seriál o tomto drogovom kráľovi, kde sa im podarilo veľmi kvalitne zobraziť jeho rýchly výstup na vrchol a ešte rýchlejší pád. Ak ste ho ešte nevideli určite si ho čo najskôr pozrite. My vám prinášame niekoľko zaujímavostí z jeho života, ktoré ste možno ešte nepočuli.

 

pablo-escobar6

1. Hneď vedľa svojej luxusnej vily v Puerto Triumfo si Escobar vybudoval súkromnú ZOO, kde umiestnil hrochy, žirafy, slony a podobné exotické zvieratá. Hrochy sa ešte doteraz potulujú po okolí.

 

2. Pablo bol zodpovedný za smrť približne 4000 osôb, čo zahŕňalo približné 200 sudcov a asi 1000 policajtov, novinárov a vládnych predstaviteľov.

 

3. V 80. rokoch bol Medelínsky kartel zodpovedný za 80% kokaínu, ktorý sa dostal do USA.

pablo-escobar10

 

Začiatok drogového biznisu a skorý život Pabla Escobara

Celým menom Pablo Emilio Escobar Gaviria pochádzal z chudobnej rodiny siedmych detí . Otec sa volal Abel de Jesús Dari Escobar Echeverri, meno matky bolo Hemilda de los Dolores Gaviria Berrío a pracovala ako učiteľka na základnej škole. Pablo nikdy strednú školu nedokončil no na druhej strane si privyrábal tým, že falšoval univerzitné diplomy. Jeho kariéra pašeráka drog sa začala začiatkom 70 rokov. Dovtedy sa Pablo zaoberal spomínaným falšovaním dokumentov rôzneho druhu, unášaním ľudí a krádežami. Jeho snom bolo zarobiť milión dolárov kým bude mať 22. Keď dovŕšil 26 rokov mal na účte cez 100 miliónov

4. Predtým, než sa Escobar dostal k pašovaniu drôg, predával kradnuté náhrobné kamene a tiež bol v biznise s kradnutými autami.

5. Narodil sa v Rionegro v Kolumbii v roku 1949. Jeho otec bol farmár a mama učiteľka v škole.

6. V roku 1976 si 27 ročný Pablo Escobar vzal za manželku Maria Victoria Henao Vellejo, ktorá mala vtedy len 15 rokov.

Henao sa po Pablovej smrti premenovala a pod prideleným menom vystriedala viacero krajín . Najskôr do Mozambiku, potom do Brazíilie a nakoniec pôsobila v Argentíne, kde pôsobila ako realitná agentka a úspešná podnikateľka. Neskôr jej pravú totožnosť lokálne média aj argentínska vláda odhalili a zadržali. Jej zisky však nevedeli spojiť s ilegálnou aktivitou a tak ju po 18 mesiacoch prepustili. Podľa Pablovho syna sa jeho matka do kráľa drog zamilovala kvôli jeho ” šibalskému úsmevu. ” María Henao musela rovnako po Pablovej smrti sľúbiť kartelu Cali (ktorý prevzal moc), že ich syn nebude vyhľadávať pomstu. Rovnako musela kartel odškodniť peniazmi aby ju “nechali ísť”

pablo-escobar8

7. Počas toho ako bol Pablo na úteku a skrýval sa, jeho dcéra Manuela ochorela. Aby ju udržal v teple spálil asi 2 milióny dolárov v hotovosti.

8. Hovorí sa, že kokaín pašoval dokonca aj v pneumatikách civilných lietadiel. Podľa toho, koľko sa pilotom do pneumatík vošlo kokaínu, si vedeli zarobiť až $500 000 za deň.

9. V snahe zmeniť zákon o vydávaní ľudí do USA sa Escobar ponúkol splatiť štátny dlh Kolumbie. Ten sa vtedy odhadoval asi na 10 miliárd dolárov.

“Kvalitný” a celosvetový produkt

Medelínsky kartel čoskoro kontroloval väčšinu distribúcie do celého sveta. Predovšetkým do Spojených Štátov, Mexika, Portorika a Španielska . Kokaín z Kolumbie sa stal symbolom kvality a veľmi rýchlo zanechal za sebou “susedov” z Bolívie a Peru. Niektoré zdroje hovoria aj o tom, že tento produkt sa dostal dokonca až do Ázie.

pablo-escobar4

10. Aby mohli zväzovať peniaze utratili mesačne asi $2500 na obyčajné gumičky.

11. Escobarove zárobky sa vyšplhali až na neuveriteľných 30 miliárd dolárov.

12. 7 rokov po sebe obsadzoval Pablo prvé miesto v rebríčku najbohatších ľudí planéty v magazíne Forbes. Od roku 1987 až do 1993.

Biznis je jednoduchý, podplatíte niekoho, podplatíte niekoho TU A  tam a zaplatíte dobrého BANKÁRA, ktorý vám prinesie tie peniaze naspäť

P. Escobar

pablo-escobar5

13. Niekedy v neskorších 80. rokoch kolumbijské úrady odhadovali ako obrovská je Escobarova flotila a údajne zahŕňala 142 lietadiel, 20 helikoptér, 32 jácht a 141 domov, víl a kancelárií.

14. Jeho biznis bol tak obrovský a pod takým drobnohľadom, že aj napriek tomu, že vlastnil lietadlá, helikoptéry, autá, kamióny a lode, kúpil si na pašovanie kokaínu do USA aj 2 ponorky.

15. V najväčšom rozmachu prepašoval Pablo 15 ton kokaínu každý deň.

Kolumbia drogový díler16. Asi 10% Escobarových úspor zhnilo, rozpadlo alebo ich zjedli krysy.

17.Po jeho smrti bolo jeho luxusné sídlo premenené na tématický park so zvieratami, dinosaurami v životnej veľkosti, Escobarovou kolekciou klasických áut atd.

18. Najväčší strach mal Escobar z vydania do USA. Urobil by čokoľvek aby nemusel stráviť svoje posledné roky v Americkej väznici.

pablo-escobar3

19. Aj napriek jeho strašným praktikám v biznise, Escobar založil mnoho projektov na podporu chudobných občanov v Kolumbii. Dával peniaze kostolom, nemocniciam, podporoval programy s jedlom zadarmo pre chudobných, staval parky, futbalové štadióny atd.

20. Pablo tiež použil svoje bohatstvo a vplyv, aby bol zvolený do Kolumbijskeho kongresu.

21. Najväčšiu samostatnú zásielku kokaínu, ktorú kedy Escobar prepašoval do USA vážila neuveriteľných 23 ton.

pablo-escobar7

22. Bol zastrelený políciou vo veku 44 rokov ale niektorí ľudia stále špekulujú o tom, že si smrteľné zranenia spôsobil sám.

23. Jeho pohrebu v Medelíne sa zúčastnilo približné 25 000 ľudí. Viac sa dočítate v tejto knihe.

Po smrti prevzal “moc” nad územím konkurenčný kartel Cali až do začiatku 90 rokov kedy boli jeho členovia zajatí alebo zabití kolumbíjskou vládou. O tomto príbehu Pabla Escobara ale aj kartela Cali pojednáva seriál produkčnej spoločnosti Netflix – Narcos.

 

zdroj: Wikipedia, ati

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť