Delfíny majú svoj vlastný „jazyk“. Z čoho pozostáva?

106

Iste viete, že delfíny patria k najinteligentnejším tvorom na planéte. Okrem toho, že sú hravé, majú vyvinuté komunikačné schopnosti. Akým spôsobom sa dorozumievajú? Majú svoj vlastný „jazyk“?

Delfíny a komunikácia

Delfíny patria medzi najkomunikatívnejšie tvory na našej planéte. Výskumy ukazujú, že delfíny majú svoj vlastný jazyk, pozostávajúci z rôznych zvukov ako pískanie či kvílenie. Aj keď existuje viac ako 30 druhov delfínov, všetky majú spoločnú schopnosť komunikovať pomocou tohto tajomného jazyka.

bdb4af05 27ca 4e6c b565 8f95af87952c
Autor tejto fotografie je eltpics

Morská biológia a delfíny

Vedci zaznamenali, že delfíny komunikujú hravým spôsobom, ale ich zvuky môžu tiež slúžiť ako varovanie, výzva na pomoc alebo signál pri organizovaní útoku pri love. Na výletných plavbách môžeme pozorovať delfíny v ich prirodzenom prostredí a počúvať ich interakcie, ktoré sprostredkúvajú skúsení morskí biológovia.

Najlepší čas na pozorovanie delfínov

Najaktívnejšie sú delfíny počas ranných plavieb, kedy je najväčšia šanca vidieť a počuť ich komunikáciu. Delfíny používajú okrem zvukov aj neverbálnu komunikáciu, ako sú rôzne telesné postavenia, tlieskanie plutvami a fúkanie bublín.

gray dolphin on the body of water
Autor tejto fotografie je Simon Infanger

Ako delfíny komunikujú

Výskumníci študujúci jazyk delfínov používajú sofistikované sonarové zariadenia na zachytenie a analýzu ich konverzácií. Aj keď je zložité pochopiť celý kontext ich jazyka, je zrejmé, že zvuky, ktoré vydávajú, sa líšia v závislosti od situácie – či už ide o hru, lov alebo varovanie.

dolphin
Autor tejto fotografie je Ádám Berkecz

Výlety za pozorovaním delfínov sú jednou z najpopulárnejších aktivít na plážových dovolenkách. Pozorovanie hry a komunikácie týchto úžasných tvorov je nezabudnuteľným zážitkom, ktorý odhaľuje tajomstvo ich podmorského jazyka.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.