Konzumácia psieho mäsa ako súčasť tradičnej ázijskej kuchyne vrcholí na kontroverznom festivale v meste Yulin

780

Napriek tomu, že v našich zemepisných šírkach je pes väčšinou chovaný ako domáci miláčik a súčasť rodiny, v ázijskej kultúre je konzumácia psieho mäsa úplne bežná. Pre nás nemysliteľné, v krajinách ako je Čína, Vietnam alebo Kórea, súčasť dlhoročných tradícií.

cage dogs fotografia
Foto od Grant.C

Lychee and Dog Meat Festival, tiež známy ako Yulin Dog Meat Festival, je každoročne sa konajúci čínsky festival, odohrávajúci sa počas letného slnovratu. Počas festivalu prichádza do mesta Yulin tisíce ľudí so záujmom o konzumáciu psieho mäsa. Psie mäso je v mnohých častiach krajiny považované za pochúťku a Yulin je len jednou z mnohých oblastí.
Festival vznikol v roku 2009 a stoja za ním hlavne majitelia reštaurácií, ktorí si chcú práve takýmto spôsobom navýšiť zisky. Trvá zhruba 10 dní a za tento čas je zabitých približne 10 000 – 15 000 psov a mačiek. V závislosti od zvieraťa sa môže cena za mäso vyšplhať až do výšky 3000 juanov, čo je v prepočte cca 384 €.

Tradícia konzumácie psieho mäsa sa v Číne začala pred viac ako 400 rokmi. Hoci neexistujú žiadne lekárske dôkazy, mnoho čínskych lekárov ľudovej medicíny verí, že psie mäso pomáha človeku odvrátiť teplo pociťované hlavne v letných mesiacoch. Navyše, pre priaznivcov sa konzumácia psieho mäsa nijako nelíši od konzumácie ostatných typov mäsa, ako je bravčové alebo hovädzie.

Odporcovia festivalu a zvierací aktivisti poukazujú hlavne na nehumánne zaobchádzanie so psami.Nakoľko mnohí predajcovia veria, že mučení psi majú lepšie mäso, brutalite sa medze nekladú.
Po celý čas konania festivalu sú psi držané v preplnených drevených debnách a kovových klietkach. Väčšina psov je ubitá na smrť, ale celkom bežné je aj varenie zaživa a sťahovanie z kože.

Čo sa týka hygieny pri spracovaní a skladovaní mäsa, v podstate žiadna neexistuje. Mäso je celé dni vystavené teplému vzduchu a rojom múch, po zemi sú pohádzané nepotrebné zvyšky a iné odpadky. Mŕtve telá sú zbavené srsti a orgánov, niektoré z menších psov sú povešané na hákoch, zatiaľ čo tie väčšie sú poukladané po stoloch. V niektorých stánkoch sú len samotné hlavy psov, predávajúce sa hlavne pre psie líčka.
Predávané psy sú hlavne zatúlaní, alebo ukradnutí domáci miláčikovia. Keďže väčšina psov nie je zaočkovaná, veľmi často sa objavuje aj besnota.

cage dogs fotografia
Foto od Mike Schmid

Aj napriek tohtoročnému zákazu konzumácie psieho mäsa, sa zvierací aktivisti tešili zbytočne. Nakoľko mnoho ľudí o zákaze nevedelo, festival pokračoval tak ako aj po minulé roky. Jediný rozdiel bol v tom, že väčšie reštaurácie skryli zo svojho menu znaky pre psa, aby sa vyhli vonkajším zásahom.

Záujem o psie mäso však pomaly upadá. Čoraz viac ľudí upúšťa od tejto tradície a psov berú ako spoločenské zvieratá a nie ako zdroj potravy. Prieskum spoločnosti Horizont v minulom roku zistil, že 69,5%čínskej populácie psie mäso nikdy nejedlo a viac ako polovica populácie vo výške 1,37 miliárd žiada, aby bol celkový predaj takéhoto mäsa zakázaný.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre