Živočíchy, ktoré sa pripravujú bez usmrtenia. Konzumovať sa majú takmer živé.

2034

Nie je veľa druhov živočíchov, ktoré sa podávajú ešte v živom stave a oveľa menej je ľudí ochotných dať ich konzumácii šancu. Vždy sa však nájde niekoľko odvážlivcov z ktorých sa časom stanú hotoví labužníci. Predsa len jediné čo nám v konzumácii častokrát bráni je naša vlastná psychika. A potom aký je rozdiel medzi ustricou a krvavým steakom? Obidva prípady sa niekomu môžu zdať nechutné. 

Prečo sa ale vôbec živé zvieratá konzumujú? Je to z toho dôvodu, že sú kuchári príliš leniví, aby ich v kuchyni upravili? Niektorí veria tomu, že živé zvieratá chutia lepšie, iní to berú ako súčasť kultúry a ich tradícií a ďalší chcú jednoducho len vyskúšať niečo nové. 

Bez ohľadu na dôvod, pozrite si, ktoré druhy sú konzumované živé a kde si ich môžete aj vy vychutnať. 

Chobotnice 

red and blue light digital wallpaper
Autor tejto fotografie je Pasha gulian

V Južnej Kórei je bežné, že vám na tanieri prinesú nasekané chápadlá chobotnice, ktoré sa vám budú ešte krútiť a zvíjať. Nejde teda o podanie doslova živej chobotnice, no minimálne to tak vyzerá. Už len predstava, že by sa toto malo zjesť, by mohlo niekomu privodiť nevoľnosť. 

Mravce 

Počas olympijských hier, ktoré sa odohrávali v Londýne v roku 2012 sa jeden dánsky šéfkuchár rozhodol podávať živé len mierne zachladené mravce s creme fraiche na kapustných listoch. Tí čo mali odvahu podávané “jedlo” ochutnať pripodobnili chuť mravcov k citrónovej tráve. 

Homáre 

lobster on icy tray
Autor tejto fotografie je Louis Hansel

V houstonskej reštaurácii pred vás prinesú živého homára a pred vašimi očami z neho pripravia sashimi (tenké plátky mäsa). Ak teda nemáte silný žalúdok, radšej sa tejto reštaurácii vyhnite. 

Ryby

Ikizukuri je japonské jedlo, kde je ryba stále nažive. V podstate ju vo vašej prítomnosti vylovia z nádoby a kuchár ju vyvrhne, naporcuje bez toho, aby ju usmrtil, takže srdce jej ešte stále môže niekoľko minút biť. 

Žaby 

Zdroj: ranker.com

Povedzme si o tokijskej reštaurácii Asadachi, kde nájdete žabie sashimi. Šéfkuchár naservíruje nakrájanú žabu na ľadovom lôžku, kým je technicky ešte živá a môže sa brániť. Zatiaľ čo vy už pojedáte niektoré jej časti, srdce môže opäť ešte stále biť. 

Úhor

Slávny šéfkuchár uvádza, že pri svojej návšteve Japonska nemohol odolať a dal si pripraviť úhora. Podávali ho ešte živého poliateho octom a saké (čo je bežný alkoholický nápoj v Japonsku). Samozrejme všetko naservírované skonzumoval, no predstava, že sa mu bude jedlo v žalúdku hýbať nebola ani zďaleka príjemná. 

Morský jež 

Zdroj: ranker.com

Samozrejme, bežnejšie sa ponúkajú upravené morské ježe, no tí čo mali tú možnosť porovnať, tvrdia, že živé chutia o niečo lepšie. Vedeli ste ale, že jediná jedlá časť tohto živočícha sú jeho pohlavné orgány? 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre