Ochutnali ste už kozí syr? Je výživný, zdraviu prospešný a rôzne využiteľný vo vašej kuchyni!

9571

Kozí syr je obľúbený po celom svete. Je krémový a má výraznú chuť. Vyrába sa v rozličných prevedeniach, od mäkkého roztierateľného syra až po slaný a drobivý syr. Aj keď sa kozí syr vyrába tým istým spôsobom ako kravský syr, líšia sa v obsahu živín.

Taktiež je kozí syr alternatívou pre tých ľudí, ktorí sú alergickí na syry vyrábané z kravského mlieka. Tento článok vám povie viac na tému nutričné benefity kozieho syra a poskytne vám mnoho kreatívnych spôsobov a nápadov na to, ako ho pridať do vašej každodennej stravy.

kozi syr
Foto od stu_spivack

 

Nutričné hodnoty

 

Pojem kozí syr označuje mnoho druhov syrov vyrobených z kozieho mlieka, ku ktorým patria napríklad klasické čerstvé syry, cheddar alebo aj brie.

Nutričné hodnoty kozieho syra závisia na spôsobe spracovania syra, ovplyvňuje o napríklad dĺžka zrenia. Všetky druhy kozieho syra obsahujú živiny, ktoré naše telo potrebuje a sú zdravé, ako napríklad zdravé tuky, bielkoviny, vitamíny a minerály. Aj keď denná odporúčaná porcia kozieho syra je malá (28 gramov), napriek tomu obsahuje pôsobivé množstvo živín.

Jedna porcia (28 gramov) jemného kozieho syra obsahuje (zdroj):

 

 • Kalórie: 102
 • Bielkoviny: 6 gramov
 • Tuky: 8 gramov
 • Vitamín A: 8% z DOP (Denný odporúčaný príjem)
 • Riboflavín (vitamín B2): 11% z DOP
 • Vápnik: 8% z DOP
 • Fosfor: 10% z DOP
 • Meď: 8% z DOP
 • Železo: 3% z DOP

Kozí syr je tiež dobrým zdrojom selénu, horčíka a vitamínu B3.

 • Jedna porcia kozieho syra obsahuje 6 gramov bielkovín, tie sú spolu s vápnikom, fosforom a meďou živinami, ktoré sú nevyhnutnosťou pre zdravé kosti (zdroj).
 • Navyše, kozí syr obsahuje zdravé tuky, vrátane mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom, ktoré vás zasýtia a môžu vám pomôcť s chudnutím (zdroj).
 • Zaujímavosťou je, že kozie mlieko má omnoho viac vyššie spomenutých mastných kyselín, než štandardne obsahuje kravské mlieko. Tieto mastné kyseliny sa rýchlo rozkladajú a sú absorbované vašim telom, takže sa s najväčšou pravdepodobnosťou neuložia do tukov (zdroj).

Ostatné tuky, ktoré sa v ňom nachádzajú, majú tiež benefity pôsobiace na vaše celkové zdravie, napríklad kyselina kaprónová, mastná kyselina so stredne dlhým reťazcom, má antibakteriálne a protizápalové účinky.

 • Laboratórne štúdie a štúdie na zvieratách ukázali, že kyselina kaprónová je účinná v bojovaní s akné, keďže obmedzuje baktériu P. acnes, ktorá zvyšuje zápal a vývoj akné (zdroj).

 

Zhrnutie: Kozí syr je dobrým zdrojom živočíšnych bielkovín, zdravých tukov, vitamínovminerálov. Mastné kyseliny, ktoré sa v ňom nachádzajú, majú antibakteriálne účinky a pomáhajú k dosiahnutiu sýtosti.

Obsahuje probiotiká

 

 • Probiotiká sú baktérie, ktoré napomáhajú vášmu organizmu a jeho zdraviu, ale ich rozmanitosť ale znovu záleží na druhu kozieho syra. Kozí syr obsahuje obsahuje dva druhý probiotík – L. acidophilus a L. plantarum (zdroj).
 • Ukázalo sa, že ak zaradíte do vášho stravovania probiotiká, budete mať lepšie fungujúce trávenie a taktiež zvyšujú imunitu (zdroj).
 • Zaujímavosť je, že syr je vynikajúcim nosičom probiotík kvôli tomu, že obsahuje veľké množstvo tukov a má pevné zloženie, ktoré ich ochraňuje od baktérii (zdroj).
 • Ak si chcete kúpiť syry s väčším množstvom probiotík, hľadajte tie staršie, alebo tie, ktoré sú vyrobené z nepasterizovaného mlieka (zdroj).

 

Zhrnutie: Niektoré druhy kozích syrov, napríklad odrody vyrobené z nepasterizovaného mlieka obsahujú zdravé baktérie nazývané probiotiká.

 

Mohlo by vás zaujímať: Ako účinkuje kozie kolostrum?

Ľahké a rýchle trávenie

 

Mnoho ľudí vymenilo mliečne výrobky z kravského mlieka za tie vyrobené z kozieho mlieka, kvôli lepšiemu tráveniu výrobkov z kozieho mlieka.

Je to kvôli tomu, lebo mliečne výrobky z kozieho mlieka majú odlišnú štruktúru bielkovín, ako mliečne výrobky z kravského mlieka, zároveň obsahujú menej laktózy. Laktóza je hlavným sacharidom v mlieku cicavcov.

 • Odhaduje sa, že až 70% celosvetovej populácie má problémy s trávením laktózy, ktoré sprevádzajú rôzne syndrómy, ako je napríklad nadúvanie, bolesť brucha, plynatosť a hnačka (zdroj).
 • Odborníci odporúčajú pre ľudí s malabsorpciou laktózy, aby prijali maximálne 12 gramov laktózy, inak môžu očakávať syndrómy spomenuté vyššie (zdroj).

Keďže kozie mlieko obsahuje menej laktózy, než kravské mlieko, výrobky z kozieho syra, ako je napríklad jogurt a mlieko, môžu byť lepšou voľbou pre ľudí s intoleranciou laktózy. Títo ľudia by avšak mali mať na pamäti to, že syry, ktoré sú mäkké, obsahujú viac laktózy, než tie tvrdé a staršie syry, a to bez ohľadu na to, či je to kravský alebo kozí syr.

Taktiež kozie mlieko disponuje nižším obsahom A1 kazeínu, čo je typ bielkoviny, ktorá môže u niektorých ľudí spôsobiť príznaky citlivosti na mlieko a následný zápal v čreve (zdroj 1, zdroj 2).

Kozie mlieko obsahuje zväčša A2 kazeín, typ bielkoviny, ktorý je menej dráždivý a alergénny v porovnaní s kazeínom A1.

45 ľudí s laktózovou intoleranciou sa zapojilo do štúdie, počas ktorej pili mlieko obsahujúce A1 kazeín a spôsobovalo im to zažívacie ťažkosti s miernymi náznakmi zápalu čriev.

Títo ľudia následne začali piť mlieko, ktoré obsahuje A2 kazeín. Zažívacie ťažkosti sa nezhoršili a zápal začal dokonca ustupovať (zdroj).

 

Zhrnutie: Kozí syr má menej laktózy a výrazne menej A1 kazeínu ako kravský, čo ho robí lepšou voľbou pre ľudí, ktorí majú intoleranciu na mliečne výrobkykravského mlieka.

 

Zasýti vás lepšie ako iné syry

 

Kozie mlieko obsahuje jedinečnú mastnú kyselinu, ktorá sa spája s viacerými zdravotnými benefitmi.

Ukázalo sa, že mliečne výrobky z kozieho mlieka majú antizápalové účinky a dokonca vám môžu efektívne znížiť úroveň vášho hladu.

Kozie mlieko má viac mastných kyselín s krátkym a stredne dlhým reťazcom, než kravské mlieko. Obsahuje veľmi veľa mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom, kyselinu kaprínovú a kyselinu kaprylovú. Tieto mastné kyseliny sú rýchlo stráviteľné, takže vám poskytujú okamžitý zdroj energie a pocit sýtosti.

Štúdia, do ktorej sa zapojilo 33 dospelých ľudí, poukázala na to, že ak zaradíte do vašich raňajok výrobky z kozieho mlieka, mali by ste pociťovať menej hlad v porovnaní s raňajkami s kravskými mliečnymi výrobkami (zdroj).

Znižovanie hladu a zvyšovanie pocitu plnosti sú dôležité faktory, ktoré vám môžu pomôcť schudnúť.

Taktiež iná štúdia ukázala, že okrem zasýtenia vám kozí syr môže pomôcť redukovať zápaly vo vašom tele. Je to kvôli tomu, že kozie mlieko redukuje zápalové bielkoviny interlekuín-8 a interlekuín-6 u starších zdravých ľudí (zdroj).

 

Zhrnutie: Výrobky z kozieho mlieka vrátane syra vás môžu zasýtiť a znížiť hlad, vďaka čomu môže konzumácia týchto produktov podporiť vaše chudnutie.

Nápady na recepty s kozím syrom

 

Okrem mnohých zdravotných výhod kozieho syra je tento produkt taktiež skvelá ingrediencia do mnohých jedál.

Vzhľadom na to, že každý syr má inú chuť podľa daného druhu, bude pre vás najlepšie kúpiť mäkší syr, ktorý je univerzálnejší a môžete ho použiť takmer v každom recepte.

Prinášame vám pár spôsobov, ako pridať kozí syr do vašej stravy:

 

 • Použite ho ako záverečnú bodku v prípade prípravy šalátov – rozdrvte ho na malé kúsky a posypte ním hotový šalát.
 • Rozdrvte kozí syr a použite ho na toast s avokádom, zeleninou a vajíčkami.
 • Do malých koláčikov uložte vyšľahaný kozí syr a nakrájané figy – tip na vynikajúce a zdravé predjedlo.
 • Pokryte vaše obľúbené krekery s kozím syrom a tenkými plátkami jablka – budete mať chutný snack!
 • Naplňte kuracie prsia kozím syrom a bylinkami, upečte ich a vytvorte tak vynikajúce jedlo vhodné pre vašu rodinnú večeru.
 • Pridajte kozí syr ako ingredienciu do quiche (francúzsky slaný koláč) alebo frittata (niečo medzi omeletou a koláčom po taliansky).
 • Dajte ho do varených ovsených vločiek a dochuťte ovocím alebo zeleninou.
 • Naplňte papriku zeleninou a kozím syrom pred tým, než ju upečiete alebo ugrilujete.
 • Pri robení domácej pizze použite namiesto kravskej mozzarelly kozí syr.
 • Spravte si raňajkovú omeletu s kozím syrom, hubami a bylinkami.
 • Dajte na zemiakové pyré kozí syr a dosiahnite naozaj jedinečnú chuť.
 • Použite kozí syr namiesto smotany alebo masla v prípade, varíte krémovú polievku.
 • Ak máte radi zdravé dezerty, podávajte rozšľahaný kozí syr so štipkou medu na kúsku ovocia!

Fritatta od Gordona Ramsayho

Neverili ste?  Naozaj je to tak, kozí syr môžete použiť takmer všade!

Okrem toho, že je kozí syr ľahko použiteľný v mnohých receptoch, považujeme ho za vynikajúce riešenie toho, ako navariť pre priateľov s neznášanlivosťou kravského mlieka.

 

Zhrnutie: Kozí syr môžete pridať do slaných ale aj do sladkých jedál, aby ste zvýraznili chuť. Má mnoho využití, v kombinácii s inými receptami je naozaj vynikajúci!

 

Záver

 

Kozí syr je výživný mliečny produkt, ktorý je plný vitamínov, minerálov a zdravých tukov. Konzumácia kozieho syra má mnoho pozitívnych prínosov pre vaše zdravie, ako je napríklad pocit sýtosti a zníženie možných zápalov. Navyše, jeho bielkovinová štruktúra a malý obsah laktózy ho robí lepšou voľbou pre tých ľudí, ktorí sa pasujú s neznášanlivosťou kravského mlieka.  Ak kupujete kvalitný kozí syr, vždy si môžete byť istý, že máte všestrannú a delikátnu ingredienciu, ktorú môžete pridať do sladkých a aj do slaných jedál. 

 

 

Zdroje:

 

https://www.healthline.com/nutrition/goat-cheese

+ štúdie uvedené v článku

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre