Čo to je Kolostrum (Colostrum) a aké účinky ma kravské alebo kozie mledzivo na ľudský organizmus? Pozreli sme sa na skúsenosti a recenzie

5447

Kolostrum (Colostrum), alebo inak mledzivo, je tekutina produkovaná mliečnou žľazou u ľudí, kráv a iných cicavcov pred uvoľnením materského mlieka. Je veľmi výživné a obsahuje vysokú hladinu protilátok, ako sú proteíny bojujúce proti infekciám a baktériám. Mledzivo je veľmi dôležité najmä pre dojčatá a novorodencov, pretože podporuje ich zdravie a rast, a pomáha im bojovať proti chorobám. Konzumovať sa však môže v akejkoľvek fáze života.

Doplnky kravského kolostra sú v posledných rokoch veľmi populárne. Dokazujú to aj výskumy, ktoré poukazujú na fakt, že užívanie doplnkov hovädzieho mledziva môže u ľudí podporovať imunitu, pomáhať v boji proti infekciám a zlepšovať zdravie čriev.

Kolostrum

Kolostrum (Colostrum) – produkcia, druhy a doplnky

Ľudský organizmus produkuje kolostrum tesne po pôrode, približne 2-4 dni, do začiatku laktácie. Je to husté, vysoko koncentrované mlieko, ktoré môže byť číre, žlté alebo biele. Môže vyzerať alebo pôsobiť lepkavo. Dôležitejšie než vysoké množstvo kalórii alebo tukov je, že kolostrum napomáha vývoju imunitného systému dieťaťa v jeho prvých dňoch života.

Aj keď všetky cicavce produkujú mledzivo, doplnky sú zvyčajne vyrábané z mledziva kráv. Tento doplnok je zvyčajne známy ako kravské kolostrum a je tomu ľudskému veľmi podobné – je bohaté na vitamíny, minerály, tuky, sacharidy, proteíny, rastové hormóny a tráviace enzýmy. Má zvyčajne svetložltú farbu, jemnú chuť a vôňu a pripomína cmar.

Niektorí výrobcovia doplnkov pridávajú do detskej výživy práve kravské kolostrum.  V inom prípade je kolostrum pasterizované, sušené a spracované do podoby kapsúl alebo práškov, ktoré sa dajú veľmi ľahko zmiešať s tekutinou. V tomto prípade nájdete doplnky z krávského alebo kozieho kolostra označené ako Colostrum. Tieto doplnky sú väčšinou v dvoch  podobách:

 1. Kolostrum tablety – Výhodou je ľahšie dávkovanie. – Kúpite tu
 2. Tekuté kolostrum
 3. Prášok

Okrem kravského kolostra poznáme aj kozie či ovčie, ktoré sú však veľmi zriedkavé.

Colostrum
Kolostrum (colostrum) zakúpite v rôznych podobách.

Čo obsahuje Kolostrum? Bielkoviny aj vitamíny

Kravské kolostrum obsahuje viac výživných látok ako samotné mlieko. Konkrétne ide o kvalitné bielkoviny, tuky, sacharidy, horčík, vitamíny skupiny B, vitamíny A, C a E.

Jeho prínosy pre zdravie sú však väčšinou spojené so špecifickými proteinovými zlúčeninami, ktoré zahŕňajú:

 • Laktoferín – je bielkovina, ktorá sa podieľa na imunitnej reakcii nášho tela v boji proti infekciám, vrátane infekcií spôsobených baktériami a vírusmi.
 • Rastové faktory – sú hormóny stimulujúce rast. Kravské kolostrum má obzvlášť vysoký obsah dvoch bielkovinových hormónov, inzulínu podobný rastový faktor 1 a 2, alebo IGF – 1 a IGF- 2.
 • Protilátky – sú proteíny, známe ako imunoglobulíny, ktoré imunitný systém používa na boj proti baktériám a vírusom. Kravské kolostrum je bohaté na protilátky IgA, IgG a IgM.

Účinky kozieho alebo kravského kolostra

 • Podporuje imunitu – vďaka podpore imunitného systému kravským kolostrom je organizmus silnejší v boji proti choroboplodným zárodkom v tele. Je to vďaka vysokej koncentrácii protilátok IgA a IgG. Ide o proteíny bojujúce proti vírusom a baktériám. Výskumy ukazujú, že doplnky mledziva môžu byť prínosné obzvlášť pri zvyšovaní imunity u vrcholových športovcov. Štúdie tiež poukazujú na zvýšenie množstva protilátok IgA v slinách až o 79% oproti pôvodnému stavu. Vedci tvrdia, že vyššia hladina IgA v slinách môže posilniť imunitu a zvýšiť schopnosť tela bojovať proti infekciám horných dýchacích ciest.
 • Pomáha predchádzať a liečiť hnačky – kravské kolostrum obsahuje rôzne zlúčeniny a protilátky,  najmä bielkovinu laktoferín. Tieto látky môžu pomôcť predchádzať hnačkám, ktoré sú spojené s bakteriálnymi a vírusovými infekciami. Kravám je možné navyše podať imunizáciu proti špecifickým kmeňom baktérií, čím sa vytvorí kolostrum s vysokým obsahom protilátok účinnými proti špecifickým infekciám. Takéto kolostrum sa považuje za hyperimunitné a mohlo by byť účinné pri liečbe infekcií spôsobených baktériami Escherichia coli a Shigella dysenteriae. Podľa jednej štúdie sa uvádza, že užívanie 200 mg hyperimunitného kravského kolostra u dospelých jedincov denne znižuje pravdepodobnosť vzniku cestovateľskej horúčky o 90%.
 • Môže prospievať zdraviu čriev – kravské kolostrum môže posilniť črevá a bojovať proti infekciám v zažívacom trakte. Štúdie na ľuďoch a zvieratách poukazujú na fakt, že kravské mledzivo môže stimulovať rast črevných buniek, posilňovať steny čriev a predchádzať črevnej priepustnosti – ide o stav, ktorý spôsobuje únik častíc z čreva do zvyšku tela. Priaznivé účinky na trávenie spomenuté vyššie sú spôsobené pravdepodobne laktoferínom a rastovými faktormi, ktoré sa v kolostre nachádzajú.

Podľa niektorých výskumov môže mať kolostrum priaznivý vplyv aj na pokožku, dokonca môže urýchliť proces hojenia rán. Je potrebných však viac výskumov.

Najlepšie kolostrum ? Skúste Colostrum Advance !

Ak zvažujete užívanie akéhokoľvek doplnku výživy je vhodné siahnuť po renomovanom predajcovi. Za nás ide o predajcu Advance Nutraceutics, ktorý je známy svojou pocitvou výrobou doplnkov výživy medzi ktoré patrí aj kolostrum. Kolostrum pochádza z českej farmy a obsahuje najvyššie množstvo imunoglobínov IgG v 1 tablete. Farma z ktorej tento doplnok pochádza chová svoje kravy ekologicky a v čistom prostredí. Doplnok prešiel rovnako testom od nezávislej tretej strany.  Viac ako 100 skvelých hodnotení produktu len podčiarkuje to, že ide o kvalitný produkt  a teraz za výhodnú cenu so zľavou až 30% !

Screenshot 13

 

Kolostrum pre deti

 

Kolostrum pre deti
Výhody kolostra (colostra) by mali pociťovať aj novorodenci.

Medzi hlavné prínosy konzumácie kolostra pre novorodencov patria nasledujúce:

 • Podpora dojčenia – deti, ktoré konzumujú mledzivo tesne po narodení, budú s väčšou pravdepodobnosťou dojčené a ich matky budú produkovať materské mlieko. zistila, že skorý kontakt koža na kožu a vystavenie mledzivu podporuje dojčenie predčasne narodených detí.
 • U detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou môže príjem mledziva buď od matky alebo ako doplnok kravského kolostra z umelej výživy podporiť zdravé zvýšenie hmotnosti.
 • Istá uvádza, že deti, ktoré dostali orofaryngeálne kolostrum svojej matky, boli z nemocnice prepustené skôr a dosiahli požadované ciele týkajúce sa výživy skôr, ako deti, ktoré kolostrum nedostali.
 • Kolostrum je prvé jedlo dieťaťa, ktoré poskytuje hydratáciu, proteíny a dôležité živiny hneď po narodení.

uskutočnená na mačatách, ktoré boli typom opice, zistila, že doplnky kravského kolostra pomohli zlepšiť minerálnu hustotu kostí. Vedci zatiaľ toto tvrdenie na ľuďoch netestovali. Ak by sa však toto tvrdenia dokázalo aj v prípade ľudí, kravské mledzivo by mohlo pomôcť zlepšiť zdravie kostí u dojčiat, ktorých kosti sa nevyvíjajú zdravo.

Kravské alebo kozie kolostrum
Viac ako to či je kolostrum kravské alebo kozie je dôležtié ako sa vyrába a v akých podmienkach žijú kravy a kozy ktoré ho poskytujú. Uprednostňujte lokálnych a overených výrobcov.

Je lepšie kozie alebo kravské kolostrum?

Kravské vs. kozie kolostrum je téma, ktorá sa ešte vyžaduje dodatočné skúmanie. Existujú predpoklady, že kozie kolostrum by malo byť o niečo účinnejšie keďže sa uplatňuje rovnaká logika ako pri kozom vs kravskom mlieku.  Odborníci sa ale zhodujú, že oveľa dôležitejšie je či je colostrum šetrne a správne spracované.

Skúsenosti a recenzie

Čo hovoria skúsenosti  recenzie na internete? Po colostre siahajú ľudia z rôznych dôvodov, či už ide o aktívnych športovcov alebo mamičky  deťmi.  Ich skúsenosti opisujú predovšetkým zlepšenie imunity napríklad v zimnom období. Iní užívatelia opisujú  napríklad zlepšenie trávenia . Nájdu sa aj skeptické recenzie od ľudí, ktorí nepocítili účinky colostra na sebe.

Rozdelíme si skúsenosti na tie od slovenských užívateľov a na tie, ktoré majú užívatelia v zahraničí. Z dôvodu, že v zahraničí je často oveľa viac pestrých názorov a skúseností.

Slovenské recenzie kolostra

Slovenskí užívatelia sú predovšetkým mamičky s deťmi. Na diskusnom fóre modrý koník sa delia o svoje skúsenosti. Prevažná časť diskutujúcich má skúsenosť skôr s kravským kolostrom. Využívajú ho na posilnenie imunity nielen v chrípkovom období.  Mnoho užívateliek siahne po kolostre ihneď ako sa u detí prejavia prvé príznaky chrípky alebo nachladnutia a príznaky to podľa ich slov úspešne potlačí a choroba tak neprejde do rozvinutejšieho štádia. Užívateľky sa tiež zhodujú, že tekuté kolostrum chutí zle.  Je preto lepšie ho užívať vo forme tabliet alebo pridať do sladeného a chladeného nápoja.

Zahraničné recenzie kolostra

Ako sme spomínali v zahraničí je vzorka ľudí oveľa lepšia. O svoje skúsenosti sa tak nedelia iba matky ale aj napríklad ľudia, ktorí uprednostňujú zdravý životný štýl ako napríklad kulturisti.

Práve ľudia, ktorí pravidelne cvičia si kolostrum pochvaľovali. Podľa ich slov sa im znížil čas potrebný na regeneráciu a dosahovali lepšie výsledky pri športe.

Užívania kolostra si pochvaľujú aj diskutujúci, ktorí trpia syndrómom deravého čreva.

Existujú však aj ľudia, ktorí si na sebe nevšimli žiadnu zmenu po užívaní kolostra.  Zdroj zahraničných skúseností je pre nás sociálna a komunitná sieť reddit.

 

Ako užívať a dávkovať ?

Ako pri každom doplnku výživy je na prvom mieste užívať odporúčané dávkovanie udávané výrobcom na obale  Colostra. Odborná obec odporúča 20 – 60 gramov colostra denne. Vyššie dávky kravského alebo kozieho kolostra by mali užívať predovšetkým fyzicky vyťažení ľudia napríklad športovci.  Pri tabletkových formách colostra môže ísť  o 1-2 pilulky denne pre dospelého a 1 pilulku denne pre dieťa.

 

 

Vedľajšie účinky Kolostra (Colostra)

Užívanie kravského kolostra sa na základe doposiaľ uskutočnených výskumoch javí u väčšiny ako bezpečné, hoci určité negatíva sú prípustné. Pre niekoho môžu byť však doplnky kolostra drahé.

Ľudia alergickí na mlieko by nemali užívať kravské kolostrum (colostrum). Na výrobu doplnkov sa môžu používať ďalšie prísady, ktoré môžu obsahovať alergény ako je sója.

Podľa toho, ako sú kravy chované, kravské kolostrum môže obsahovať aj antibiotiká, pesticídy alebo syntetické hormóny. Je však možné kúpiť si doplnky, ktoré boli testované, aby ste sa uistili, že konečný produkt tieto zlúčeniny neobsahuje.

Nie je tiež známe, či sú doplnky kolostra vhodné pre tehotné alebo dojčiace ženy. Preto by ste sa o jeho užívaní v tehotenstve mali poradiť s lekárom.

Niektorí ľudia môžu byť znepokojení samotnou etikou získavania kravského kolostra a teda z faktu, či je braté od teliat, ktoré ho potrebujú.

Napokon môžu nastať problémy so samotnou bezpečnosťou mledziva. Jedna štúdia poukázala na výskyt salmonely, potenciálne škodlivej baktérie, a to v 8 z 55 prípadov kravského mledziva.

Avšak, ak je kravské kolostrum správne pasterizované, nemalo by obsahovať žiadne škodlivé baktérie.

Kde kúpiť ?

Dôležité je kupovať si vždy colostrum doplnky od renomovaného zdroja. V súčasnosti nie sú známe žiadne interakcie medzi doplnkami mledziva a inými liekmi. To však neznamená, že interakcie neexistujú. Odporúča sa, aby každý, kto uvažuje o užívaní tohto doplnku, o tom informoval svojho lekára.

 

Zhrnutie

 • Kravské kolostrum je doplnok vyrobený z mliečnej tekutiny uvoľňovanej z vemien kráv krátko po pôrode.
 • Existuje aj kozie kolostrum, ktoré je podobné tomu kravskému avšak oveľa zriedkavejšie vo forme doplnkov výživy.
 • Colostrum je bohaté na látky bojujúce proti chorobám, môže zvýšiť imunitu, bojovať proti infekciám, ktoré môžu spôsobovať hnačky, a zlepšiť zdravie čriev. Ďalší výskum je však stále potrebný.
 • Aj keď sa kravské mledzivo zdá byť pre väčšinu ľudí bezpečné, niektorí môžu mať obavy z toho, ako je získavané a spracované. Pre niekoho môžu byť doplnky kolostra aj drahé.
 • Kravské kolostrum môže byť účinné v prípade, že máte infekciu alebo zápal čriev.

 

 

Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.