Zopár krátkych faktov o mačkách, ktoré buď milujete alebo nenávidíte.

13254

Mačky sú zaujímavé a tak trochu mimozemské tvory. Žijú si svoj život a väčšinou sa zaobídu aj bez starostlivosti ľudí – len málokedy sú závislé na prejavoch lásky, no vedia si ich vychutnať.

Povedzme si úprimne – existujú dva hlavné tábory ľudí – tí, ktorí mačky milujú a nevedia si bez nich prestaviť svoj život, dokonca ani jediný deň svojho života a potom sú tu takí, ktorí k nim majú úplne neutrálny až chladný vzťah, prípadne ich dokonca nenávidia. 

Niečo na nich ale musí byť, inak by neboli uctievané už od čias Egypta. Je veľa dôvodov, pre ktoré sú jedinečné a zaslúžia si prinajmenšom úctu. Môžeme sem zaradiť pradenie, ktoré ich robí neskutočne roztomilými alebo ich milý pohľad či mäkký voňavý kožúšok. 

To ale ani zďaleka nie je všetko. Pozrite si zoznam faktov, ktoré vás pobavia, vyčaria úsmev na tvári a možno sa aj niečo nové naučíte.

Mačky vedia predpovedať zemetrasenie

brown tabby cat on wooden beam
Photo od Zane Lee na Unsplash

Mačky (no aby sme nikomu nekrivdili, rovnako to platí aj pre psy) vedia predpovedať zemetrasenia. Výskum naznačuje, že je to kvôli ich dokonalému sluchu. A ako na to vedci prišli? Predtým ako k samotnému zemetraseniu došlo, sa mačky začali správať zvláštne. 

Mačky dokážu skočiť do šesťnásobnej vzdialenosti svojej dĺžky

white cat on brown wooden fence during daytime
Photo od Gerry Roarty na Unsplash

Zdá sa to takmer neuveriteľné, no všetci tí, ktorí mačky chovajú, mali nepochybne tú česť byť toho svedkom. A ako je to možné? Vďačiť môžu svojim silným a svalnatým panvovým končatinám. 

Každá mačka má jedinečný nos

Zdroj: flickr

Mačací nos je jedinečný – podobne ako odtlačky prstov u ľudí, ktoré majú svoju originálnu a neopakovateľnú kresbu, rovnako to je aj s mačacími ňufákmi. 

Srdce mačiek bije dvakrát rýchlejšie ako ľudské

Na základe štúdií fyziológie mačiek sa zistilo, že ich bežný tep srdca sa pohybuje v rozmedzí 140-220 úderov za minútu (v závislosti od plemena, veku, pohlavia), čo je dvojnásobok alebo dokonca až trojnásobok v porovnaní s ľuďmi. 

V Spojených štátoch je viac mačiek ako psov

Keby ste dali ľuďom žijúcim v Amerike na výber medzi psom a mačkou, zdá sa, že voľba by bola u väčšiny jasná, o tom svedčí aj počet domácich miláčikov v krajine – 77 miliónov mačiek a len 65 miliónov psov. 

Mačky trávia 50 % svojho času starostlivosťou o srsť 

Zdroj: wikimedia common

Faktom je, že veľkú časť svojho života mačky prespia, no a čas ktorý práve netrávia spánkom, venujú starostlivosti o srsť – aspoň polovicu tohto času. Predstavte si akú jemnú a čistú musia srsť mať. 

Mačkám by ste nemali ponúkať mlieko

To, že sa hovorí, že žiadny dospelí cicavec vo voľnej prírode neprijíma mlieko, nie je len akousi frázou, ale podloženým faktom. Mačky totiž majú extrémne nízku aktivitu enzýmu laktázy a tak im mlieko (ale i mliečne výrobky) spôsobuje vážne tráviace problémy. Takže aj keď ho možno mačka ochotne a dokonca aj s obľubou prijíma, nemali by ste mu ho podávať. 

Mačky a preferovaná labka

Tabby Cat Sleeping on Sofa
Photo od FOX na Pexels

Nielen ľudí môžeme rozdeliť na pravákov a ľavákov. Rovnaký fenomén môžeme pozorovať aj u mačiek. Samice majú tendenciu preferovať pravú labku, samce zase ľavú labku. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre