5 kreatívnych spôsobov ako bývať lacnejšie. Tak čo, ktorý by ste skúsili vy?

5495

Bývanie je stále čoraz drahšia záležitosť a preto mnoho ľudí musí vymýšľať lacnejšie varianty bývania. Ľudská kreativita nemá hraníc. Pozrite sa, ako niektorí ľudia bývajú, len aby ušetrili na nájomnom.

1. Študentka, ktorú omrzelo bývanie v byte a radšej sa rozhodla žiť vo vlaku 

Nemecká študentka mala plné zuby svojho prenajímateľa a vysokého nájomného, až sa rozhodla žiť život kočovníčky a teraz svojim domovom nazýva vlak. 23 ročná Leonie Müllerová sa vzdala svojho bytu v jari 2015. Všetko sa to začalo sporom, ktorý dievča malo s prenajímateľom. Rozhodla sa, že tam už nechce žiť, a potom si uvedomila, že už nechce bývať kdekoľvek. Leonie zaplatí za mesačný lístok na vlak 279 eur. Jej posledný byt stál 337 eur mesačne. Všetok svoj majetok – vrátane oblečenia, tabletu a kníh – nosí v ruksaku. Jej skúsenosti s vlakom tvoria kľúčovú časť jej vzdelávania. Svoje zážitky dokumentuje na blogu a jej životný štýl je aj témou jej bakalárskej práce. Povedala, že chce ľudí inšpirovať, aby spochybňovali svoje zvyky a veci, ktoré považujú za normálne.

ETR 470 in the Hellenic Train livery
Zdroj: Wikimedia Commons

2. Žena, ktorá žije na plachetnici, aby sa vyhla vysokému nájmu

Nájomné v San Franciscu je nekresťanský vysoké, preto sú obyvatelia nútení vymýšľať kreatívne riešenia bývania. Nájomné za jednoizbový byt v meste je v súčasnosti v priemere okolo 3500 dolárov. Je to viac ako v New Yorku, kde to stojí asi 3150 dolárov. 23 ročná Sarah Carter, ktorá sa nedávno presťahovala do San Francisca kvôli novej práci, prišla na riešenie tohto problému s nájmom. Namiesto toho, aby sa usadila v predraženom byte, presťahovala sa na plachetnicu. Kúpila si loď na Craigsliste za 9600 dolárov. Kotvenie v prístave a parkovacie miesto ju stojí asi 350 dolárov mesačne. Sarah dochádza do práce 45 minút, ale má tiež možnosť pracovať „z domu“ (v jej prípade z lode). Loď má všetko potrebné vybavenie okrem sprchy, ktorá sa však nachádza v prístave a môžu ju využívať obyvatelia prístavu.

pexels szelei robert 1482193
Zdroj: Szelei Robert/pexels

3. Muž, ktorý žil vo svojej kancelárii 500 dní

Muž z LA žil vo svojej kancelárii 500 dní, pretože si už nemohol dovoliť platiť nájom. V lete 2012 Terry K. opustil svoj byt na Venice Beach a presťahoval sa do svojej kancelárie. Terry pracoval v dvoch zamestnaniach – 60 hodín týždenne – aby si udržal byt, ktorý si len zriedkakedy užíval. Potom prišla katastrofa. Terry dostal mastný účet za operáciu. Spoločne so študentskými pôžičkami, platbou za auto a nájomným sa začal sám seba pýtať: „Čo sa stalo s mojím americkým snom?“ Bez peňazí mal len dve možnosti – vzdať sa svojich snov o tvorivej práci alebo pracovať ešte viac. Vyhliadky boli pochmúrne, až si spomenul na svoje eso v rukáve. Tým bola jeho kancelária. Za ten čas, čo tam žil, dokázal ušetriť 20 000 dolárov. Všetko sa však raz skončí a Terry prišiel nečakane o prácu, čiže aj o domov. Ale s ušetrenými peniazmi si dokázal postaviť malý „domček“, ktorý bol pripojený k jeho nákladnému autu. Teraz pracuje na čiastočný úväzok a popritom píše.

 

4. Mladí ľudia, ktorí žijú v lodných kontajneroch

Niektorí mladí ľudia v oblasti San Francisca žijú v lodných kontajneroch. V snahe vyhnúť sa ochromujúcim nákladom na život v meste sa obyvatelia nahrnuli do neďalekého Oaklandu, kde rastie bizarná dedina s prepravnými kontajnermi. Luka Isemana a Heather Stewart už omrzelo míňať väčšinu svojich príjmov na prenájom, a tak si kúpili lodný kontajner za 2300 dolárov z neďalekého prístavu. Prenajali si pol hektára pôdy a nasťahovali sa. Ich domov ponúka v tak malom priestore prekvapivé množstvo miesta. Majú tam na mieru vyrobenú sprchu, posteľ queen-size, sklenené okná, mrazničku a internet. Len za 600 dolárov mesačne dostanú obyvatelia Containercopia kovovú krabicu, ktorú si môžu ľubovoľne upravovať.

pexels chanaka 906494
Zdroj: pexels

5. Muž z New Yorku, ktorý žije v byte bez okien s rozlohou necelých 10m2

Grayson Altenberg sa presťahoval do Upper West Side z Wisconsinu, aby pracoval ako šéfkuchár v neďalekom Lincolnovom centre. Byt má síce vybavenie ako sprchovací kút a malú toaletu, no chýbajú mu okná a nie je tu ani miesto na stoličku. Nemá ani kuchyňu, v ktorej by mohol praktizovať svoje remeslo. Grayson však vraví, že má obrovskú kuchyňu v Lincolnovom centre a jeho obývačka je Central Park.

a99493 2B81EC9C00000578 0 image a 53 1440034901036
Zdroj: Oddee

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.