Symbolika krížov – ako vyzerajú a čo predstavujú? Čítajte a dozviete sa viac.

2987

Symboly majú vo svete veľkú moc. A to nielen pre tých, ktorí ich dôverne poznajú, úctu a uznanie k nim prechovávajú aj nezasvätení. O to väčšmi, keď sa jedná o symboly, ktoré by mohli súvisieť s náboženstvom, ako sú napríklad kríže. Snáď väčšina z nás pozná ten “klasický” kríž, ktorý sa spája s kresťanstvom a bol na ňom ukrižovaný Ježiš Kristus. 

Krížov ale vo svete existuje omnoho viac. Stretnúť sa s nimi môžeme na rôznych miestach, od kostolov, náhrobných kameňov až po knihy a mnohé iné miesta.

Význam a história jednotlivých typov a prevedení kríža môže byť rôzna. Každý je však zaručene osobitný a spájajú sa s ním charakteristické tradície. Ak vás teda zaujíma aké typy krížov poznáme a chcete sa dozvedieť o nich aj niečo viac, rozhodne ste na správnom mieste. 

Scientologický kríž

scientology cross photo u3
Zdroj: wikimedia common

Scientológia je kontroverzné náboženské hnutie, ktoré od svojho vzniku v 50. rokoch 20. storočia vyvoláva veľkú pozornosť a kritiku. V strede scientológie je presvedčenie o existencii thetanov, nesmrteľných duchovných bytostí, ktoré obývajú ľudské telá. Potom ako kresťania, aj títo prívrženci majú ako jeden z hlavných symbolov kríž. 

Hlavným rozdielom medzi scientologickým krížom a kresťanským krížom sú dve ďalšie diagonálne čiary, ktoré pretínajú stred tradičných zvislých a vodorovných čiar. Tak vzniká osem-cípy kríž vyjadrujúci osem častí alebo osem dynamík žitia, na základe ktorých každý človek usiluje o prežitie. 

Canterburský kríž

canterbury cross photo u3
Zdroj: wikimedia common

Kríž je pomenovaný po meste Canterbury nachádzajúcom sa v Anglicku (pretože tam sa v roku 1867 našiel pri vykopávkach). Tento kríž je saského dizajnu a jeho história siaha približne do roku 850 nášho letopočtu, pričom sa považuje za symbol anglikánskej cirkvi. 

Pôvodný canterburský kríž predstavoval brošňu odliatu z bronzu so striebornými intarziami vyplnenú nieellom (čo je čierna zmes viacerých materiálov). Canterburský kríž má kruhový tvar s malým štvorcom v strede, pričom platí, že každé rameno kríža vybieha do ostrých rohov (čo môže predstavovať trojuholník, kde každý cíp je jeden z predstaviteľov najsvätejšej trojice). 

Pápežský kríž

papal cross photo u1
Zdroj: wikimedia common

Pápežský kríž má tri vodorovné čiary, ktoré pretínajú jednu zvislú čiaru. Tri vodorovné predstavujú tri koruny na pápežskej tiare. Ďalšou teóriou ale je, že by sa mohlo jednať aj o prenesený význam Najsvätejšej Trojice (Boha, Ježiša Krista a Ducha Svätého). 

V skutočnosti, jednoducho len označujú niekoho s vyšším postavením ako má arcibiskup. 

Latinský kríž

latin cross photo u2
Zdroj: wikimedia common

Tento kríž je nepochybne každému známy, keďže sa jedná o najznámejší najslávnejší spomedzi všetkých krížov. Pozostáva z jednej dlhšie zvislej čiary a kratšej vodorovnej, ktorá zvislú kolmo pretína v hornej polovici. Predtým ako tento kríž prijala kresťanská cirkev za “svoj” symbol, sa tisícky rokov považoval za pohanský. 

Ruský pravoslávny kríž

russian orthodox cross photo u3
Zdroj: wikimedia common

Ruský pravoslávny kríž sa líši od tradičných krížov vďaka dodatočným vertikálnym čiaram. Má jednu vodorovnú čiaru (ktorá má predstavovať hlavu Ježiša), tá prebieha nad ďalšou vodorovnou (symbol rúk Ježiša). Spodná čiara, ktorá spočíva pod oboma predstavuje miesto, kde boli pribité Ježišove nohy, keď bol ukrižovaný.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.