Krok za krokom k zelenšej budúcnosti & Žiadny nový plastový odpad

73

Napriek tomu, že doba covidu prispela k navýšeniu jednorazových plastových obalov, pripomína inovátor na poli výroby plastových obalov dôležitosť návratu k myšlienke a realizácie jeho zbytočného  nenavýšenia. A to nikde na našej planéte. Spoločnosť Werner & Mertz, výrobca ekologickej drogérie Frosch, s každou novou inováciou dokazuje, že to možné je. Cieľ tejto nemeckej firmy je jasný.

Vytvárať obalový materiál tak, aby nevznikal žiadny nový plastový odpad. Spoločnosť sa zaviazala, že do roku 2025 bude všetky svoje produkty predávať len v obaloch z jedného druhu plastu, čo znamená, že budú recyklovateľné. Je to možné len vtedy, ak budú produkty vyrobené čisto z recyklátu zo spotrebiteľských plastov.

Inovatívny stand-up pouches z jednotného materiálu zaručí 100% recyklovateľnosť použitého plastu vo vysokej kvalite. Frosch je ekologickou voľbou pre ekologických začiatočníkov, širokú obec premýšľajúcich zákazníkov, ale aj pre zapálených ekologických expertov. Je dôležité, aby bol ekologický nielen obsah, ale aj obal výrobku.

Frosch navyše dokazuje, že je aj napriek používaniu prírodných zložiek rovnako účinný, ako produkty ostatných značiek, ktoré sú založené na chemickom základe. Frosch so svojimi prírodnými účinnými látkami vsádza na osvedčené domáce prostriedky, ako je ocot, citrón, levanduľa alebo sóda. Tieto produkty zabezpečujú biologickú rozložiteľnosť. Ten, kto má krbové alebo iné kachle so sklenenými dvierkami, môže vyskúšať vysoko účinnú silu napríklad Frosch Čističa na kuchyne s prírodnou sódou, ktorý prekvapí svojou silou pri čistený takejto ťažkej úlohy.

 

„S prelomovými technológiami na triedenie plastového odpadu je otázkou, prečo nie je podiel recyklovateľného plastu v obaloch vyšší vo všetkých odvetviach. Odpoveď je jednoduchá. Realizácia je stále len a len na človeku, ako veľmi mu záleží na vlastnom konaní voči našej planéte. Recyklovateľnosť obalov má zmysel iba vtedy, ak je možné recyklát kvalitne využiť. V posledných rokoch sa využitie recyklátu v obaloch príliš nezvýšilo, ako ukazujú údaje v prieskumoch.

Bohužiaľ, surová ropa, ktorá sa teší daňovým úľavám, je stále lacnejšia ako spotrebiteľský recyklát. Preto mnoho spoločností aj naďalej používa vo svojich obaloch primárny plast. Dobrovoľnými záväzkami niektorých spoločností nie je možné dosiahnuť ciele v oblasti ochrany klímy. Tu sú potrebné opatrenia zo strany vlády,“ hovorí Reinhard Schneider, majiteľ spoločnosti Werner & Mertz.

 

„Na značke Frosch sa mi páči veľa vecí. Napríklad portfólio, účinnosť výrobkov, ale predovšetkým jej zodpovedné správanie. Aktivity podobne zmýšľajúcich značiek je potrebné podporovať. Nerobí ekológiu pre ekológiu, ale pre skutočnú pomoc planéte. Ak by sa našlo viac takých spoločností, bol by ich hlas mocnejší a určite by prispel k legislatívnym zmenám, ktoré sú na ceste k ochrane životného prostredia nevyhnutné,“ uvádza Jiří Kerchler, marketingový riaditeľ spoločnosti Melitta ČR s.r.o., distribútora značky Frosch pre český a slovenský trh. „Iniciatíva značky Frosch je zameraná na povrchovo aktívne látky na báze obnoviteľných európskych rastlín, čím sú ochránené tropické regióny a zdroje. Zároveň podporuje domácu biologickú rozmanitosť. Frosch sústreďuje svoju pozornosť na znášanlivosť produktov s pokožkou a len veľmi šetrne používa konzervačné látky a parfumované zložky. Všetky receptúry sú dermatologicky testované. Je priekopníkom recyklovateľného obalového materiálu a na svoje priehľadné PET fľaše používa 100% recyklovateľný materiál (plastový odpad), „ dodáva Jiří Krechler.

 

„Za dobu svojej existencie získala značka Frosch množstvo ocenení a certifikátov, ktoré dodávajú váhu jej slovám a zodpovednému správaniu. Svoj prístup má založený na princípe cirkulárnej ekonomiky – Cradle-to-Cradle, tzn. výroba a životný cyklus výrobkov sú efektívne a súčasne nevytvárajú odpad,“ uvádza Anna Stoklasová, brand manažérka spoločnosti Melitta ČR s.r.o., distribútora značky Frosch pre český a slovenský trh. V roku 2013 sme boli prví na svete, kto certifikoval produkty na čistenie podľa prísneho Cradle to Cradle GOLD štandardu. Ide o neškodný a úplný návrat surovín späť do prírody, technickú recykláciu materiálu bez znižovania kvality použitého materiálu a jeho znovu použitie pri výrobe nového produktu. Produkty so zelenou žabkou na obale sú ekologické počas celého životného cyklu. Zohľadňujeme ekologické princípy pri výbere surovín a voľbe dodávateľov, pri práci s energiami. Dôležité je, aby boli všetky produkty ľahko biologicky odbúrateľné, obaly úplne recyklovateľné a naše produkty tak nezanechávali žiadnu ekologickú stopu,“ dodáva Anna Stoklasová.

 

Čistenie a spracovanie spotrebiteľského plastového odpadu je náročná disciplína a jeho využiteľnosť je preto obmedzená. Na získanie čistého plastového granulátu v dostatočnej kvalite preto Werner & Mertz využíva prelomovú technológiu vysokorýchlostnej laserovej spektroskopie, ktorú v spolupráci s Werner & Mertz vyvinula spoločnosť Unisensor. Výsledky sú jedinečné. Vďaka tejto inovatívnej technológii je spoločnosť  Werner & Mertz schopná vyrábať plastové obaly z recyklátu v takej kvalite, ktorá umožňuje ich využitie aj v kozmetickom priemysle, ktorý podlieha prísnym hygienickým štandardom. Vzniknutý PET granulát bol testovaný nezávislou spoločnosťou a vyhodnotený ako bezpečný pre kontakt nielen s kozmetikou, ale aj potravinami. Vďaka tejto technológií spoločnosť dosiahla až 80 % podielu plastov zo spotrebiteľských zdrojov vo svojich plastových obaloch. Tu však jej cesta nekončí. Obalový materiál všetkých produktov je postupne zjednocovaný a vzniknuté produkty sú tak kompletne recyklovateľné, vrátane etikety, ktorá je potlačená netoxickým, vodou zmývateľným atramentom. Aktuálna recyklovateľnosť produktov naprieč celým portfóliom dosahuje obdivuhodných 74,3 % (2021, New Plastics Economy 2021 Recycling Study).

V roku 2019 bola ekologická drogéria Frosch prvou značkou ponúkajúcou sprchové gély v obaloch zo 100% recyklátu. Vďaka konceptu Open Innovation, kde žiadne svoje inovácie na poli ekológie nepatentuje, sa tak zasadila o rozšírenie využívania recyklovaného obalového materiálu naprieč celým kozmetickým odvetvím.

 

V roku 2003 získala spoločnosť Werner & Mertz certifikát EMAS, ktorý každoročne úspešne obhajuje. EMAS je jedna z najväčších a najkomplexnejších európskych certifikácií týkajúcich sa ekológie a ochrany životného prostredia, ktorej predchádza dôkladný audit. Hodnotí sa celkové fungovanie firmy od výrobného procesu, cez produkt až po inovácie. Podrobný audit podstupuje každý rok dobrovoľne.

 

Medzi ďalšie ocenenia patrí CRADLE TO CRADLE® – certifikácia udeľovaná jednotlivým produktom. Potvrdzuje, že všetok obalový aj výrobný materiál, vrátane použitých čistiacich látok zostáva v uzatvorenom kolobehu. Výrobok preto po sebe nezanecháva v prírodne absolútne žiadnu stopu. Značka Frosch sa pýši aj certifikátom EU ECOLABEL, ktorý vyhodnocuje spĺňanie ekologických štandardov produktov po celú dobu ich životnosti. Teda od ťažby surovín, cez výrobu, distribúciu a likvidáciu.

 

Výrobky Frosch nesú aj označene LEED PLATINUM. Nielen produkty a výrobné procesy sú ekologické, ale aj sídlo spoločnosti sa pýši ekologickým certifikátom. Firma je nielen energeticky sebestačná, vyrába dokonca o 20 % viac energie, než dokáže sama spotrebovať. Je to vďaka solárnym panelom, ktoré používa. Ďalším certifikátom je TÜV SUD ISO 9001, ktorý vyhodnocuje systém riadenia kvality vývoja a dodávok výrobkov. Ďalej GREEN BRANDS – medzinárodné nezávislé ocenenie pre „zelené“ firmy a značky. Frosch je jednou z prvých značiek v Českej republike a na Slovensku, ktorá sa môže pýšiť pečaťou Green Brands. Získala ho v Českej aj Slovenskej republike. Toto ocenenie sa udeľuje na dva roky značkám, ktoré prispievajú k trvalo udržateľnému rozvoju, ochrane prírody a klímy.

EKO kvalita Frosch v 9 bodoch

 

  • Prírodné, ale účinné ingrediencie
  • Dermatologicky testované. Šetrné k pokožke
  • Výrobky neobsahujú škodlivé látky ako sú fosfáty, boráty, formaldehydy, EDTA alebo halogénové organické zlúčeniny
  • Aktívne látky sú z obnoviteľných prírodných zdrojov a šetrné k prírode. Vhodné do čističiek odpadových vôd
  • Minimálne až nulové zaťaženie životného prostredia vďaka využívaniu 100% recyklátu zo žltých kontajnerov. Obaly sú ďalej recyklovateľné
  • Udržateľné farby na etiketách – nezávadné pre životné prostredie ani pre zdravie človeka, vhodné na recykláciu
  • Vegánske, netestované na zvieratách. Udržateľná a energeticky úsporná výroba
  • Firma má vlastné zariadenie na úpravu odpadovej vody
  • Tradícia už od roku 1986.

 

Jedlá sóda – univerzálny pomocník

Jedlá sóda je neprekonateľným pomocníkom, ktorého je možné použiť prakticky na všetky povrchy. Okrem odstraňovania aj odolných škvŕn pohlcuje aj zápach a leští. S pokojom v duši môžete túto sódu použiť aj v blízkosti potravín. Jedlá sóda spoľahlivo vyčistí aj zaschnuté usadeniny v rúre a poradí si aj s vodným kameňom. Výborne sa hodí na čistenie skla v krbových kachliach (v krboch). Frosch Čistič na kuchyne s prírodnou sódou je ideálnym pomocníkom. Ide to aj bez rukavíc a voňavo. Tento účinný pomocník v 500 ml balení je v ponuke za 3,72 EUR.

 

O značke Frosch: Frosch je už viac ako 30 rokov priekopníckou značkou v oblasti ekológie. Čistiace prostriedky s logom zelenej žabky sú šetrné k pokožke aj k životnému prostrediu. Vo svojej dlhoročnej histórii Frosch neustále zdokonaľuje vývoj a výrobu čistiacich prostriedkov s ohľadom na ekológiu a je lídrom mnohých environmentálnych projektov, mnohokrát presahujúcich hranice daného priemyslu. Výrobky značky Frosch sú v priebehu celého životného cyklu preukázateľne ohľaduplnejšie nielen k životnému prostrediu, ale aj k zdraviu samotného spotrebiteľa. Ekologický prístup dokladujú aj získané certifikáty, ako napríklad: EMAS, Green Brands, Eco label a iné. Viac informácií nájdete na stránke: www.frosch-eko.cz

 

Werner & Mertz: Výrobcom ekologických čistiacich prostriedkov a kozmetiky značky Frosch je spoločnosť Werner & Mertz. Ide o rodinnú firmu s viac ako 150 ročnou históriu, ktorá svojou recyklačnou iniciatívou a ďalšími udržateľnými projektami prispieva k ochrane životného prostredia. Vedenie spoločnosti sa na medzinárodnej úrovni usiluje o to, aby ju aj ďalšie spoločnosti nasledovali a používali pre svoje obaly recyklované plasty, čo patrí medzi priority firmy. Je to jediný spôsob, ako zabezpečiť, aby obehová ekonomika fungovala a udržiavala plasty v uzatvorenej slučke.

V súvislosti s ochranou životného prostredia, uvidela spoločnosť v nemeckom Mainze do prevádzky nové výrobné centrum produktov Frosch. Každoročne dobrovoľne podstupuje audit EMAS, ktorý je už 11 rokov dôkazom, že spoločnosť dodržiava zásady ekologických a udržateľných obchodných praktík. Zároveň však trvalo sleduje svoje ciele týkajúce sa ochrany prírodných zdrojov.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre