18 zaujímavosti a poučných faktov o vzácnej tekutine, ktorou krv rozhodne je

6997

Krv je vzácna tekutina a náš krvný systém je skutočne komplikovaný, preto je dôležité starať sa o svoje srdce a taktiež poznať svoju krvnú skupinu. Bohužiaľ, veľa ľudí nevie o všetkých možnostiach nášho tela a nevie veľa ani o krvi. Poďte si teda prečítať zaujímavé fakty o tejto vzácnej tekutine, ktorú má každý z nás a bez ktorej sa žiť nedá.

3 80

Zaujímavosti a fakty o Krvi

 

Fakt č. 1: Ak by chceli vysať komáre všetku krv dospelého človeka, muselo by ju vysávať až 1 120 000 komárov.

Fakt č. 2: Aby krv cirkulovala, tak naše srdce vytvára taký tlak, že by dokázalo uvoľniť prúd krvi, ktorý by dostriekol do dĺžky až 9 metrov.

Fakt č. 3: V roku 2012 lekári nainštalovali špeciálne zariadenie do tela 55-ročného Craiga Lewisa, ktoré umožňuje cirkuláciu krvi v celom tele bez toho, aby mal pulz. Chlapík teda dokázal, že žiť sa dá aj bez pulzu.

Fakt č. 4: Stan Larkin žil bez srdca neuveriteľných 555 dní, počas ktorých čakal na transplantáciu. Jeho vlastné srdce bolo nahradené zariadením, ktoré Stan nosil v batohu. V takomto stave dokonca dokázal hrať basketbal.

4 74

Fakt č. 5: Množstvo krvi, ktoré pretečie v krvnom obehu za 25 dní by naplnilo stredne veľký plavecký bazén.

Fakt č. 6: 21% všetkých infarktov nastane v pondelok, druhým najčastejším dňom v tejto štatistike je piatok. Vedci predpokladajú, že dôvodom je akési „vyliatie“ stresových hormónov začiatkom týždňa.

Fakt č. 7: Náš srdcový rytmus ovplyvňuje našu náladu. Vedci študovali tento jav, keď bol človek vybavený novým srdcom. Po operácii sa jeho myseľ, pocity a konanie zmenili nezvyčajným spôsobom.

Fakt č. 8: Kokosová voda je schopná nahradiť krvnú plazmu vďaka ich podobnému zloženiu.

Fakt č. 9: Krvné skupiny môžu byť dôvodom rozvodu. Vedci zistili, že existuje spojitosť medzi krvnými typmi manželov a percentom rozvodov. Podľa nich v tých najsilnejších pároch majú obaja manželia krv typu 0. Páry, ktoré sa častejšie rozvádzajú, majú obvykle tieto kombinácie krvných typov: A + AB alebo A + 0.

1 102

Fakt č. 10: Krvný typ má vplyv aj na naše zdravie. Ľudia s krvnou skupinou typu 0 nie sú takí náchylní na kardiovaskulárne choroby, no sú náchylnejší na vznik rakoviny kože alebo obezity.

Fakt č. 11: Ľudia s krvou typu A by zas mali venovať pozornosť cholesterolu v krvi, pretože sú náchylnejší na koronárne srdcové choroby.

Fakt č. 12: Nositelia krvnej skupiny typu B by mali pamätať, že ich najviac ohrozuje cukrovka a rakovina pankreasu.

Fakt č. 13: Ľudia, ktorí majú krvnú skupinu typu AB, by sa mali starať o svoju pamäť a koncentráciu, pretože šance na kognitívne poškodenie u týchto jedincov sú o 82% vyššie ako v prípade ľudí s inou krvnou skupinou.

Fakt č. 14: Energetické nápoje menia spôsob, akým bije naše srdce. Vedci zistili, že po vypití energetických nápojov je množstvo kofeínu až trikrát vyššie ako po vypití iných kofeínových nápojov, napr. kávy. Okrem toho ovplyvňujú náš srdcový rytmus a môžu spôsobiť záchvaty alebo smrť.

Fakt č. 15: V Japonsku existuje pre každú krvnú skupinu špeciálny tovar: potraviny, kozmetické výrobky či výrobky pre osobnú starostlivosť.

2 102

Fakt č. 16: Krvné diéty nefungujú. Vedci z University of Toronto dokázali, že špeciálne diéty podľa krvného typu jedinca sú mýtus, teda sú nefunkčné.

Fakt č. 17: Športový výkon veľakrát závisí od toho, aký krvný typ máte. Štúdia, ktorá sa konala v roku 2017 ukázala, že ľudia s krvou skupinou typu 0 majú lepšiu výdrž. Medzi elitnými hráčmi vo vodnom póle vedci napr. nenašli ľudí so skupinou AB. Výhody krvnej skupiny 0 však fungujú iba vtedy, ak osoba je pod záťažou alebo trénuje pravidelne.

Fakt č. 18: Dokonca aj naša postava v niektorých prípadoch závisí od krvného typu. Vedci našli spojenie medzi postavami ľudí a ich krvnými typmi. V Japonsku ľudia veria, že krvné skupiny dokonca ovplyvňujú osobnostné črty ľudí a ich úspech v práci i v osobných vzťahoch.

Chcete vedieť čo o vás dokáže prezradiť vaša krvná skupina? Dozviete sa to v tomto článku.

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.