Krvavé príbehy o osídľovaní Nového Zélandu

1606

Keď sa Britské impérium počas kolonializmu rozhodlo rozšíriť svoje územie, nikto ho nedokázal zastaviť. Máloktoré kmene boli schopné viesť boj s dobre vyzbrojenými Britmi Jednými z najhúževnatejších bojovníkov boli Novozélandskí Maori, a kým sa Británii podarilo obsadiť Nový Zéland, stratila mnoho svojich mužov.

Posádka Jamesa Cooka a kanibali

wikimedia commons, public domain,

Zo začiatku nadviazala posádka Jamesa Cooka s Maormi relatívne priateľský vzťah. Všetko sa skomplikovalo, keď jeden člen posádky, Jack Rowe, sa pokúsil okradnúť niekoľkých Maorov. Dňa 17. decembra 1773  sa Jack vybral spolu so skupinkou mužov na pevninu a už sa nikdy nevrátili. Po niekoľkých hodinách sa ďalší členovia posádky vybral ich hľadať. Našli iba kanoe s pozostatkami, ktoré najskôr považovali za psie. Pri bližšom skúmaní našli ľudskú ruku s tetovaním TH. Boli to iniciály Thomasa Hilla, jedného z členov Jackovej expedície. Vtedy si uvedomili, aký osud postretol ich priateľov a bežali ako o život naspäť na loď.

Masaker lode The Boyd

wikimedia commons, public domain,

Napriek tomu, že sa Maori urputne bránili, Európania naďalej osídľovali Nový Zéland. Čoskoro sa tu rozrástli mestá a prístavy plné belochov. Dokonca niektorí Maori začali s Európanmi obchodovať alebo pracovať pre majiteľov lodí.

Takto začal robiť aj Maor menom Te Ara. Pracoval na lodi The Boyd a myslel si, že keďže je synom náčelníka, bude mu aj jeho biely zamestnávateľ preukazovať pocty. Kapitán lode sa nezaujímal o pôvod jeho ľudí a keď Te Ara nechcel pracovať, dal ho zbiť. Zúfalý Ara sa hneď posťažoval svojmu otcovi, ktorý sa rozhodol syna pomstiť.

Keď kapitán s časťou posádky prechádzal po pobreží, Maori ich prepadli a zjedli. Oblečenie použili ako prevlek a pomocou neho sa dostali na palubu lode The Boyd. Spoločne vyvraždili takmer celú posádku – 88 ľudí. Ušetrili len jednu ženu s troma deťmi. Po tejto udalosti začali Nový Zéland nazývať Ostrov kanibalov.

Muškety v rukách Maorov

wikimedia commons, public domain,

Nie všetci sa Maorom vyhýbali a paradoxne u nich hľadali útočisko trestanci na úteku a moreplavci, ktorí opustili svoje posádky. Po sobáši s Maorskými ženami sa nazývali Pakeha Maori.  Práve títo bieli Maori priniesli do kmeňov zbrane, a tak muškety navždy zmenili históriu Maorov. Dlhé roky kmene medzi sebou bojovali, ale s príchodom strelných zbraní sa narušila krehká rovnováha síl.

Prvý kmeň, ktorý disponoval mušketami bol Ngapuhi a ihneď ich začal využívať v boji proti svojim nepriateľom. Postupne sa zbrane dostali do všetkých kmeňov a začal sa krvavý boj o nadvládu. Behom 40 rokov zomrelo takmer 18 000 Maorov z celkovéhi počtu 100 000.

zdroj

 

 

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre