Krvný test, ktorý predpovedá čas vašej smrti? Dnes už je možné takmer všetko

590

Vedci vyvinuli po rokoch skúmania krvný test, ktorý dokáže predpovedať približný čas vašej smrti. Samozrejme, že to len za predpokladu, že daný človek nezomrie nečakane pri nejakej nehode alebo podobne. A o čo vlastne ide? Nuž, špecialisti v Nemecku objavili viac ako tucet tzv. „biomarkerov“ v ľudskej krvi, o ktorých sa predpokladá, že výrazne ovplyvňujú riziko smrti.

blood fotografia
Foto od Pan American Health Organization PAHO

Tejto rozsiahlej štúdie sa zúčastnilo až 44 000 ľudí, pričom vedci analyzovali 14 faktorov, ako napríklad imunita či kontrola hladiny glukózy. Na základe získaných informácií dokázali s 83% presnosťou predpovedať, či ten ktorý človek zomrie v nasledujúcich 2 až 16 rokoch. Táto štúdia bola uverejnená v časopise Nature Communications. Vedci z biologického Inštitútu Maxa Plancka analyzovali krv dospelých jedincov, a to vo veku od 18 až do 109 rokov.

Najprv boli testované na konvenčné faktory smrti, ako sú ich BMI, krvný tlak, fajčenie atď. Akademici potom použili už spomínané biomarkery z nového krvného testu. Účastníci dostali skóre v rozmedzí od mínus 2 do 3 – čím je toto číslo vyššie, tým je pravdepodobnejšie, že osoba zomrie skôr. Následné testy počas 2-16 rokov (v závislosti od testovaných) zomrelo viac ako 5 000 účastníkov výskumu. Nový test predpovedal riziko úmrtia s 83% presnosťou, čo už bolo spomínané a je potrebné dodať, že je to zatiaľ najpresnejší test takéhoto druhu. Lekári v súčasnosti síce dokážu predpovedať, či pacient v nasledujúcom roku zomrie, ale čo sa týka predpovede na ďalších 10 rokov, to už je oveľa zložitejšie.

Amanda Heslegrave, výskumníčka vo Výskumnom ústave pre demenciu, ktorý sa nachádza v Spojenom kráľovstve, tento výskum ocenila, ale rýchlo dodala, že pred nami je ešte veľmi dlhá cesta. „Biomarkery nám poskytujú nesmierne dôležitý prehľad o tom, čo sa s nami deje v zdraví aj chorobe. Aj keď táto štúdia ukázala, že tento typ profilovania môže byť užitočný, upozorňuje tiež na to, že by bolo potrebné naďalej pracovať na vytvorení skóre na individuálnej úrovni. To by totiž bolo ešte oveľa užitočnejšie v reálnych situáciách každodenného života. Je to síce v skutku vzrušujúci krok, no ešte nie je na 100% pripravený,“ povedala.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre