Cestovateľská príručka na Kubu – exotická dovolenka, v ktorej sa vraciate do minulosti

1414

Temperamentná, živá, pestrá, vášnivá, starodávna, nostalgická i priateľská. Toľko prívlastkov má Kuba. Zem, ktorá sa nazýva „Pamätníkom socializmu” či „Perla Karibiku”, má pre cestovateľov obrovské čaro. Kuba vám ukáže, čo to znamená cestovať v čase. Pozriete sa do minulosti a spoznáte, aké to bolo žiť pred päťdesiatimi rokmi.

Základné informácie o Kube

Kuba je vzrušujúcim ostrovom Karibiku, ktorý vás chytí za srdce. Návštevníkov uchvátia exotické rytmy rumby a salsy, ktoré vychádzajú z každého kúta. Je zmesou španielskych a afrických koreňov, a taktiež krajinou, kde ešte v súčasnosti vládne komunizmus.

Kuba

pixabay.com

Kuba je zemou cigár, bieleho rumu a kávovníkov. Preslávil ju zbožňovaný revolucionár, bývalý prezident a v súčasnosti už zosnulý Fidel Castro. Na Kube môžete pozorovať španielsku architektúru ukrývajúcu sa za starými popraskanými domami. Očariť vás môžu aj staré americké autá, na ktorých sa Kubánci vyvážajú. Lákadlom pre turistov sú povestné karibské pláže. Viac ako 3000 kilometrové pobrežie je obklopené tyrkysovým morom, z ktorého väčšina je ohraničená  plážami. Potešia predovšetkým dovolenkárov, ktorí milujú exotiku, ktorí tu nájdu biely piesok a palmy. Kuba je najväčší ostrov v Karibskom mori je tým, ktorý je najmenej poznačený komerčným turistickým ruchom.   Politická izolácia Kuby zabránila vplyvu moderného sveta a v podstate pomohla zachovať osobitosť kubánskej kultúry a spoločnosti. Práve vďaka týmto charakteristickým črtám je Kuba taká atraktívna.

Aká je ideálny čas pre vašu dovolenku?

Geograficky patrí Kuba do tropického pásma, čiže podmienky na dovolenku sú prijateľné celoročne. Ak však preferujete suché a slnečné dni, mali by ste ju navštíviť od decembra do mája. Od júna do novembra je počasie na Kube síce horúce, ale vlhké. V tomto období by vás mohla zastihnúť aj hurikánová sezóna, ktorá sa začína v júni.

Aktuálne počasie

HAVANA Predpoveď počasia

veterán kuba

Kuba to sú krásne veterány na každom kroku Foto: ZaujimavySvet.sk


auto
Foto: ZaujimavySvet.sk

Mena a Víza

Pre vstup do krajiny potrebujete platný cestovný pas, ktorý musí byť v platnosti minimálne ešte šesť mesiacov po skončení dovolenky.  Na vycestovanie sú potrebné víza vo forme vstupnej karty. Tú vám vybaví buď cestovná agentúra, alebo si o ňu požiadate na kubánskom veľvyslanectve v Bratislave. Pri odlete určite nezabudnite na odletovú taxu vo výške 25 CUC (kubánske peso). Táto výstupná daň musí byť uhradená v domácej mene.

Orientačný kurz

Ako sa dostať na Kubu?

Ak vás Kuba zaujala, vrhnime sa na letenky. Letecká doprava je totiž jediná, ktorá pripadá  do úvahy pri cestovaní na Kubu.

V súčasnosti na Kubu lieta veľké množstvo aerolínii. Ak sa rozhodnete navštíviť krajinu individuálne, najlepšie odlety nájdete z Viedne.

 

Z Viedne sa dostanete do Havany, Varadera či Coya Largo. Pripravte sa na dlhý let, ktorý môže trvať približne 13 hodín. Na Kubu vás prepraví letecká spoločnosť Austrian Airlines, Lufthansa, či mnohé ďalšie. Pri lete s jedným prestupom v Mníchove alebo Frankfurte počítajte s cenou jednosmernej letenky okolo 470€. V lietadle strávite 14 hodín. Cena letenky však môže byť aj vyššia, pohybuje sa v závislosti od termínu letu, leteckej spoločnosti, ale aj počtu prestupov.

Kuba sa nachádza v inom časovom pásme ako Slovenská republika, preto si hodinky na Kube nezabudnite posunúť o 5 hodín zimného a 6 hodín letného času dozadu.

Najobľúbenejšie letoviská na Kube

Pri návšteve Kuby je  výber letoviska jedným z najdôležitejších rozhodnutí. Každé ponúka tak trochu iný typ rekreácie a zábavy. Nájdete  miesta na oddych, ale aj také, kde si môžete naplno užiť zábavu. Medi najznámejšie letoviská patrí slávne Varadero, luxusné Cayo Largo, Cayo Coco, či pokojné Cayo Guillermo.

Varadero

Na Kube neexistuje slávnejšie letovisko ako Varadero. Traja zo štyroch turistov zamiera práve sem, na miesto, ktoré sa nazýva aj Kubánskou riviérov. Toto letovisko leží na ostrove Hicanos. Pôvodne to bol španielsky prístav, dnes je neodmysliteľne späté s turizmom.

Nájdete tu luxusné päť hviezdičkové hotely, ale aj účelné penzióny pre turistov, ktorí chodia na izbu len prenocovať. Nepriaznivci označujú tento dovolenkový rezort aj ako turistické geto. Pokiaľ si však potrpíte na prvotriednom servise a dostatku dovolenkových aktivít, rozhodne si Varadero zamilujete. Pláže sa rozprestierajú na rozlohe 20 kilometrov, sú krásne a čisté s bielym pieskom. Dokonalé miesto na oddych. Výhodou tejto oblasti je aj pozvoľný prístup do mora.

Varadero

pixabay.com

Dovolenka na plážiCayo Largo

Cayo Largo je pomerne mladou dovolenkovou destináciou, ktorá sa zamerala na luxus. Turisti tu dostávajú to najlepšie, za čo si, samozrejme, musia  priplatiť. Cayo Largo je samostatný ostrov vzdialený od pobrežia Kuby asi 80 kilometrov.

Hotely v tomto letovisku sa rozprestierajú len na južnom pobreží, pretože len v tejto časti ostrova je voda čistá a priezračná. Turisti, ktorí vyhľadávajú málo zaľudnené, pokojné miesta so suchým slnečným podnebím sú v tomto letovisku správne.

Niektorí označujú toto miesto ako ostrov Robinsona Crusoa, keďže turistov je tu naozaj málo. Mnohé pláže majú takmer súkromnú atmosféru a navyše Cayoa Largo je jediným miestom na Kube, kde je povolený nudizmus.

pixabay.com

Cayo Coco – ideálny na potápanie a šnorchlovanie

Kubu obklopuje asi 4000 ostrovov, väčšinou koralového pôvodu. Preto je táto dovolenková destinácia ideálnym miestom pre šnorchlovanie a potápanie. Výborným miestom v tomto smere je práve ostrov Cayo Coco.

Na ostrove sa turizmus kvôli ťažkej dostupnosti rozvinul len v posledných rokoch. V súčasnosti už na letisku Cayo Coco môžu pristávať aj medzinárodné lety, takže toto letovisko sa stalo vyhľadávanejším a čo sa týka turizmu, zaznamenáva obrovský progres. Ostrov sa môže popýšiť aj najväčšou kolóniou ružových plameniakov na svete, ktoré  práve tu našli svoj domov.

pixabay.com

Cayo Guillermo

Ostrovček Cayo Guillermo je menším susedom ostrova Cayo Coco, spojuje ich 20 kilometrov dlhá umelá hrádza, v ktorej okolí sa usídlili tisíce ružových plameniakov. Už teda samotná cesta z letiska do hotelu je zážitok.

Najväčším lákadlom ostrova Cayo Guillermo je pláž Playa Pilar, ktorá sa rozprestiera na jeho západnom pobreží. Patrí totiž do desiatky najkrajších pláži v Karibiku. Tak ako aj na ostrove Cayo Coco, aj táto dovolenková destinácia je výborná na šnorchlovanie a potápanie. Cayo Guillermo, ako aj všetky ostatné letoviská na Kube, ponúka krásne biele piesočné pláže s čistým morom. Okrem toho tu nájdete rozprávkový pokoj, žiadne zástupy stánkov so suvenýrmi a celé rady barov.

pixabay.com

Čo by ste mali na Kube navštíviť?

Perla Karibiku uspokojí najrôznejšie potreby. Môžete sa potápať, relaxovať, spoznávať históriu, zorganizovať si turistický výlet a mnoho iného. Pri putovaní naprieč ostrovom na vás čakajú prekrásne mestá Havana, Santiago de Cuba či Trinidad, zelené kopce, tabakové plantáže, najkrajšia krasová oblasť údolie Viňáles, pobrežná promenáda Malecon, ale aj mnohé ďalšie obdivuhodné výtvory prírody i človeka.

Trinidad

Mesto Trinidad patrí jednoznačne k najkrajším mestám Kuby. Historické jadro mesta je postavené v štýle koloniálnej španielskej architektúry a je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Oslnia vás  krásne zrekonštruované budovy a dláždené ulice. Väčšina architektúry pochádza zo 17. až 19. storočia, kedy Trinidad prosperoval  z obchodu s cukrom a otrokmi.

Dnes je Trinidad jedným z najobľúbenejších turistických miest na Kube. Návštevníci si môžu vychutnať atmosféru mesta na centrálnom námestí Plaza Mayor. Pri prehliadke Trinidad navštívte aj neoklasický kostol svätej Trojice (Iglesia Parroquial de la Santisima Trinidad). Ďalšími dôležitými pamiatkami sú kostol a kláštor svätého Františka (Iglesia y Convento de San Francisco) s krásnou zvonovou vežou či Múzeum koloniálnej architektúry (Museo de Arquitectura Colonial).

pixabay.com

Habana Vieja (Old Havana)

Havana je hlavným mestom Kuby. Často býva označovaná ako „Pariž Karibiku“. Old Havana alebo nazývaná aj Habana Vieja predstavuje kúsok kubánskej histórie, ktorý je zapísaný aj do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Dláždené ulice, veľkolepé barokové a neoklasické stavby vás prenesú do minulosti a odhalia vám, aký bol život na Kube pred 200 rokmi. Najvyhľadávanejším miestom Havany je Plaza de la Catedral a najstaršie havanské námestie Plaza de Armas.

pixabay.com

Malecón

Slávna nábrežná promenáda potvrdzuje, že Hanava má čo ponúknuť. Malecón patrí k jej najobľúbenejšej oblasti a skoro každý turista si tu urobí zastávku. Promenáda bola postavená v roku 1902 a je ideálna na prechádzku, pretože vedie priamo pozdĺž mora. Sedem kilometrov dlhá cesta vám odhalí rôzne štýly v stavebníctve z 20. storočia. Rad stavieb v pastelových farbách pôsobí priam idylicky. Prechádzku vám spríjemnia hudobníci a tanečníci, ktorí na Malecóne predvádzajú svoje čísla.

pixabay.com

Národny park Viňales

Pastvou pre oči na Kube je určite aj Národný park Viňales, ktorý rovnako ako predchádzajúce pamiatky patrí do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Rozprestiera sa v zelenom údolí pohoria Sierra De Los Organon. Zaujímavosťou tohto národného parku sú Mogoty. Mogoty predstavujú vápencové útvary, ktoré sú pokryté hustou vegetáciou. Táto oblasť je poľnohospodárska, pestuje sa tu tabak, ovocie a zelenina. Mesto Viňales, ktoré tento park obklopuje, je výborným východiskovým bodom na objavovanie okolia. Park ponúka vynikajúcu možnosť pre turistiku. Návštevníci môžu využiť aj možnosť jazdy na koni.

pixabay.com

Hrad San Pedro de la Roca

Druhé najväčšie mesto Kuby Santiago de Cuba skrýva veľké množstvo pamiatok. Hrad San Pedro de la Roca patrí rozhodne k tým, ktoré by ste pri jeho návšteve nemali vynechať. Hrad je, ako iné mnohé pamiatky na Kube, súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Táto pevnosť sa rozprestiera na vysokom útese približne 10 kilometrov vzdialeného od mesta. Hrad bol dokončený v 17. storočí za účelom ochrany proti pirátskym útokom. V neskorších rokoch slúžil ako väznica. Táto očarujúca pamiatka umožňuje návštevníkom nazrieť do histórie pevnosti, dozvedieť sa niečo o pirátoch, ale ponúka aj nádherný výhľad na záliv. Tento kubánsky skvost sa rozhodne oplatí navštíviť.

pixabay.com

Mesto Baracoa

Ak vás láka dažďový prales, pri jeho preskúmavaní určite zavítajte do provincie Guantanámo. Krajina, ktorá obklopuje mesto Baracoa, je považovaná za najkrajšie miesto ostrova. Nájdete tu dažďové lesy, dravé rieky, krásne pohoria. Tunajšia príroda nie je nijako dotknutá turizmom, jej návštevníci môžu nazrieť do rutinného života obyvateľov. Po dlhom turistickom výkone vás určite poteší osvieženie na jednej z neďalekých nádherných pláží.

Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Čo by ste mali na Kube ochutnať?

Kubánska kuchyňa je rovnaká ako Kuba sama. Farebná a plná vôní. Pokiaľ plánujete cestu do tejto zeme, určite by ste mali vyskúšať niektoré miestne špeciality. Keďže sa jedná o chudobnú krajinu, veľa pokrmov pozostáva z ryže a fazule, ako napríklad tradičné jedlá ropa viejacongri. Ako dezert si môžete objednať rôzne variácie banánov napr. smažené. Biely rum je považovaný za kubánsky národný nápoj, preto v našom stručnom prehľade nemôžeme vynechať ani dva najtypickejšie nápoje, ktoré sa z neho pripravujú.

Ropa Vieja

Jedlo Ropa Vieja patrí medzi obľúbené jedlá Kubáncov. Jedná sa o hovädzí bok v paradajkovej omáčke. Mäso sa podáva rozdrvené s čiernymi fazuľkami, ryžou a banánmi. V preklade znamená staré šaty, ktoré by malo symbolizovať rozdrvené mäso.

Wikimedia commons (CC BY 2.0)

Kubánsky sendvič

Sendviče sú pre Kubu veľmi typické. Pôvod majú medzi pracovníkmi tabakového priemyslu, ktorí obchodovali s Floridou. Kubánci sa inšpirovali americkým syrovým sendvičom a pretvorili ho na svoje tradičné jedlo. Sendvič pozostáva z kubánskeho chleba, bravčového mäsa, tenkej šunky nazývanej Serrano, syra, uhorky a horčice. Takýto sendvič dostanete na Kube pod názvom Plancha, kedy je ohrievaný a stlačený ako paniny. Sendvič Medianoche je veľmi podobný. Na rozdiel od prvého sendviču je vynechaná šunka a kubánsky chlieb je nahradený vaječným bochníkom.

Wikimedia commons (CC BY 2.0)

Congri

Ďalším typickým kubánskym chodom je congri. Congri je zmesou čiernych fazúľ v kombinácií s varenou ryžou. Pre dodanie sladkastej chuti sa do tohto jedla pridávajú zemiaky, ale nie tie, ktoré poznáme zo slovenskej kuchyne, ale špeciálne sladké zemiaky batáty.

Wikimedia commons (CC BY 2.0)

Z tropického ovocia sa na karibskom ostrove pripravuje mnoho rôznych jedál. Vynikajúce sú smažené banány, ktoré sa podávajú samotné. Banány sú aj výbornou prílohou napríklad k mäsu.

Wikimedia Commons CC-BY-SA-2.0

 

Morské plody

Žiadna „fancy“ ponuka morských plodov na Kube nie je potrebná. Ostrov sám o sebe ponúka tie najčerstvejšie plody z mora, ktoré sú sami o sebe pre návštevníkov zážitkom. Za poplatok si môžete vyskúšať aj uloviť vlastného homára s kapitánom lode! Homáre, krevety či dokonca korytnačky odporúčame vyskúšať

morske plody Kuba
Príprava je síce jednoduchá Foto: ZaujimavySvet.sk

Homare
Ale zato je naozaj honosná a chutná !  Foto: ZaujimavySvet.sk

Obľúbené kubánske kokteily – Mojito a Cuba Libre

Po dobrom jedle je čas na tradičné kubánske kokteily. Medzi najznámejšie patrí mojitocuba libre. V oboch nápojoch sa nachádza biely rum, ktorý je pre Kubu veľmi typický a vo svete považovaný za jeden z najlepších. Koktejl Cuba libre je doplnený ešte colou.  Do mojita okrem bieleho rumu pridávajú Kubánci citrónovú šťavu, sódu, mätu a cukor.

Mojito
pixabay.com

Zdroje:

Tripadvisor
Lonely Planet
www.planetware.com

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre