Les má pre psychickú i fyzickú pohodu človeka niekoľko úžasných výhod a nie je ich málo

623

Prechádzky lesom, zbieranie lesných plodov, alebo ešte obľúbenejších húb by sa dalo nazvať doslova terapiou. Toľko výhod a rôznych blahodárnych účinkov, ktoré prináša les nenájdete len tak hocikde. Už len samotný pobyt v prírode je liekom samým o sebe. Najnovším výskumom sa zistilo, že akékoľvek lesné zvuky na čele so spevom vtákov a šuštaním listov majú veľmi dobré účinky pre psychiku človeka.

forest fotografia
Foto od Umnak

Existuje viacero efektov, ako napríklad to, že sa oveľa ľahšie zbavíte stresu a taktiež aspoň na chvíľu zabudnete na problémy, ktorým denno denne čelíte. V samotnom výskume sa jednalo o to, že účastníkov rozdelili do troch skupín. Jedna skupina sa nachádzala v lese, druhá zas na meditačnom cvičení a posledná v miestnosti, v ktorej vládlo absolútne ticho. Z týchto troch možností jednoznačne vyplynulo, že relax v lese je najideálnejším riešením, pretože ľudia sa podľa výsledkov cítili až o 30 % uvoľnenejšie, ako ostatní.

Výskumom zároveň chceli poukázať aj na to, aby ľudia do prírody chodili oveľa viac, pretože je to prírodný liek, ktorý je naozaj účinný a nestojí vás okrem času nič, práve naopak. Čerpáte z neho len a len vy. Pohyb, pohyb, pohyb, to je to slovo, ktoré počujeme z každej strany. A kde si lepšie zabeháte alebo inak zašportujete, ak nie v lese? Autori štúdie si veľmi dobre uvedomujú, že ľudia skutočne chodia do lesa menej, než by mali, navyše až jedna pätina ľudí nikdy vo svojom živote na prechádzke v lese nebola. Toto je číslo, ktoré hovorí samo za seba.

Autorom tejto štúdie je organizácia National Trust, ktorá sa navyše stará o niekoľko desiatok tisíc hektárov lesa v Spojenom kráľovstve. „V lese môžete počuť šum listov, spev vtáčikov či praskajúce vetvičky pod nohami. Prechádzka je taktiež najlepším riešením, ako odbúrať stres,“ povedal riaditeľ organizácie. S týmto tvrdením súhlasia aj rôzni odborníci, ktorí ľudí posielajú od obrazoviek a pohodlia domova do prírody. Psychické zdravie je nemenej dôležité ako to fyzické, a preto ho neradno podceňovať. Byť psychicky v pohode je niečo, čo sa potom odráža aj na vašom živote, a to rôznymi smermi. Ak chcete byť spokojnejší a mať možno lepšiu náladu, skúste si aspoň párkrát do týždňa vybehnúť do lesa.

 

Zdroj: The Guardian

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre