Ľudia z rumunského kraja upozornili na to, že Dior skopíroval vo svojej kolekcii ich tradičný kroj

816

Módne značky sa pomerne často dostávajú do ohniska plagiatorstva iných značiek alebo umelcov a „vypožičiavajú“ si prvky od miestnych kultúr.

Keď vyšla minulý rok Diorova kolekcia šiat, ľudia si začali všímať, že niektoré z ich odevov sú im veľmi povedomé. Dizajnéri sa totiž inšpirovali malým rumunským regiónom s názvom Bihor. Ako sa ukázalo, Diorov kabát nesie ohromujúcu podobnosť s tradičným krojom „bihorom“. Slávny módny dom teraz predáva tento kabát za nápadnú sumu 30 000€, avšak žiadny z výťažkov nepôjde do komunity Bihor, keďže Dior nikdy neuviedol zdroj ich inšpirácie.

Rumunský módny časopis Beau Monde spustil kampaň za to, aby sa pravidlá nastavili spravodlivo a presne. S pomocou umelcov a dizajnérov z Bihoru vytvorilitak úplne novú módnu kolekciu, ktorá pomáha zachovať ich tradície. Projekt umožňuje módnym nadšencom nakupovať ich tradičné odevy oveľa lacnejšie, zatiaľ čo priamo zaplatia miestnym remeselníkom, ktorí tieto oblečenie šijú.

Rumunský región Bihor zachováva svoje kultúrne zvyky:

Photo by boredpanda

A ľudia sú na svoj tradičný kroj veľmi hrdí:

Photo by boredpanda

Všimli si, že kolekcia od Diora je veľmi podobná ich krojom:

Photo by boredpanda
Photo by boredpanda

Oblečenia vedľa seba:

Photo by boredpanda

Podoba sa nezaprie:

Photo by boredpanda

Dior predáva túto vestu za 30 000€:

Photo by boredpanda
Photo by boredpanda

Tento kraj následne zahájil zaujímavú kampaň, ktorá chce bojovať proti takémuto „preberaniu“ tradičných motívov alebo prvkov:

Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre