Fenomén spontánneho ľudského samovznietenia: Je to reálne?

1345

Spontánne ľudské samovznietenie je fenomén, pri ktorom človek zhorí bez vonkajšieho zdroja ohňa. Je to neuveriteľne desivá predstava, ale je to skutočne možné?

Definícia a história

Spontánna ľudské samovznietenie (SHC) je pojem, ktorý sa používa na opis prípadov, pri ktorých človek zhorí bez vonkajšieho zdroja ohňa. V týchto prípadoch je zvyčajne nájdená len spálená kostra alebo popol, pričom okolie nie je poškodené alebo znečistené.

spontaneous human combusting“ od PiConsti is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Prvé záznamy o SHC pochádzajú zo 17. storočia, ale fenomén je známy už od staroveku. V priebehu storočí bolo zaznamenaných viac ako 200 prípadov SHC, ale žiadny z nich nebol nikdy definitívne vysvetlený.

Teórie o príčine SHC

Existuje niekoľko teórií o tom, čo spôsobuje SHC. Medzi najčastejšie patrí:

  • Elektrická erupcia: Táto teória predpokladá, že SHC je spôsobená náhlu elektrickú erupciu v ľudskom tele. Táto erupcia by mohla spôsobiť vznietenie tuku alebo iných horľavých látok v tele.
  • Autonómne zápaly: Táto teória predpokladá, že SHC je spôsobená súbojom autonómnych nervových systémov v tele. Toto by mohlo spôsobiť vznietenie tuku alebo iných horľavých látok v tele.
  • choroby: Niektoré choroby, ako napríklad diabetes alebo alkoholizmus, môžu oslabiť telo a zvýšiť jeho náchylnosť na vznietenie.
photography of person holding glass bottles during sunset
Foto od Wil Stewart na Unsplash

Záhada

SHC je stále záhadou. Neexistuje žiadny vedecký konsenzus o tom, čo spôsobuje tento fenomén, a ani jedno z existujúcich vysvetlení nie je definitívne. Napriek tomu je SHC fascinujúcim a desivým fenoménom, ktorý ľudstvo fascinuje už stáročia.

Najčastejším miestom výskytu SHC býva obývacia izba alebo spálňa. Obeť je zvyčajne nájdená mŕtva v posteli alebo na gauči. V mnohých prípadoch je obeť nájdená s otvorenými ústami a očami, čo naznačuje, že bola pri zhorení pri vedomí.

Zdroj: YouTube

Väčšina prípadov SHC sa vyskytuje u starších ľudí, ktorí sú obézni alebo majú zdravotné problémy. Nie je však jasné, či je to náhoda alebo či tieto faktory zvyšujú riziko SHC.

Doteraz neexistuje žiadny spôsob, ako predpovedať alebo zabrániť SHC. Je to jednoducho nebezpečná udalosť, ktorá sa môže stať každému.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre