Mačky ako ich nepoznáte: Uprednostňovanie uhľohydrátov, dominantná labka a necitlivosť na cukor

3446

Mačky majú záhadnú povesť. Zakrádajú sa za roh, miznú v noci a svoje myšlienky si držia blízko pri svojej chlpatej hrudi. Nedávne štúdie však odhalili, že mačky sú zvláštnejšie, než sme si kedy mysleli. Od nekontrolovaného pradenia až po mačky, ktoré svietia v tme, tu je zopár najbizarnejších mačacích zvláštností.

Mačky dávajú prednosť uhľohydrátom pred bielkovinami

Mačkovité šelmy sú zarytí lovci. Mnohí majitelia dostali od svojich mačiek „dary“ vrátane mŕtvych myší, žiab a vtákov. Dalo by sa to odpustiť, keby sme si mysleli, že mačky sú blázni do bielkovín. Jedna štúdia však odhalila prekvapivú vec, ktorá by mohla zmeniť prístup spoločností vyrábajúcich krmivá pre mačky. Počas experimentu dala Vysoká škola veterinárnej medicíny na Oreganskej štátnej univerzite mačkám a psom na výber rôzne krmivá. Jedlá boli pripravené tak, aby boli chutné, ale bez akýchkoľvek rušivých chutí alebo vôní, čo umožnilo zvieratám slobodne si vybrať potravu, ktorú ich telo chcelo. Mačky prekvapivo uprednostňovali sacharidy, najmä staršie zvieratá. To vyvracia zaužívanú predstavu, že mačky chcú a potrebujú len stravu bohatú na bielkoviny.

orange tabby cat on gray concrete floor
Autor tejto fotografie je am

Mačky majú dominantnú labku

Mysleli ste si, že len ľudia sú ľaváci alebo praváci? Nie. Podľa malej štúdie uskutočnenej v roku 2018 aj mačky uprednostňujú používanie jednej labky pred druhou. Skupina zúčastnených zostala doma so svojimi domácimi miláčikmi a ich úlohou bolo pozorovať správanie svojich mačiek v určitých situáciách. Mali si všímať, či mačka použila ľavú alebo pravú labku, aby vystúpila z odpadkového koša, začala schádzať po schodoch a ktorú labku radšej použila ako prvú pri iných bežných činnostiach. Približne v 60 až 70 % prípadov mačky jednoznačne uprednostnili jednu labku. Zaujímavé je, že mačky výrazne viac preferovali pravú labku, zatiaľ čo kocúry uprednostňovali ľavú.

white and brown long fur cat
Autor tejto fotografie je Alvan Nee

Mačky necítia chuť cukru

Mnohí majitelia mačiek sa so svojou „sladkozubou“ mačkou delia o zmrzlinu alebo puding. Tieto zvieratá však nebažia po sladkosti – pravdepodobne ich priťahuje obsah tuku v takýchto výrobkoch. Človek má na jazyku približne 9 000 chuťových pohárikov. Mačacie chuťové poháriky majú počet 470. Napriek tomu však môžu niektoré chute cítiť lepšie ako ľudia, a to vďaka nezvyčajnej schopnosti využívať svoj vynikajúci čuch na zvýraznenie chuti. Keď však príde na cukor, mačky toto kolo prehrávajú. Všetko závisí od génov. U ľudí sú aktívne oba gény. U mačiek je však Tas1r2 pseudogén. To je kúsok DNA, ktorá sa podobá na určitý gén, ale nedokáže vytvárať proteíny. V dôsledku toho mačkovité šelmy – dokonca ani levy a tigre – nemajú predstavu o tom, ako chutí cukor.

a cat sitting in front of a birthday cake
Autor tejto fotografie je Reba Spike

Pradenie je nedobrovoľné

Majitelia domácich zvierat už vedia, že mačky pradia, keď sú spokojné. Vedci sa však chceli pozrieť pod pokrievku a zistiť, ako mačky vytvárajú svoje ikonické pradenie v hrdle. Dlho na to nevedeli prísť. V predchádzajúcich štúdiách sa v mačacích hrdlách objavili húževnaté vankúšiky, ale nikto nevedel, čo si s nimi počať. V roku 2023 však štúdia nielenže zistila, že tieto vankúšiky sa podieľajú na pradení, ale odhalila aj nečakaný zvrat. Mačky možno nepradú zámerne. Vedci pomocou mŕtvych mačiek nasmerovali vzduch cez vankúšiky a mŕtve zvieratá priadli. To ukázalo, že mačky nepotrebujú na vydávanie zvuku vedomé svalové kontrakcie. Po vyvrátení tejto populárnej teórie zostáva otázka. Čo sa deje? Proces nie je úplne objasnený, ale predpokladá sa, že keď je mačka šťastná, mozog spustí aerodynamickú reakciu (pradenie), ktorá pokračuje na autopilota.

cat licking its paw
Autor tejto fotografie je Eric Han

Mačky svietia pod UV svetlom

Vedci už dlho vedia, že niektoré zvieratá fluoreskujú pod ultrafialovým svetlom. Medzi tento zverinec patrí hmyz, ryby, plazy a vtáky. O tom, ako môže UV svetlo pôsobiť na cicavce, sa však vedelo len málo. V roku 2023 vrhla na túto tému svetlo nová štúdia. Ukázalo sa, že cicavce fluoreskujú, vrátane skromnej mačky domácej. Cicavce môžu fluoreskovať žlto, červeno, zeleno, modro a ružovo. Žiarivé zlúčeniny sa prejavujú v ich srsti, koži, pazúroch, zuboch a dokonca aj v kostiach. Zvieratá, ktoré svietia najjasnejšie, majú zvyčajne bielu alebo svetlejšiu srsť. Nie je jasné, či fluorescencia poskytuje cicavcom nejaké biologické výhody, alebo je svetelná šou šťastnou náhodou. Jediné, čo vedci s určitosťou vedia, je, že žiarenie je výsledkom povrchovej chémie. Presnejšie povedané, zlúčeniny, ako sú proteíny, absorbujú svetlo predtým, ako ho vyžarujú späť do sveta na vlnovej dĺžke s nižšou energiou.

brown Scottish fold in brown thick-pile blanket
Autor tejto fotografie je Mikhail Vasilyev

Majú radi aj neviditeľné krabičky

Mnohí majitelia našli svojho „strateného“ domáceho miláčika schovaného v kartónovej krabici alebo sledovali, ako sa ich mačka v nej celé hodiny zabáva. Na základe toho si výskumníci položili bizarnú otázku. „Uložila by sa mačka do škatule, ktorá neexistuje?“ Na vytvorenie ilúzie škatule sa štúdia opierala o štvorce Kanizsa. Divák môže „vidieť“ štvorec, ktorý tam nie je. Vedci zapojili do výskumu majiteľov mačiek, ktorí umiestnili štvorce Kanizsa vo svojich domovoch. Cieľom bolo zistiť, či ich mačky vnímajú dvojrozmerný obrys štvorca a či si sadnú do „neviditeľného“ políčka. Majitelia museli v blízkosti umiestniť aj druhé usporiadanie Kanizsa, ktoré netvorilo štvorec. Pozoruhodné bolo, že mačky častejšie sedeli v štvorcoch Kanizsa, ktoré tvorili ilúziu škatule, ako v tých, ktoré ju netvorili.

black and white cat in brown cardboard box
Autor tejto fotografie je Andrew Cornell

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre