Maďarsko – krajina plná vynálezcov, kultúry i vína. Naučte sa o nej niečo nové!

1150

Maďarsko je krajinou plnou prekvapení, fascinujúcich príbehov, miest, budov i ľudí. Na svoje by si prišli milovníci histórie, kultúry i dobrého vína. Zo Slovenska je v podstate len na skok a určite ju už navštívil každý z nás. Takisto sa môžeme pochváliť niekoľkými vedomosťami, ktoré o nej prechovávame, avšak my sme si dnes pre vás pripravili niekoľko zaručených noviniek, ktoré vás prekvapia.

Takže sa pohodlne usaďte a začítajte sa, pokojne aj s kávou v ruke.

Slávni muži – vynálezcovia

Zdroj Olav Ahrens Røtne

Maďarsko je doslova bohaté na vynálezcov, ktorých objavy sa stali svetovým kalibrom. Uveďme si niekoľko príkladov – rubikova kocka, ktorá sa stala najpredávanejším logickým hlavolamom na svete, guľôčkové pero, ktoré veľká časť z nás používa denno-denne (vynašiel László Biro) a takisto Ford Model T navrhol obyvateľ Maďarska.

Prvá oficiálna vinárska oblasť na svete

Zdroj Sven Wilhelm

Žiadne Taliansko, ale Maďarsko je domovom prvého oficiálneho vinárskeho regiónu na svete. Víno sa tu vyrába už od 5.-teho storočia a v roku 1737 tunajší kráľ vyhlásil Tokajskú vinársku oblasť za národnú a vôbec prvú oficiálnu (to bolo ešte takmer 120 rokov pred vyhlásením francúzskej vinárskej oblasti Bordeaux).

Druhá najväčšia synagóga na svete

Zdroj: wikimedia common

V Maďarsku sa tiež nachádza druhá najväčšia synagóga na svete a nájsť ju môžete na ulici Dohány v Budapešti. Významná je hlavne pre židovskú komunitu, ale aj pre milovníkov histórie a všetkého krásneho. Jej kapacita je až 3 tisíc miest. Ide o veľkolepú stavbu s krásnou zmesou architektonických štýlov s prvkami romantizmu, byzantského a maurského štýlu.

Otvorená bola až v roku 1859 a je významnou historickou a kultúrnou pamiatkou (takisto je súčasťou svetového dedičstva UNESCO).

Maďarskí laureáti na Nobelovú cenu

Zdroj Anastacia Dvi

Od roku 1905 je celkový počet maďarských laureátov 13! Medzi laureátov Nobelovej ceny krajiny patria Philipp Lenard za fyziku v roku 1905, Róbert Bárány za fyziológiu alebo medicínu v roku 1914 a Imre Kertész za literatúru v roku 2002.

Albert Szent-Györgyi získal cenu v oblasti fyziológia, medicína v roku 1937 za svoju prácu, ktorá sa zaoberala štúdiom biologických procesov v živých organizmoch, vrátane popisu významu a dôležitosti vitamínu C. Eugene Wigner získal cenu za fyziku v roku 1963 za svoje príspevky k teórii jadra atómu a elementárnych častíc.

Pitie piva sa tu ešte stále považuje za nevhodné

Zdroj Timothy Dykes

Údajne v čase, keď sme prehrali vojnu za nezávislosť v rokoch 1848-1849 si Rakúšania pripili pivom na oslavu popravy 13 mučeníkov z Aradu. Maďari sa zo vzdoru zaprisahali, že sa 150 rokov neopijú pivom. Aj napriek tomu, že 150 rokov už uplynulo, Maďari sa tohto pravidla stále držia.

Magické číslo v Maďarsku: 96

Zdroj Mick Haupt

Okolo roku 896 sa na území dnešného Maďarska usadili Maďari vedení kniežaťom Árpádom. Milénium Uhorska bolo v roku 1896 a v tom istom roku bolo v Budapešti postavené prvé metro. Podľa zákona nemôžu budovy v Budapešti dosahovať viac ako 96 metrov a takisto maďarská hymna trvá presne 96 sekúnd (ak sa spieva v správnom tempe).

V Maďarsku sa pestuje viac ako 40 druhov papriky

Zdroj Min Ling

Snáď nikoho neprekvapí, že najobľúbenejším a najviac používaním korením v maďarskej kuchyni je práve paprika! Je to doslova ich symbol. Ročne pripadá 500g skonzumovanej mletej papriky na občana.

Medzi rôznymi odrodami papriky sa korenie často delí do troch kategórií – pálivá paprika, sladká paprika a údená paprika.

Dvojitá abeceda

Zdroj Sven Brandsma

26 písmen našej abecedy sa oproti maďarskej pozostávajúcej zo 44 písmen zdá pomerne slabých. Niet sa preto čo čudovať, že maďarčina je notoricky známy náročný jazyk na učenie.

Zdroj 1, Zdroj 2

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre