8 majstrovských diel islamskej architektúry

723

Architektonické dedičstvo islamského sveta je neuveriteľne bohaté. Tu je zoznam niekoľkých najznámejších mešít, palácov, hrobiek a pevností.

Taj Mahal v Agre

V roku 1631 zomrela Mumtaz Mahal, tretia a obľúbená manželka mughalského cisára Shah Jahana, pri pôrode ich štrnásteho dieťaťa. Cisár, trpiaci strašnou bolesťou z jej smrti, dal postaviť Taj Mahal, veľkolepé mauzóleum na brehu rieky Yamuna, ktorého dokončenie trvalo viac ako 20 rokov. Taj Mahal je známy svojou veľkosťou a eleganciou, kombinujúcou prvky indického, islamského a perzského dizajnu. Budova je zdobená bielym mramorom, ktorý mení farbu v závislosti od osvetlenia. Vnútri sa nachádzajú kenotafy pre Mumtaz Mahal a Shah Jahan, pričom skutočné hrobky sú v podzemnej komore. Taj Mahal je považovaný za najvýznamnejšie dielo islamskej architektúry na svete.

Taj Mahal India
Photo by Jovyn Chamb on Unsplash

Alhambra v Granade

Na kopci s výhľadom na španielske mesto Granada stojí Alhambra, palác, ktorý postavili kniežatá patriace k moslimskej dynastii Nasridov v 14. storočí. Hoci niektoré časti paláca boli zbúrané, zostali tri časti: pevnosť na západnom konci kopca, kniežacie sídlo na východe a zhluk pavilónov a záhrad známy ako Generalife. Nádvoria a miestnosti Alhambry sú nádherne zdobené farebnými dlaždicami, vyrezávanou štukou, vyrezávaným drevom a kaligrafiou. Niektoré z najpozoruhodnejších okrasných prvkov sú zložito vyrezávané geometrické stalaktitové vzory (opakujúci sa vzor v islamskej architektúre nazývaný muqarnas v arabčine), ktoré zdobia sály obklopujúce Dvor levov. 
 
aerial photography of brown castle
Photo by Dimitry B on Unsplash

Mešita Jāmeh v Isfaháne

V centre mesta Isfahán v Iráne – mesta plného architektonických pokladov – od 8. storočia na mieste stojí mešita Jāmeh. Najstaršími prvkami súčasnej stavby sú dve kupoly postavené počas dynastie Seldžukov, ktorá v 11. storočí vládla časti Iránu. Začiatkom 12. storočia bola mešita prestavaná okolo obdĺžnikového nádvoria, na ktoré na každej strane prilieha iwan – typ haly, ktorá sa na jednej strane otvára do vysokého oblúka. Dizajn štyroch iwanov, ktorý sa prvýkrát objavil v Isfaháne, sa neskôr stal normou pre iránske mešity.

20180301124354 IMG 4179And6more Interior 3
zdroj: wikimedia.org

Skalný dóm v Jeruzaleme

Skalný dóm v Jeruzaleme je najstaršia zachovaná islamská pamiatka, postavená v rokoch 691-692. Dizajn a výzdoba kombinujú prvky byzantskej architektonickej tradície s islamským štýlom. Kupola je pozlátená a je položená na osemhrannej základni. Miesto je posvätné pre judaizmus aj islam, považuje sa za miesto, kde sa Abrahám pripravoval obetovať svojho syna Izáka a kde sa podľa islamskej tradície Mohamed vydal na svoje nebeské cesty. Interiér je bohato zdobený mramorom, mozaikami a kovovými plaketami.

Dome of the Rock Jerusalem
zdroj: Michael Freeman—Digital Vision/Getty Images

Veľká mešita v Samare

Veľká mešita v Samarre, postavená okolo roku 850 abbásovským kalifom Al-Mutawakkilom v Iraku, bola pravdepodobne najväčšou mešitou na svete s rozlohou takmer 42 akrov. Stavba z pálenej tehly mala interiér zdobený modrým sklom. Väčšina mešity bola zničená počas mongolskej invázie v roku 1258, ale jeden z najzaujímavejších prvkov, 52-metrový minaret prežil. Minaret má kužeľovitý tvar a je obklopený špirálovitou rampou, ktorá vedie až na jej na vrchol. Presný dôvod kužeľového tvaru nie je známy, ale niektorí ľudia vidia podobnosť so starovekým zikkurat.

spiral minaret of the great mosque of samarra unesco world heritage site samarra iraq middle east RHPLF20485
zdroj: https://www.westend61.de/

Citadela v Aleppe

Citadela v sýrskom meste Aleppo je významným príkladom islamskej vojenskej architektúry. Postavená v 10. storočí, prešla masívnym rozšírením a rekonštrukciou počas éry Ajjúbovcov. Vnútri múrov citadely sa nachádzajú rezidencie, skladové miestnosti, studne, mešity a obranné zariadenia. Centrálnou časťou je impozantný vstupný blok s dvomi vežami- Bránou hadov a Bránou levov, cez ktoré vedie strmý kamenný most. Obrancovia používali štrbiny na vystreľovanie šípov. Citadela bola navrhnutá tak, aby odolala dlhým obliehacím operáciám.

fortress citadel Aleppo Syria world Entrance bridge
zdroj: OPIS Zagreb/Shutterstock.com

Veľká mešita v Cordobe

Najstaršie časti Veľkej mešity v Córdobe v Španielsku postavil na mieste kresťanského kostola umajjovský vládca Abd al-Rahman I. v rokoch 784–786. Stavba prešla v 9. a 10. storočí niekoľkými rozšíreniami. Počas jedného z týchto rozšírení bohato zdobený mihráb (výklenok v mešite smerujúci k Mekke). Ďalšou pozoruhodnou črtou mešity je obrovská sála pozostávajúca z približne 850 stĺpov vyrobených z porfýru, jaspisu a mramoru, ktoré nesú dvojvrstvové podkovovité oblúky. Väčšina stĺpov bola recyklovaná zo skorších budov.

a group of pillars in a large building
Photo by Sahbi on Unsplash

Sulejmanova mešita v Istanbule

Komplex Sulejmanovej mešity v Istanbule je významným prvkom panorámy mesta. Postavený osmanským cisárom Suleymanom Veľkolepým v rokoch 1550-1557, je to najväčšia a pravdepodobne najkrajšia cisárska mešita v Istanbule. Interiér je jednoduchý s viac ako 100 veľkými oknami a impozantnou veľkosťou centrálnej kupoly. Komplex zahŕňa nemocnicu, cirkevné školy, obchody, mauzóleum a kúpele. Navrhol ho osmanský majster architekt Sinan a je považovaný za jedno z jeho najvýznamnejších diel. Obaja Sinan aj Suleyman sú tu pochovaní.
 
Openings dome light stream Mosque of Suleyman
zdroj: Scaliger/Dreamstime.com

zdroj

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.