Beštiálny vodca, akým bol Josif Vissarionovič Stalin, sa zapísal do dejín červenými písmenami i rôznymi bizarnosťami. Je zvláštne, že aj napriek tomu, akých zverstiev sa dopustil, stále sa našli ľudia, ktorí ho obdivovali. Bol dokonca nominovaný aj na Nobelovu cenu za mier a to rovno dvakrát. Jedno je však isté, a síce fakt, že radikálne zmenil nie len Sovietsky zväz, ale možno povedať, že celý svet.

Foto od wikimedia

Fakt č. 1: Stalin trval na tom, aby ho na fotografiách vyretušovali. Dôvodom bolo, že na tvári mal jazvy ešte z detstva a obdobia, kedy dostal kiahne. Umelcom údajne hrozil zabitím, ak ho znázornia tak, ako vyzerá v skutočnosti.

Fakt č. 2: Tento vodca sám trénoval svoju osobnú stráž. Požadoval od nich, aby nikdy a za žiadnych okolností nevstupovali do jeho súkromnej izby a to bez ohľadu na to, čo budú počuť. Rozhodol sa, že ich otestuje, či tento rozkaz poslúchnu. Začal hlasno kričať a stráže nakoniec vstúpili do jeho izby, čo ich napokon stálo život.

Fakt č. 3: Meral iba 162 centimetrov a okrem jaziev na tvári mal jednu ruku kratšiu ako druhú. Častokrát bol z týchto nedostatkov veľmi rozpačitý.

Fakt č. 4: Stalin “má na rukách” krv miliónov ľudí. A to číslo sa pohybuje až okolo neuveriteľných 20 miliónov.

Fakt č. 5: V roku 1949 navštívil bývalý Sovietsky zväz čínsky vládca Mao Ce-tung. Stalin dal špeciálne pre túto príležitosť nainštalovať toalety, ktoré zbierali exkrementy čínskeho vodcu, aby ich tak neskôr mohol analyzovať.

Foto od wikimedia Je známe, že v mladosti bol veľký fešák

Fakt č. 6: Je známe, že miloval čítanie. Mal obrovské knižnice, ktoré obsahovali najmä knihy o ekonomike, histórii, filozofii a marxizme.

Fakt č. 7: Aj keď to znie absurdne, pravdou je, že časopis Times ho až dvakrát zvolil za muža roka. Prvýkrát to bolo v roku 1940 a druhýkrát v roku 1943.

Fakt č. 8: A ešte absurdnejší je fakt, že aj napriek tomu, že tento vodca podpísal okolo 40 000 rozsudkov smrti, aj tak bol 2-krát nominovaný na Nobelovu cenu za mier.

Fakt č. 9: Väzni v Sovietskom zväze sa chránili pred zastrelením tým, že si nechávali vytetovať Stalinovu tvár. Bolo totiž zakázané strieľať na akúkoľvek podobizeň tohto vodcu.

Fakt č. 10: Počas druhej svetovej vojny zajali nacisti Stalinovho syna Yakova. Hitlerova garda ponúkla, že ho prepustia výmenou za maršala Friedricha Paulusa. Stalin to však odmietol a Yakov nakoniec zomrel v zajatí.

Fakt č. 11: To, že Stalin bol neuveriteľným a nepredvídateľným vodcom dokazuje aj fakt, že v roku 1920 poslal do Afriky odborníka na chov zvierat, a to kvôli tomu, aby páril ľudí so šimpanzmi v snahe vytvoriť supervojaka.

Foto od wikimedia

Zdroj

1
Zanechať komentár

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Aniel Recent comment authors
  Subscribe  
nové najstaršie Najlepšie hodnotené
Upozorniť
Aniel
Anonym
Aniel

Fakt č.12 nebyt Stalina a jeho krutosti hitler by vyhral druhu svetovu vojnu a pisali by sa ine dejiny len v jednom jazyku.