15 fascinujúcich faktov o Marilyn Monroe, ktoré ste zaručene nevedeli

2453

Vo svete slávy sa zrodila hviezda, ktorej lesk nehasne dodnes. Marilyn Monroe, ikona zlatého Hollywoodu, je záhadnou postavou, ktorej život fascinuje milióny ľudí na celom svete. Za maskou blondínky s neodolateľným úsmevom sa skrývajú tajomstvá a príbehy, ktoré očarovali generácie. V tomto článku odhalíme 15 neodolateľných faktov o tejto nezabudnuteľnej herečke, ktorá na vždy zapísala svoje meno do dejín kinematografie.

zdroj: wikimedia

1. Prvé manželstvo Normy Jeane Baker bolo dohodnuté.

Norma Jeane Baker strávila svoje detstvo v detských domovoch a mimo nich, v štátnej starostlivosti a opatrovníctve rôznych rodinných priateľov. Otca nikdy nepoznala a jej matka bola umiestnená do psychiatrického zariadenia. 15-ročná Norma býval s rodinnou priateľkou Grace Goddard, ale rozhodli sa presťahovať do Západnej Virgínie a nemohli Normu vziať so sebou. Keby sa nevydala, tínedžerku by vrátili späť do sirotinca. Obrátili sa teda na 20-ročného Jamesa Doughertyho od vedľa a navrhli mu sobáš. „Myslel som si, že je hrozne mladá,“ povedal neskôr, ale „rozprávali sme sa a celkom dobre sme si rozumeli.“ Vzali sa len 18 dní po jej dovŕšení 16 rokov.

zdroj: wikimedia

2. Norma Jean Baker bola pomenovaná po filmovej hviezde.

Matka Normy Jean Bakerovej plánovala už od začiatku slávu pre svoju dcéru. Ako krstné meno si zvolila „Norma“ po herečke Norme Talmadge.

zdroj: wikimedia

3. „Marilyn Monroe“ nebolo jej prvou voľbou pre umelecké meno.

Ak by Norma Jean Baker zvolila prvé umelecké meno, dnes by bolo meno „Jean Adair“.

zdroj: wikimedia

4. „Monroe“ bolo rodné meno matky Marilyn Monroe.

Norma si vybrala Monroe ako svoje priezvisko, pretože to bolo meno jej matky za slobodna. Vo svojej autobiografii uviedla, že jej bolo povedané, že je nejakým spôsobom príbuzná s prezidentom Jamesom Monroeom, ale nikdy sa nenašli žiadne dôkazy, ktoré by to podporovali. „Marilyn“ pochádzala od manažérky štúdia, ktorá si myslela, že sa podobá na Marilyn Miller, herečku, ktorá zomrela vo veku 37 rokov (Monroe mala 36 rokov, keď zomrela).

zdroj: wikimedia

5. Marilyn Monroe údajne neznášala byť pred kamerou.

Herec Don Murray, nominovaný na Oscara, po spolupráci s Monroe na Bus Stop poznamenal, že hoci bol jej talent nepopierateľný, pred kamerou sa nikdy necítila úplne pohodlne. „Bola to veľmi skúsená filmová herečka, ale dokázala zabudnúť na toľko mechanických techník. Neustále jej unikali značky, takže by bola rozostrená alebo mimo svetla alebo v tieni,“ povedal Murray. „Myslím si, že to bol nedostatok sebavedomia. Na niekoho, koho kamera milovala, sa stále bála postaviť pred nu a na celom tele jej vyskočila vyrážka.“

zdroj: wikimedia

6. Marilyn Monroe mala rada intelektuálnych mužov.

Manželstvo Monroe so spisovateľom Arthurom Millerom vám to zrejme potvrdzuje, no dôkazov je viac. Monroe bola kedysi spolubývajúcou s herečkou Shelley Winters, ktorá povedala, že si urobili zoznam mužov, s ktorými by chceli spať, len tak pre zábavu. „Na jej zozname nebol nikto mladší ako 50 rokov,“ uviedla neskôr Winters. „Nikdy som sa jej pred smrťou nespýtala, koľko zo svojho zoznamu dosiahla, ale na jej zozname bol Albert Einstein a po jej smrti som si všimla, že na jej klavíri bola jeho fotografia v striebornom ráme.“

zdroj: wikimedia

7. FBI mala o Marilyn Monroe spis.

Spis FBI o Monroe bol pravdepodobne založený kvôli jej vzťahu s Millerom a jeho „neamerickým“ aktivitám spolu s jej žiadosťou o návštevu Sovietskeho zväzu v roku 1955. (V skutočnosti tam nikdy nevycestovala).

8. Dom Marilyn Monroe bol odpočúvaný.

Jediný dom, ktorý kedy Monroe vlastnila, skromnú haciendu v Brentwoode v Kalifornii, kúpili manželia a herci Michael Irving a Veronica Hamel začiatkom 70. rokov, zhruba desať rokov po tom, čo tam zomrela Marilyn. Počas prestavby manželia objavili sofistikovaný, vládny systém odpočúvania telefónov, ktorý sa rozprestieral po celom dome.

zdroj: wikimedia

9. Marilyn Monroe bola dobre sčítaná.

Jej knižnica bola mimoriadne pôsobivá. V čase svojej smrti vlastnila viac ako 400 zväzkov, vrátane niekoľkých prvých vydaní. Z tisícok jej fotografií sa jej páčili najmä tie, na ktorých bola s knihami. Keď ju raz režisér našiel čítať R.M. Rilkeho Listy mladému básnikovi, spýtal sa jej, prečo si to vybrala. „V noci, keď nemám nič iné na práci, idem do kníhkupectva Pickwick na Hollywood Boulevard,“ povedala mu. „A knihy otváram len náhodne – alebo keď narazím na stránku alebo odsek, ktorý sa mi páči, kúpim si tú knihu. Tak som si včera večer kúpila túto. Je to zlé?“

zdroj: wikimedia

10. Marilyn Monroe mala problém zapamätať si riadky.

„Vtip bol v tom, že nedokázala zosúladiť dve vety,“ povedal Don Murray, herec, ktorý si zahral s Monroe v roku 1956 vo filme Bus Stop. Hoci niektorí to pripisovali nedostatku profesionality, iní – vrátane Murraya – verili, že to boli nervy.

11. Frank Sinatra obdaroval Marilyn Monroe psom menom Maf.

Maltézsky teriér bol darom od Franka Sinatru a celé meno psa bolo „Mafia Honey“, čo bolo zrejme „prikývnutím“ na údajné Sinatrove zločinecké väzby. Po smrti Marylin sa Mafa ujala Sinatrova sekretárka Gloria Lovell.

zdroj: wikimedia

12. Marilyn Monroe a Joe DiMaggio boli manželmi iba 8 mesiacov.

Ich románik je neslávne známy, ale Monroe bola vydatá za druhého manžela Joea DiMaggia iba 274 dní. Hoci k ich rozvodu prispelo veľa vecí, poslednou kvapkou bola údajne neslávne známa „scéna v metre“ – kde sa dvíha sukňa Marilyniných bielych šiat. Scéna bola natočená pred veľkým davom médií a okoloidúcich a DiMaggio sa rozhneval nad tým, ako veľmi sa odhaľuje. Pohádali sa na tom a podľa niektorých správ DiMaggio údajne zaútočil na Monroe fyzicky.

zdroj: wikimedia

13. Joe DiMaggio zostal oddaný Marilyn Monroe aj po ich rozvode.

DiMaggio tam bol aj naďalej, keď ho Monroe potrebovala, vrátane toho, keď ju priviedol na jarný tréning s ním, aby mohla na chvíľu odísť z Hollywoodu. Krátko pred jej smrťou DiMaggio povedal priateľom, že sa chystajú znovu vziať. Keď zomrela, mal na starosti pohreb a odmietol dovoliť účasť takmer komukoľvek z Hollywoodu. „Keby nebolo ich, stále by tu bola,“ povedal. Počas 20 rokov po jej smrti jej dvakrát týždenne posielal ruže na hrob.

zdroj: wikimedia

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre