Mark Zuckerberg – Zaujímavosti a fakty zo života tvorcu najznámejšej sociálnej siete v dejinách

2435

Podnikateľa, akým je Mark Zuckerberg netreba zvlášť predstavovať. Jeho najslávnejší počin je vytvorenie Facebooku, ktorý takmer všetci poznáme. Už ako mladý bol veľmi špeciálnym dieťaťom. Patrí do rovnakej kategórie, ako napr. Bill Gates a mnoho ďalších známych podnikateľov, ktorí dobrovoľne nedokončili Harvard. Prečítajte si niekoľko zaujímavých faktov z Markovho života.

Mark Zuckerberg fotografia
Foto od b_d_solis

Fakt č. 1: Mark Zuckerberg začal programovať vo veľmi mladom veku – už keď mal 12 rokov, vytvoril program na zasielanie správ, ktorý používal jeho otec v jeho zubnej ordinácii. Prostredníctvom neho mohla recepčná informovať zubára o nových pacientoch bez toho, aby musela kričať cez celú miestnosť.

Fakt č. 2: Zuckerberg absolvoval počítačový kurz na Mercy College ešte počas strednej školy.

Fakt č. 3: Jeho rodičia si najali počítačového učiteľa, aby spolupracoval s mladým Markom, no učiteľ pripustil, že za veľmi krátku dobu už nemal Marka čo učiť, pretože nevedel toho viac. Hovoril o ňom ako o „zázraku“.

Fakt č. 4: Zuckerberg najprv spustil Facebook zo svojej ubytovni na Harvardskej univerzite.

Mark Zuckerberg fotografia
Foto od Crunchies2009

Fakt č. 5: Po svojom druhom ročníku odišiel z tejto univerzity a pokračoval v práci na Facebooku.

Fakt č. 6: Bol o ňom a jeho príbehu, od samotného zrodu Facebooku, natočený film, ktorý nesie názov „Sociálna sieť“.

Fakt č. 7: Pred Facebookom vytvoril CourseMatch pre študentov univerzity, aby im pomohol pridať sa do takej triedy, akej chcú.

Fakt č. 8: Markov ďalší projekt zahŕňal spoluprácu s troma ďalšími študentami z Harvardskej univerzity. Zamerali sa na vytvorenie stránky s názvom Harvard Connection, ktorá slúžila pre študentov. Zuckerberg čoskoro opustil tento projekt a pracoval na Facebooku.

Fakt č. 9: Mnoho spoločností, ako Yahoo! a MTV sa spojili s Markom v nádeji, že im urobí na Facebooku reklamu, no on ich odmietol.

yahoo fotografia
Foto od Schill

Fakt č. 10: V roku 2006, Harvard žaloval Zuckerberga a tvrdili, že ukradol ich nápad a požadovali kompenzáciu obchodných strát. Nakoniec došlo k vysporiadaniu a kompenzácii až 1,2 milióna akcií Facebooku a 20 miliónov dolárov v hotovosti.

Fakt č. 11: Zuckerberg nebol fanúšikom filmu „Sociálna sieť“, argumentujúc, že ​​mnohé detaily filmu boli nepresné.

Fakt č. 12: Mark Zuckerberg bol jedným z prvých používateľov služby Google+. V roku 2011 bol tiež najsledovanejším používateľom v tejto službe, s ešte viac sledovateľmi, ako spoluzakladatelia spoločnosti Google Larry Page a Sergey Brin.

Fakt č. 13: Zuckerberg podpísal záväzok „Giving Pledge“, v ktorom sľubuje, že v priebehu svojho života daruje aspoň 50% svojho bohatstva.

facebook fotografia
Photo by Simon

Fakt č. 14: V roku 2014 daroval Zuckerberg 25 miliónov dolárov na boj proti epidémii vírusu ebola v západnej Afrike.

Fakt č. 15: Zuckerbergovo manželstvo s dlhoročnou priateľkou Priscilou Chan bolo pre priateľov a rodinu veľmi prekvapením. Hostí totiž informovali o tom, že ide o Chaninu oslavu absolvovania lekárskej školy, no v skutočnosti skončili na svadbe tohto páru.

Fakt č. 16: Podobne ako Steve Jobs, aj Mark Zuckerberg má ako generálny riaditeľ spoločnosti Facebook, ročný plat iba symbolický, a to iba 1 dolár.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre