Ukázalo sa, že 97-hodinový pracovný týždeň bežnej matky má hodnotu šesťciferného platu

836

Premýšľali ste niekedy nad tým, koľko toho spraví priemerná matka? Koľko by dostala zaplatené, keby bolo materstvo zamestnanie? Bola by to poriadna suma, pretože priemerný „pracovný týždeň“ jednej matky trvá neuveriteľných 97 hodín. Materinská láska nepozná hraníc a ich obetavosť je dôkazom, aký hlboký cit prechovávajú k svojim deťom.

Výsledky novej štúdie prezradili, že matky strávia starostlivosťou o svoje deti priemerne 97 hodín za týždeň. Pracujú pri tom na rôznych pozíciách – od šoférky a kuchárky až po učiteľku. Výskumnú vzorku tvorilo 2000 amerických mamičiek, ktoré majú deti vo veku 5 – 18 rokov. Skúmali, aké úlohy musia zastávať najčastejšie. Do tejto skupiny pracovných pozícií patrila napríklad pozícia životnej koučky, plánovačky jedál a dokonca aj pozícia profesionálnej objímačky!

Bežný deň podľa mamičiek vyzerá nejako takto: 46 minút trvá príprava jedál, 44 minút pranie bielizne a 29 minút tvorivé aktivity s deťmi. Okrem toho však zastávajú aj úlohu vychovávateľky a terapeutky, čo dokopy zaberie viac než bežná práca na plný úväzok. Do plnenia svojich úloh investujú nemalé množstvo času a úsilia, čím len potvrdzujú, čoho všetkého sú schopné pre svoje deti.

Mother Holding Her Baby
Foto od
Kristina Paukshtite naPexels

Výskum zodpovedal aj otázku prípadnej výplaty za takúto prácu. Ukázalo sa, že ročne by to predstavovalo zhruba 100 460$, čo je mesačne cez 8 000$. Množstvo mamičiek však popri tom pracuje na plný alebo čiastočný úväzok, takže by do domácnosti prispievali ešte o čosi viac. Je obdivuhodné, keď žena dokáže už aj tak mimoriadne náročnú prácu skĺbiť s tou, za ktorú je platená.

Mother Kissing Her Baby
Foto od
Anna Shvets naPexels

Zaujímavé sú aj výsledky v oblasti spánku. V roku 2007 Národná nadácia pre spánok (National Sleep Foundation) sponzorovala prieskum týkajúci sa práve mamičiek a ich spánku. Zúčastnilo sa ho 1000 žien, pričom až 60% uviedlo, že pokojný spánok máva len raz alebo dvakrát do týždňa. Až 40% opýtaných má dokonca problémy so spánkom každú noc. Nedostatok spánku má výrazný vplyv na duševnú aj fyzickú pohodu, súkromný život, pracovný výkon a dokonca aj bezpečnosť pri šoférovaní. Dôvodom, pre ktorý matky nemôžu spávať, je obrovské množstvo povinností, medzi ktorými musia pendlovať – práca, deti, rodina a vzťahy.

High angle of crop unrecognizable African American woman holding hand of newborn baby baby sleeping on soft bed in daylight
Foto od
William Fortunato naPexels

Výchova deti je veľká zodpovednosť, ktorá si síce vyžaduje nesmiernu obetu, ale prináša aj množstvo radosti a smiechu. Hoci vie byť materstvo únavné, skúste sa spýtať nejakej mamičky, či by to menila za život bez dieťaťa. Je obdivuhodné, že napriek toľkej práci a často aj utrpeniu žiadna nepovie áno.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre