Blesková zaujímavosť: medveď hnedý a jeho unikátna vlastnosť vo zvieracej ríši

10425

Živočíšna ríša je obrovská mozaika rozmanitých tvorov, z ktorých každý má svoje jedinečné schopnosti a prispôsobenia. Medzi nimi vyniká medveď hnedý (Ursus arctos) ako tvor s pozoruhodnou silou, veľkosťou a zmyslovou ostrosťou.

Medveď hnedý
Foto od mana5280 na Unsplash

Medvede hnedé, obývajúce hory a lesy severnej časti Severnej Ameriky, Ázie a Európy, už dlho pútajú našu pozornosť. Patria k najvýznamnejším žijúcim suchozemským zástupcom radu Carnivora, pričom samce vážia od 400 do 1 200 kg a samice približne 300 až 800 kg. Pozoruhodné však nie sú len svojou veľkosťou, ale aj mimoriadnymi zmyslovými schopnosťami.

Medveď
Foto od Mark Basarab na Unsplash

Čuch medveďa hnedého nie je ničím iným ako fenomenálnym. Zatiaľ čo psy, známe svojimi pôsobivými čuchovými schopnosťami, dokážu vyňuchať pachy približne 300-krát lepšie ako ľudia, medvede hnedé ich výrazne prekonávajú. Ich čuch je 100-krát lepší ako čuch psov. Tento čuch im uľahčujú veľké čuchové cibuľky, ktoré sú asi päťkrát väčšie ako u ľudí. Vďaka tomu dokážu medvede hnedé odhaliť korisť alebo zdochliny zvierat na vzdialenosť neuveriteľných 20 míľ.

Táto mimoriadna čuchová schopnosť zohráva v živote medveďa hnedého kľúčovú úlohu. Pomáha im nájsť potravu, nájsť partnera, vyhnúť sa nebezpečenstvu a sledovať mláďatá. Je to dôkaz neuveriteľných prispôsobení, ktoré si zvieratá vyvinuli, aby prežili a prosperovali vo svojom prostredí.

Prečítajte si viac zaujímavostí o medveďoch.

 

zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.