Mestá bojujú proti znečistenému ovzdušiu, ktoré z miest bude mať čoskoro čistejšie ovzdušie?

448

V Londýne existuje zvláštny poplatok kvôli znečisteniu mesta, ktorý vznikol v dôsledku znečisťovania ovzdušia ako premávkou, tak inými zdrojmi.

Okrem štandardného poplatku za znečisťovanie sú vozidlá s vysokým výfukovými plynmi v súčasnosti potrestané pre vstup do zóny s nízkymi emisiami, ktoré sú pod schémou T-Charge, ktorá má byť v roku 2019 nahradená zónou s ultra nízkymi emisiami. Tá sa rozšíri na sever a do južných častí v roku 2021.

Photo by 742680

Napriek všetkému úsiliu sú preťaženie a znečistenie ovzdušia v hlavnom meste stále príliš vysoké. Traffic analytical firm INRIX nedávno odhalila, že Londýn je druhým najviac preťaženým mestom v Európe po Moskve. Informuje o tom, že vodiči vozidiel v hlavnom meste strávia priemerne 74 hodín ročne.

Plagát dieťaťa znázorňujúci znečistenie Londýna na Brixton Road poukazuje na to, že prekročili svoju ročnú zákonnú hranicu pre produkciu toxického oxidu dusičitého. Ide však v skutočnosti o zlepšenie v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.

London fotografia
Foto od akarakoc

Samozrejme, Londýn nie je jediným mestom ohrozeným zlou kvalitou ovzdušia. V decembri 2016 poskytol Paríž všetku verejnú dopravu bezplatne, zatiaľ čo v priebehu desaťročia zažil najhoršiu krízu znečistenia ovzdušia a v určitých dňoch dokonca zaviedli systém, ktorý zakazoval používať autá v meste.

Vyhliadky sú v niektorých častiach Ázie rovnaké. Vo svojom každoročnom zozname, cestujúci vydavateľ Fodor radil všetkým návštevníkom, aby sa vyhli Pekingu kvôli jeho vysokej úrovni znečistenia. V novembri minulého roka bola spoločnosť United Airlines nútená zrušiť lety do New Delhi v dôsledku extrémneho smogu.

Krátko nato pridružené obchodné a priemyselné komory Indie (ASSOCHAM) oznámili, že cestovné kancelárie zaznamenali akútny nárast žiadostí o zrušenie alebo odloženie letu, a to z dôvodu upozornení na znečistenie ovzdušia v hlavnom meste Indie.

new delhi fotografia
Foto od Larry Johnson

Tu je pohľad na niektoré mestá a environmentálne spoločnosti, ktoré pracujú na znižovaní znečistenia ovzdušia a dláždia cestu pre obmedzenie znečisťovania miest v budúcnosti.

1. Čínske lesné mesto, ktoré bude „pojedať smog“

Mesto nachádzajúce sa v blízkosti Liuzhou. Ambiciózny plán spoločnosti Stefano Boeri Architetti zahŕňa veže, ktoré majú byť úplne pokryté listami a budú slúžiť na zníženie znečistenia ovzdušia. Budova bude zahŕňať okolo 40 000 stromov a milión rastlín, ktoré budú zdobiť balkóny a strechy mrakodrapov pozdĺž rieky Liu.

2. Obrovský čistič vzduchu, ktorý premieňa smog na šperky

V roku 2015 otvorili v Rotterdame prvú smogovú vežu na svete. Sedemmetrová veža funguje trochu ako vysávač – nasáva znečistený vzduch, využíva iónovú technológiu na jej filtrovanie a potom vypúšťa bubliny čistejšieho vzduchu cez vetracie otvory veže.

3. Autobusové zastávky proti znečisťovaniu v Londýne

Vlani sa spoločnosť Airlabs v Londýne spojila s firmou Body Shop a otvorila sériu zastávok proti znečisťovaniu na New Oxford Street, Tottenham Court Road a High Holborn.

Inteligentná autobusová zastávka zachytáva škodlivé znečisťujúce látky prostredníctvom filtračného systému a podľa všetkého vytvára 95% čistejšieho vzduchu v centrálnych miestach, kde sú Londýnčania najzraniteľnejšími voči toxickému znečisteniu ovzdušia.

4. Mestá bez áut

Niektoré mestá na celom svete bojujú s preťažením a nedostatočnou kvalitou ovzdušia tým, že úplne odstránia autá z ich centrálnych miest. V neskorých deväťdesiatych rokoch predstavilo belgické mesto Ghent centrum mesta s rozlohou približne 35 hektárov, ktoré je bez automobilov a zameriava sa na cyklistickú infraštruktúru a verejnú dopravu.

V roku 2016 sa niekoľko miest vrátane Paríža, Madridu, Atén a Mexico City zaviazalo odstrániť do roku 2025 vozidlá z ich ulíc.

5. Mestá, ktoré pestujú umelé stromy pokryté machom

Mobilný, pokrytý machom CityTree bol postavený v mestách po celom svete vrátane Berlína, Paríža, Bruselu a Hongkongu.

Zdroj: telegraph

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre