Návšteva kultúrnych a prírodných pamiatok zoznamu UNESCO je zážitkom na celý život. Tento zoznam obsahuje miesta, ktoré sú výnimočné vzhľadom na svoju históriu, kultúru alebo prírodné krásy. V tomto článku sa pozrieme na top 7 miest, ktoré sú na zozname UNESCO a sú zároveň najpopulárnejšie medzi turistami.

Machu Picchu, Peru

Machu Picchu je staroveké mesto Inkov, ktoré sa nachádza na vrchole hory v peruánskych Andách. Toto miesto bolo zanechané a opustené po páde Inkov, až do svojho objavenia v roku 1911. Je to jeden z najkrajších a najmenej narušených príkladov Inkovskej architektúry.

aerial view of black rocky mountain
Zdroj: Unsplash/Nad Hemnani

Taj Mahal, India

Taj Mahal je symbolom lásky a romantiky. Táto hrobka bola postavená na počesť manželky indického cisára, ktorá zomrela pri pôrode ich 14. dieťaťa. Je to výnimočný príklad mughalskej architektúry a je považovaný za jednu z najkrajších stavieb na svete.

Taj Mahal India
Zdroj: Unsplash/Jovyn Chamb

Petra, Jordánsko

Petra je staroveké mesto, ktoré sa nachádza v Jordánsku. Mesto je vytesané do skál a je jedným z najkrajších príkladov antického sveta. Petra je známa svojimi farebnými skálami a historickými stavbami, ktoré sú roztrúsené po celej oblasti.

a group of people standing in front of a rock formation
Zdroj: Unsplash/Thales Botelho

Velký barierový útes, Austrália

Velký barierový útes je najväčší koralový útes na svete. Nachádza sa vo východnej časti Austrálie a je domovom množstva morských živočíchov a rastlín. Tento útes je zároveň dôležitým miestom pre výskum a poznanie morského života.

yellow and black fish in water
Zdroj: Unsplash/Shifaz Abdul Hakkim

Akropol, Grécko

Akropol je staroveká pevnosť v Aténach, Grécko. Toto miesto je známe svojou architektúrou a históriou. Na Akropole sa nachádza Parthenón, chrám bohyne Atény, ktorý bol postavený v 5. storočí pred našim letopočtom.

Parthenon, Greece
Zdroj: Unsplash/Patrick

Grand Canyon 

Grand Canyon je jedným z najkrajších a najimpresívnejších prírodných útvarov na svete. Nachádza sa v Arizone v USA a je to údolie, ktoré vytvorila rieka Colorado. Grand Canyon je dlhý viac ako 400 kilometrov a jeho steny sú vysoké až 1800 metrov.

Grand Canyon
Zdroj: Unsplash/Gert Boers

Velký čínsky múr, Čína

Veľký čínsky múr je jednou z najväčších a najdlhších stavieb na svete. Múr bol postavený ako obranná línia proti inváziám z mongolských stepí. Tento monumentálny múr sa rozprestiera na viac ako 20 000 kilometrov a je to jedno z najikonickejších miest v Číne.

people on Great Wall of China during daytime
Zdroj: Unsplash/Bruce Röttgers

Zážitok na celý život 

Návšteva miest zoznamu UNESCO je nezabudnuteľným zážitkom. Tieto miesta majú výnimočný historický, kultúrny alebo prírodný význam pre celé ľudstvo a zaslúžia si byť chránené ako súčasť svetového dedičstva. Ak plánujete cestu niekam na dovolenku, nezabudnite zahrnúť aspoň jedno miesto z tohto zoznamu.

Zdroj 

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.