Top 7 miest zo zoznamu UNESCO: Svetové dedičstvo, ktoré nám zanechali naši predkovia

2495

Návšteva kultúrnych a prírodných pamiatok zoznamu UNESCO je zážitkom na celý život. Tento zoznam obsahuje miesta, ktoré sú výnimočné vzhľadom na svoju históriu, kultúru alebo prírodné krásy. V tomto článku sa pozrieme na top 7 miest, ktoré sú na zozname UNESCO a sú zároveň najpopulárnejšie medzi turistami.

Machu Picchu, Peru

Machu Picchu je staroveké mesto Inkov, ktoré sa nachádza na vrchole hory v peruánskych Andách. Toto miesto bolo zanechané a opustené po páde Inkov, až do svojho objavenia v roku 1911. Je to jeden z najkrajších a najmenej narušených príkladov Inkovskej architektúry.

aerial view of black rocky mountain
Zdroj: Unsplash/Nad Hemnani

Taj Mahal, India

Taj Mahal je symbolom lásky a romantiky. Táto hrobka bola postavená na počesť manželky indického cisára, ktorá zomrela pri pôrode ich 14. dieťaťa. Je to výnimočný príklad mughalskej architektúry a je považovaný za jednu z najkrajších stavieb na svete.

Taj Mahal India
Zdroj: Unsplash/Jovyn Chamb

Petra, Jordánsko

Petra je staroveké mesto, ktoré sa nachádza v Jordánsku. Mesto je vytesané do skál a je jedným z najkrajších príkladov antického sveta. Petra je známa svojimi farebnými skálami a historickými stavbami, ktoré sú roztrúsené po celej oblasti.

a group of people standing in front of a rock formation
Zdroj: Unsplash/Thales Botelho

Velký barierový útes, Austrália

Velký barierový útes je najväčší koralový útes na svete. Nachádza sa vo východnej časti Austrálie a je domovom množstva morských živočíchov a rastlín. Tento útes je zároveň dôležitým miestom pre výskum a poznanie morského života.

yellow and black fish in water
Zdroj: Unsplash/Shifaz Abdul Hakkim

Akropol, Grécko

Akropol je staroveká pevnosť v Aténach, Grécko. Toto miesto je známe svojou architektúrou a históriou. Na Akropole sa nachádza Parthenón, chrám bohyne Atény, ktorý bol postavený v 5. storočí pred našim letopočtom.

Parthenon, Greece
Zdroj: Unsplash/Patrick

Grand Canyon

Grand Canyon je jedným z najkrajších a najimpresívnejších prírodných útvarov na svete. Nachádza sa v Arizone v USA a je to údolie, ktoré vytvorila rieka Colorado. Grand Canyon je dlhý viac ako 400 kilometrov a jeho steny sú vysoké až 1800 metrov.

Grand Canyon
Zdroj: Unsplash/Gert Boers

Velký čínsky múr, Čína

Veľký čínsky múr je jednou z najväčších a najdlhších stavieb na svete. Múr bol postavený ako obranná línia proti inváziám z mongolských stepí. Tento monumentálny múr sa rozprestiera na viac ako 20 000 kilometrov a je to jedno z najikonickejších miest v Číne.

people on Great Wall of China during daytime
Zdroj: Unsplash/Bruce Röttgers

Zážitok na celý život

Návšteva miest zoznamu UNESCO je nezabudnuteľným zážitkom. Tieto miesta majú výnimočný historický, kultúrny alebo prírodný význam pre celé ľudstvo a zaslúžia si byť chránené ako súčasť svetového dedičstva. Ak plánujete cestu niekam na dovolenku, nezabudnite zahrnúť aspoň jedno miesto z tohto zoznamu.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre