Miesto, kde sa ukrýva takmer 870 000 zamrazených druhov rastlín

806

Medzinárodné úložisko semienok otvorili v roku 2008. Priestory úložiska sa nachádzajú za 120 metrami pieskovcovej skaly na nórskom ostrove Špitzberg, ktorý leží približne 1 300 kilometrov od Severného pólu. Do dnešného dňa sa vedcom podarilo zozbierať takmer 870 000 druhov semien. Na celom svete je približne 1,5 milióna druhov rastlín, ktoré sa rozmnožujú semienkami.

Rafinovane zvolená lokalita

Ostrov Špitzberg je ideálnou lokalitou pre takýto vzácny projekt. Ostrov neovplyvňuje žiadna tektonická činnosť a jeho územie je trvalo zamrznuté. Ak by aj došlo k roztopeniu ľadovcov a hladina morí by stúpla, ostrov by bol v bezpečí. Nachádza sa v nadmorskej výške 130 metrov nad morom. Aréal úložiska zaberá viac ako 1000 štvorcových metrov, ale zvonku je viditeľný iba vchod. Všetky miestnosti sú umiestnené v zemi, ktorá má permanentne od -4°C do -3°C.

wikimedia commons, Panoramio by Dag Endresen, cc-by-3.0

Ako sa prepravujú semienka

Nové semienka dopravujú do úložiska v krabiciach, ktoré obsahujú maximálne 400 druhov semienok a jedna vzorka pozostáva zvyčajne z približne 500 semienok, ktoré sú zabalené vo vzduchotesnom hliníkovom vrecku.

Koľko semienok dokážeme uschovať?

Kapacita úložiska je oveľa väčšia než reálne existuje semien na Zemi. Uskladniť dokáže až 4,5 milióna rôznych semienok. Možno sa pýtate, prečo stavali úložisko väčšie, než reálne potrebujeme. Vďaka takej obrovskej kapacite sú pracovníci úložiska schopní uskladniť mnohé semienka aj duplicitne a myslia aj na budúce novo objavené rastliny.

flickr.com,
Dag Terje Filip Endresen, (CC BY 2.0)

Jednotlivé druhy semienok sa nachádzajú vo štvorvrstvových obálkach, ktoré sú následne umiestnené do plastových nádob. Všetky nádoby sú systematicky usporiadané v regáloch. V skladoch so semienkami je neustále teplota okolo -18°C. Pri takto nízkej teplote sa znižuje množstvo kyslíka a spomaľuje sa metabolická aktivita semienok. Ak by došlo k prerušeniu dodávok elektrickej energie, semienka by v chlade udržal okolitý permafrost.

Komu patrí obsah banky?

Úložisko funguje na princípe trezorov v banke. Priestory sú vo vlastníctve Nórska, ale semienka sú stále majetkom štátov, ktoré ich do banky zaslali. Takmer celú výstavbu financovalo Nórsko samé, ale neskôr sa k projektu pridali aj rôzne charitatívne organizácie ako napríklad nadácia Billa Gatesa.

Vchod ako umelecké dielo

Wikimedia Commons, originaly: Flickr by Frode Bjørshol, cc-by-2.0

Vstup do banky so semienkami je skutočným skvostom a umeleckým dielom. Už z diaľky ho každý zbadá, či je deň alebo noc. Vybudovaný je z trojuholníkov z nehrdzavejúcej ocele s vysokým leskom. Trojuholníky majú rôzne tvary a sú doplnené o zrkadlá, sklá, a tak po celý deň odrážajú svetlo.

zdroj

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre