Mimoriadne rituály párenia: 5 zvierat, ktoré majú naozaj bizarné praktiky párenia

553

Prinášame vám tie najšťavnatejšie klebety o piatich najznámejších zvieratách so zvláštnymi rituálmi párenia. Od zvodných tancov až po bizarné darčeky na dvorenie – tieto tvory posúvajú frázu „láska je vo vzduchu“ na úplne novú úroveň!

Brutalita ploštíc

Títo malí, krv cicajúci škodcovia majú bizarné spôsoby, keď ide o lásku! Keď chce samec ploštice urobiť krok, neobťažuje sa večerou pri sviečkach ani sladkými serenádami. Namiesto toho sa pustí do zákerného útoku! Samček sa priblíži k nič netušiacej partnerke a prepichne jej bruško svojím ostrým pohlavným orgánom! Tento jedinečný spôsob párenia vytvára dočasnú „zátku“, ktorá bráni ostatným samcom, aby sa do nej pustili. Tým sa však šialenstvo nekončí! Niektoré druhy ploštíc sa venujú skupinovej aktivite. Viacero samcov sa zapojí do akcie a vytvorí niečo, čo sa dá opísať len ako trojuholník lásky – alebo štvorec, alebo päťuholník, v závislosti od ich nálady!

14551545605 193ccdf785 c
Zdroj: tom spinker/flickr

Manakinov Moonwalk

Počuli ste niekedy o manakinovi? Ak nie, tak ste prišli o niekoľko veľmi zvláštnych rituálov párenia. Tieto malé vtáky žijú v dažďových pralesoch Strednej a Južnej Ameriky a sú známe svojimi prepracovanými a jedinečnými dvornými prejavmi. Samce manakinov majú pestrofarebné perie a jedinečné tanečné pohyby, ktorými lákajú partnerku. Jedným z obľúbených pohybov je „mesačná chôdza“, pri ktorej sa manakin potáca dozadu s roztiahnutými krídlami.

a colorful bird perched on a tree branch
Photo by mana5280 on Unsplash

Ďalším pohybom je „salto vzad“, pri ktorom manakin vyskočí do vzduchu a otočí sa o 180 stupňov pred pristátím na svojom bidle. Samce manakinov majú na krídlach aj špeciálne perá, ktoré pri lete vydávajú hlasný praskavý zvuk. Tento zvuk je súčasťou ich dvorenia a má zapôsobiť na potenciálne partnerky. Zaujímavé je, že samičky manakinov sú pri výbere partnerov veľmi vyberavé. Predtým, ako si vyberú partnera, často pozorujú niekoľko samcov, ako predvádzajú dvorenie. A ak na ňu samec neurobí dojem, jednoducho odletí.

Japonské fugu

Ak ste si mysleli, že ľudské rituály párenia sú čudné, počkajte, kým sa dozviete o japonských fugu. Tieto drobné rybky majú jedno z najbizarnejších párovacích správaní, s akými sa kedy stretnete. Samce trávia hodiny vytváraním zložitých kruhových vzorov v piesku pomocou plutiev, aby prilákali partnerku. Tieto obrazce sú takmer ako podvodné kruhy v obilí a zdá sa, že samičky sú nimi priťahované. Samce na týchto obrazcoch pracujú dovtedy, kým nie sú dokonalé, často aj niekoľko dní.

Fugu souvenirs 29064927963
Zdroj: tom spinker/Wikimedia Commons

Keď samicu priláka vzor samca, bude okolo nej plávať v hypnotickom tanci. Nafúkne telo, zabliká plutvami a očami, aby ukázal svoju príťažlivosť. Po tom, ako si samica vyberie partnera, samec vypustí do vody oblak spermií, cez ktorý musí samica preplávať, aby oplodnila svoje vajíčka. V tom je však háčik: Spermie sú toxické pre väčšinu predátorov vrátane ľudí. V Japonsku sa mäso fugu považuje za delikatesu, ale len ak je správne pripravené. V opačnom prípade môže byť smrteľné – najmä ak sa chytí bezprostredne po tomto rituáli párenia!

Plameniaky Flash Mob

Počas obdobia rozmnožovania sa samci plameniakov zhromažďujú v skupinách a predvádzajú synchronizovaný tanec, aby upútali pozornosť samíc. Tento tanec zahŕňa naťahovanie krku, mávanie krídlami a „trúbenie“ zobákom. Samce sa tiež vyťahujú so zdvihnutou hlavou a predvádzajú svoje žiarivo ružové perie (čo je spôsobené ich stravou pozostávajúcou zo slaných kreviet a siníc). Keď si samička vyberie partnera, pár predvedie dvorenie, ktoré zahŕňa zrkadlenie pohybov, vzájomné prezeranie peria a dokonca aj spoločný tanec v kruhu.

flamingo
Photo by Lieselot. Dalle on Unsplash

Tento dvorný prejav posilňuje puto medzi párom a pomáha určiť ich kompatibilitu. Plameniaky majú aj jedinečný spôsob inkubácie svojich vajec. Samec aj samica sa striedajú v sedení na vajci a udržiavajú ho v teple. Táto spoločná zodpovednosť dokazuje, že plameniaky sú zruční tanečníci, oddaní partneri a pozorní rodičia. Hoci sa nám ich rituály párenia môžu zdať zvláštne, sú neoddeliteľnou súčasťou kultúry plameniakov a pomáhajú zabezpečiť prežitie ich druhu. Takže keď nabudúce uvidíte skupinu plameniakov predvádzať svoj tanec, spomeňte si, že to všetko je v mene lásky.

Tanečná bitka dikobrazov

Dikobrazy síce vyzerajú roztomilo, ale ich rituály párenia majú ďaleko od typickej romantiky. Samce dikobrazov začínajú predstavenie niečím, čo sa dá opísať len ako bizarné striekanie moču. Striekajú štipľavý prúd moču, aby si označili svoje teritórium a dali potenciálnym partnerkám najavo, že sú pripravení na párenie. Samičky reagujú jedinečným triasom, akoby sa pokúšali o dikobrazí tanec. Krúžia okolo samca, ukazujú svoje pichliače a občas vystrčia chvost do vzduchu. Je to tanec, ktorý je zmesou smiešne roztomilého a podivne znepokojujúceho. Keď sa títo dvaja konečne spoja, proces párenia môže byť zložitý. Keď ich pichliače trčia ako stredoveké palcáty, niet divu, že tieto dve hrdličky musia byť mimoriadne opatrné, aby sa navzájom nepichli na nesprávnych miestach!

gray and black hedgehog
Photo by Dušan veverkolog on Unsplash

Modlivka zelená – vražedné rande 

Možno sa zdá, že tieto zelené, mimozemšťanom podobné tvory to majú so svojimi zabijáckymi pohybmi v malíčku, ale ich rituály párenia sú tak bizarné, ako len môžu byť. Modlivka sa zdržiava v kríkoch a čaká na pána Pravého, ktorý ju zvedie. Ale je tu háčik – keď sa potenciálny nápadník priblíži, nerozprestrie červený koberec. Flirtovanie sa začína celkom nevinne, jemnými dotykmi tykadiel. Potom však bez varovania obráti scenár a rozhodne sa, že lásku by bolo lepšie podporiť vraždou. Modlivka urobí riskantný ťah a pohltí svojho partnera, čím mu nedá žiadnu šancu na druhé stretnutie. Ukázalo sa, že ide o zabezpečenie bielkovinového jedla pre nastávajúcu mamičku.

green mantis near green plant
Photo by David Clode on Unsplash

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.