Príbeh misie Apollo 11: Ako sme prvýkrát prišli na Mesiac

978

Pristátie na mesiaci je jedným z najväčších úspechov ľudstva. Príprava na túto misiu nebola jednoduchá. Astronauti a celý tým trávili hodiny vyčerpávajúcimi tréningami. Ako prebiehala príprava a samotné pristátie na mesiaci?

pexels photo 684441
Zdroj: Pexels

Príprava na misiu

V roku 1961 predniesol prezident USA John F. Kennedy slávnu reč, v ktorej sľúbil, že do konca desaťročí pošleme amerických astronautov na Mesiac a bezpečne ich vrátime späť na Zem. Tento sľub sa stal hnacím motorom pre NASA a viedol k rozsiahlej príprave na konečnú vesmírnu misiu, ktorá mala zmeniť históriu ľudstva.

NASA vyslala do vesmíru niekoľko skúšobných letov a celkovo šesť misií Apollo, aby otestovala všetky aspekty letu a zabezpečila, že všetko bude pripravené na pristátie na Mesiac. Ako sa však ukázalo, ani po všetkých týchto prípravách nebolo pristátie na mesiaci jednoduché.

moon landing apollo 11 nasa buzz aldrin 41162
Zdroj: Pexels

Spustite Apollo 11

Dňa 16. júla 1969 sa Apollo 11 odrazilo od zeme a vydali sa na cestu k Mesiacu. Celá Amerika a zvyšok sveta sledovali každý krok tejto historickej misie s napätím. Celá krajina bola preniknutá nadšením a dúfaním, že táto misia prebehne bez problémov.

Na palube Apolla 11 boli traja astronauti – Neil Armstrong, Buzz Aldrin a Michael Collins. Armstrong a Aldrin boli určení na pristátie na Mesiac, zatiaľ čo Collins zostal v obežnej dráhe, aby mohol v prípade potreby pomôcť pri návrate na Zem.

Pristátie na Mesiaci

Po troch dňoch letu k Mesiacu sa Apollo 11 dostalo do obehu okolo mesiaca. Astronauti mali teraz pred sebou určitú časť svojej misie – pristátie na Mesiaci. Po neúspešných pokusoch o pristátie, ktoré boli zrušené kvôli technickým problémom, Armstrong a Aldrin konečne pristáli na Mesiaci. Bolo to 20. júla 1969 a celý svet zatajil dych.

Armstrong zopakoval slávne slová: „Je to malý krok pre človeka, ale obrovský skok pre ľudstvo.“

Aldrin a Armstrong strávili na Mesiaci 21 hodín a zbierali vzorky a fotografie. Collins zostal v obežnej dráhe a počas tejto doby sa mu podarilo nafotiť jedinečné fotografie Mesiaca a dokonca aj Zeme z diaľky. Po vykonaní všetkých úloh na Mesiaci sa Armstrong a Aldrin vrátili na loď.

space station moon landing apollo 15 james irwin 39896
Zdroj: Pexels

Vrátenie sa na Zem

Cesta na Zem prebehla bez väčších problémov a 24. júla 1969 sa Apollo 11 úspešne pristálo. Astronauti boli privítaní americkým námorníctvom a celý svet oslávil úspech tejto epickej misie.

Misia Apollo 11 bola jedným z najväčších úspechov ľudskej histórie. Neil Armstrong, Buzz Aldrin a Michael Collins sa stali hrdinami a symbolmi ľudského odhodlania a úspechu. Ich úspech otvoril nové možnosti pre ľudské prieskumy a ukázal, čo dokáže ľudstvo, ak sa zjednotí s cieľom dosiahnuť nemožné.

neil armstrong armstrong astronaut space suit 41952
Zdroj: Pexels

Zdroj 

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.