Známe a obľúbené ženské mená, ktoré sa považujú za moderné, no pochádzajú z Biblie

1241

V súčasnosti sú veľmi populárne a moderné, najmä v anglicky hovoriacich krajinách, nosia ich celebrity či pomenúvajú nimi svojich potomkov. No tieto mená patria práveže medzi starobylé, volali sa tak postavy knihy kníh – Biblie, hoci by ti to možno vôbec neprišlo na um. 

Abigail

Toto meno obľúbené v Amerike pochádza z hebrejčiny. Jeho význam je radosť môjho otca. O jeho popularite na svetadieli za veľkou mlákou svedčí to, že sa v roku 2019 len tesne nedostalo do rebríčka 10 najpoužívanejších mien. Volali sa tak napríklad prvé dámy Spojených štátov amerických, manželka prezidenta Johna Adamsa, Abigail Smithová, a manželka Millarda Fillmora, Abigail Fillmore, ale aj havajské princezné. Meno našlo miesto aj vo svete kultúry – dostala ho postava v opere Nabucco od Giuseppe Verdiho, keďže námet vychádza z biblického príbehu.

Debora

Po hebrejsky Deborah znamená včela alebo včelia kráľovná. V biblickom príbehu sa stala vodkyňou Izraelitov, ktorí zvíťazili nad Kanaáncami. V rokoch 1950 až 1962 sa toto meno dostalo medzi 100 najobľúbenejších mien, populárne bolo v Austrálii, Francúzsku, Novom Zélande a Škótsku. V roku 1955 obľúbenosť tohto netradičného mena vzrástla predovšetkým v Kanade a Spojených štátoch.

Chloe 

Pochádza z gréčtiny a znamená mladý výhonok, púčik. V Anglicku sa meno Chloe používa od protestantskej reformácie. V 80. rokoch 20. storočia začalo byť čoraz viac populárnejšie v Spojenom kráľovstve a potom v Spojených štátoch. V rokoch 1997 až 2002 bolo najpopulárnejším dievčenským menom v Anglicku a Walese. Volá sa tak jedna zo sestier Kardashianových.

ženské mená
Luke Ford/Wikimedia Commons

Noemi

Meno, ktorého variáciu nosí aj jedna z najžiadanejších modeliek, britská topmodelka Naomi Campbell, tiež pochádza z Biblie. Znamená krásna, príjemná. Rozšírilo sa v 20. storočí. V roku 2020 bolo 52. najobľúbenejším dievčenským menom v USA. Je populárne aj v Izraeli, kde sa umiestnilo na 31. mieste. V Holandsku je na 75. mieste obľúbenosti mien.

ženské mená
Georges Biard/Wikimedia Commons

Phoebe

Toto meno nosí napríklad aj dcéra zakladateľa Microsoftu Billa Gatesa. Je známe vďaka postave z legendárnych Priateľov, ktorú stvárnila Lisa Kudrow. Menom pomenoval svoju postavu Wiliam Shakespeare v diele Ako sa vám páči a aj Jerome David Salinger v románe Kto chytá v žite. Znamená jasná a žiariaca. Meno sa v Spojených štátoch používa od roku 1880. Radí sa medzi najpopulárnejšie dievčenské mená v USA. Najobľúbenejšie bolo v roku 2021, kedy ho dostalo 1235 dievčat. Popularitu mu pripisujú práve pre úspešný seriál.

Lisa Kudrow 3
Lan Bui/flickr

Rachel 

Význam tohto mena je ovečka. V Biblii bola ženou Jakoba a matkou Jozefa a Benjamína. Od polovice 80. rokov do 90. rokov si toto meno udržalo pozíciu v top 20 a svoju najväčšiu popularitu dosiahlo v roku 1996 vďaka 9. miestu. Za posledných 20 rokov však toto meno kleslo, aj keď do roku 2019 stále figurovalo v top 200 menách. Popularitu tomuto menu istotne zabezpečila ústredná postava seriálu Priatelia, ktorú si zahrala Jennifer Aniston. Meno je populárne najmä v Spojených štátoch, Spojenom kráľovstve, Írsku a Francúzsku.

Jennifer Aniston as Rachel Green
Wikimedia Commons

Rebeka 

V Biblii je Rebeka opísaná ako žena krásna, príťažlivá. Ďalší význam mena je slučka alebo povraz s uzlíkmi, čo v prenesenom význame značí vernú ženu. Bola manželkou Izáka a matkou dvoch synov Ezaua a Jakuba. A hoci ide o meno pochádzajúce zo starých čias, momentálne patrí k nadčasovým a originálnym menám.

Sarah

Má aramejský pôvod, znázorňuje vznešenú ženu a prekladá sa ako princezná. V Biblii bola ženou Abraháma, spočiatku nemohli mať deti, až v staršom veku. Sarah alebo variant mena – Sara sú veľmi obľúbeným menom vo viacerých štátoch Európy aj Ameriky. Známa nositeľka tohto mena je herečka Sarah Jessica Parker či postava z filmu Terminátor.

Tamara

Znamená ďatlová palma. V Biblii je viacero ženských postáv nazývaných Tamar. Jedna z nich bola dcérou kráľa Dávida. Pomenovanie Tamar má aj rieka, ktorá tvorí hranicu medzi britskými grófstvami Devon a Cornwall. Dnes je podoba tohto mena s pridanou samohláskou na konci stále viac a viac vyberaná pre dievčatá.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.

 

Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.