Morské hlbiny – Nepreskúmané, temné a chladné miesta, kam by ste vstúpiť nechceli

4173

Svet je rozdelený na mnoho častí. Niekde sú moria a oceány, inde zas púšte a plošiny. Dnes nás však bude zaujímať iba jedno miesto, morské hlbiny. Toto nepreskúmané a tajomné miesto čaká ešte mnoho objavov, ale tento článok Vám ho aspoň trochu priblíži…

Najzaujímavejšie živočíchy

„Dragonfish“ (Dračia ryba) – Tohto živočícha môžete nájsť v hĺbke do 2 kilometrov. Na orientáciu a lov používa svetielko umiestnené na dolnej čeľusti.

„Giant Squid“ (Obrovský kalmar) – Tento kalmar bol témou mnohých legiend o známom Krakenovi. Zo všetkých nájdených živočíchov, je tento najväčším predátorom morských hlbín.

Giant Squid photo
Foto: NTNU Vitenskapsmuseet

„Amphipod“ (Rôznonôžka) – Tvor zvyčajnej veľkosti asi jeden palec, v 6 kilometrových dĺžkach dorastá do veľkosti jednej stopy. Jeho telo je tu zväčša priehľadné, občas slabo zafarbené.

„Gulper Eel“/“Pelikan Eel“ (Pelikání úhor) – Jeden z najpodivnejších tvorov pohybujúcich sa dne oceánov. Vďaka jeho obrovským čeľustiam dokáže skonzumovať korisť väčšiu, ako je on sám.

„Frilled Shark“ (Žralok úhorovitý) – Žijúca fosília. Jedine tak by sa dal tento zriedka videný žralok opísať. Pre vedcov je spôsob jeho života a lovu stále záhadou, ale predpokladá sa, že svoju korisť zachytáva ohýbaním svojho tela, pričom ju celú prehĺta.

Frilled Shark

foto: buckweiss

 

Podmienky na život

Do týchto hlbín už slnečné svetlo nepreniká, čo znamená nulový výskyt rastlín. Energia potrebná na život je zložená z klesajúceho organického materiálu, čo tvoria riasy a iný biologický odpad, nazývaný „morský sneh“. Ďalej tu môžeme pozorovať obrovský tlak, pri ktorom je život skoro nemožný. Preto je veľmi zaujímavé, že tieto živočíchy sa dokázali adaptovať prostrediu. Vedci sa však stále snažia zistiť, vďaka čomu je to vôbec možné.

Teplota vody klesá každým kilometrom, čo znamená že vo veľkej hĺbke má voda pod 0°C. No v akejkoľvek hĺbke sa teplota vody dlhodobo nemení.

Mýtické kreatúry obývajúce tieto miesta

Kraken – Obrovské monštrum, schopné vystupovať z hlbín a potápať lode do zabudnutia. Dnes sa už predpokladá, že by mohlo ísť o opis obrovského kalmara (spomínané vyššie).

 

 

 

kraken sea photo
Foto: Internet Archive Book Images

 

Morský had – Telo podobné hadovi, hlava draka a chrbát posiaty ostňami. Toto je opis morského draka. Aj keď je to nepravdepodobné, podobný živočích by mohla byť „oarfish“. Táto ryba je však neškodná.

Scylla a Charybda – Tvory z gréckej mytológie, nachádzajúce sa uprostred bermudského trojuholníka. Scylla sa mala nachádzať pri skalách a žrať námorníkov. Charybda svojim telom vytvárala niečo ako obrovský výrivku, ktorá potopila loď aj s posádkou. Ak ste mali šťastie a vyhli ste sa jednej, nedokázali ste sa vyhnúť druhej.

Megalodon – Prehistorický žralok, najväčší aký kedy existoval. Jeho existencia nie je mytologická, ale je možné, že by sme ho mohli nájsť niekde v najhlbších častiach oceánov. Jeho útok bol oveľa agresívnejší, ako ku žraloka bieleho. Dokázal uloviť veľryby, delfíny, tulene…

Megalodon Tooth

foto: markbisgrove

 

zdroje: exemplore, wiki, list25, discovery

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Dominik hojč
15. januára 2019 17:57

Je to super