Týchto 7 mostov postavili podľa eurobankoviek: Ako sa z fikcie stala realita

1001

Na zadnej strane každej eurobankovky je nakreslený most v rôznom architektonickom štýle. Tieto mosty však nie sú skutočné, ale vymyslené. Alebo aspoň tak to bolo, kým sa neobjavil holandský architekt Robin Stam, ktorý sa rozhodol postaviť všetkých sedem mostov podľa predlôh z eurobankoviek.

IMG 5466
Zdroj: YouTube

Projekt Het Land

Robin Stam pochádza z mesta Spijkenisse, ktoré sa nachádza južne od Rotterdamu. Mesto je pretkané mnohými kanálmi, ktoré sú typické pre Holandsko. V roku 2011 sa mesto rozhodlo vybudovať novú štvrť s názvom Het Land, ktorá mala byť ekologická a moderná. 

Súčasťou projektu bolo aj postavenie siedmich mostov pre chodcov, ktoré mali spájať rôzne časti štvrte. Architektovi Robinovi Stamovi sa podarilo presvedčiť radnicu, aby mu umožnila realizovať svoj odvážny nápad: postaviť mosty podľa eurobankoviek.

IMG 5467
Zdroj: YouTube

Mosty podľa eurobankoviek

Robin Stam si dal záležať na tom, aby jeho mosty boli čo najvernejšie kresbám na bankovkách. Použil rovnaké materiály, farby a proporcionalitu. Dokonca aj osvetlenie mostov je podobné tomu, ako je zobrazené na bankovkách. Mosty sú postavené v architektonických štýloch siedmich období európskej kultúrnej histórie, od antiky po modernu. Toto sú jednotlivé mosty podľa hodnoty bankoviek:

IMG 5468
Zdroj: YouTube
  • 5 eur: most v antickom štýle, sivej farby, s oblúkmi a stĺpmi
  • 10 eur: most v románskom štýle, oranžovej farby, s oblúkmi a vežičkami
  • 20 eur: most v gotickom štýle, modrej farby, s lomenými oblúkmi a štíhlymi stĺpmi
  • 50 eur: most v renesančnom štýle, hnedej farby, s oblúkmi a oknami 
  • 100 eur: most v rokokovom štýle, zelenej farby, s oblúkmi a ornamentmi 
  • 200 eur: most v klasicistickom štýle, žltej farby, s oblúkmi a balustrádami 
  • 500 eur: most v modernom štýle, fialovej farby, s priamymi líniami a kovovou konštrukciou 
IMG 5469
Zdroj: YouTube

Turistická atrakcia

Mosty podľa eurobankoviek sa stali skutočnou turistickou atrakciou pre mesto Spijkenisse. Mnohí návštevníci prichádzajú obdivovať tieto originálne stavby, ktoré sa nachádzajú v kontraste s okolitou krajinou. Niektorí dokonca prinesú so sebou eurobankovky, aby si porovnali podobnosť s mostami. Mosty sú tiež populárne na sociálnych sieťach, kde ľudia zdieľajú svoje fotografie a videá. Mesto sa môže teraz hrdiť tým, že na každej jednej bankovke eurozóny sa nachádza most z malého holandského mesta menom Spijkenisse.

IMG 5470
Zdroj: YouTube

Mosty podľa eurobankoviek sú príkladom toho, ako sa z fikcie môže stať realita. Holandský architekt Robin Stam sa inšpiroval kresbami na bankovkách, ktoré mali byť neutrálnymi symbolmi európskej identity, a vytvoril z nich skutočné stavby, ktoré oživujú históriu a kultúru Európy. Jeho mosty sú nielen funkčné, ale aj umelecké a zábavné. Sú výzvou pre našu predstavivosť a zvedavosť. A možno aj pre iných architektov, ktorí by sa mohli pokúsiť postaviť mosty podľa iných bankoviek.

IMG 5472
Zdroj: YouTube
IMG 5473
Zdroj: YouTube

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.