Muž, ktorému sa podarilo vyvraždiť desatinu svetovej populácie

15523

Džisgischán bol legendárny mongolský vodca, ktorému sa v priebehu 30 rokov podarilo dobyť skoro štvrtinu územia na svete a vyvraždiť viac ako desatinu vtedajšieho obyvateľstva Zeme. Je známy ako jeden z najbrutálnejších vládcov v histórií a niektoré z jeho činov sa Vám určite vryjú do pamäte.

Zabil brata, pretože sa nechcel podeliť o jedlo

Po smrti jeho otca sa musel Džingischán starať o rodinu. Raz, keď priniesol domov na jedenie rybu, jeho mladší nevlastný brat mu ju vytrhol z rúk a nechcel sa o ňu s nikým podeliť. Tak si naňho Džingischán počkal, a keď boli osamote, zabil ho šípom.

Utnúť hlavu každému, kto má viac ako 90 cm!

Keď mal 20 rokov, viedol armádu do boja proti Tatárom, ktorí mu zabili otca. Po víťaztve sa rozhodol pre netradičnú formu pomsty. Každý Tatár vyšší ako stredový bod na kolese – teda 90 cm, prišiel o hlavu. Tým pádom popravil všetkých mužov okrem malých detí.

Wikimedia Commons CC2.0

Z nepriateľského lukostrelca spravil generála

Počas vojny s klanom Tayichigudov zasiahol Džingischánovho koňa šíp a spolu s vodcom Mongolov sa zrútil k zemi. Po tom, čo jeho armáda vyhrala bitku, sa porazených spýtal, kto vystrelil osudný šíp. Myslel si, že sa nikto neodváži priznať. Jeden lukostrelec však vystúpil z radu. Džingischána jeho odvaha tak ohromila, že z neho spravil generála a postupom času sa stal jeho najvernejším priateľom.

Svoje dcéry vydával, aby uzavrel spojenectvá

Najlepšou cestou, ako rozšíriť svoju moc a územie, bolo vydať svoje dcéry za spojeneckých kráľov. Šikovným krokom bola požiadavka, aby títo králi nemohli mať iné ženy. Tak si Džingischán zabezpečil potomkov iba z vlastnej krvi. Manželia sa potom museli zúčastňovať vojen a vždy museli byť na čele armády. Mnohokrát sa práve preto nevrátili domov a ich manželky, tým pádom aj Džingischán, prevzali moc nad krajinou.

Wikimedia Commons, book History of Genghis Khan

Vyzabíjal 1,7 milióna ľudí, aby pomstil jednu osobu

Manželstvá kvôli spojenectvu neboli vždy bez lásky. Jedna z jeho dcér veľmi milovala svojho muža a takisto to bol Džingischánov najobľúbenejší zať. Po jeho zavraždení si dcéra vyžiadala pomstu. Džingischánove oddiely napadli Nishapurov a zavraždili všetkých bez rozdielu, mužov, ženy, deti, dokonca aj zvieratá.

Kráľovstvo, ktoré im nechcelo poslať vojakov, vymazali z histórie

Počas bojov s Khwarezmijcami zažiadal Džingischán o podporu kráľovstvo Xi Xia. Mali mu poslať vojakov, no odmietli. Svoj čin však trpko oľutovali. Mongolská armáda systematicky vyhladila všetkých žijúcich obyvateľov kráľovstva. Až v polovici 20-teho storočia objavili archeológovia existenciu tohoto zmiznutého a zabudnutého kráľovstva.

Wikimedia Commons, public domain

V tejto poslednej bitke Džingischán zomrel. Po jeho smrti ho pochovali na odľahlom mieste tak, aby jeho telo nemohlo byť nikdy nájdené. Aby toto tajomstvo nikto nikdy nevyzradil, otroci, ktorí kopali hrob boli zavraždení a hodení doň, a vojaci, ktorí na prácu dozerali, boli zabití po vrátení sa do vojenského tábora.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Tomas
19. mája 2017 12:59

Nebol to ziadny vtipkar. :)