Mýtus alebo skutočnosť: 5 moderných mýtov, ktorým všetci veria

789

Ľudia chcú veriť neuveriteľnému. To, že pravda je zvláštnejšia ako fikcia, je lákavé, pretože máme radi podivnosti, a keď sú to pravdivé podivnosti, je to akosi príťažlivejšie. Žiaľ, a najmä v modernom svete to viedlo k rozšíreniu bizarných a neuveriteľných moderných mýtov a čudných faktov, ktoré vôbec nie sú pravdivé. Sú to len lži, ktoré sa snažia uspieť na základe našej tendencie veriť.

Mýtus: Väčšina výhercov lotérie skončí na mizine a nešťastná

Počuli ste niekedy, že väčšina výhercov lotérie skončí na mizine? Národná nadácia pre finančné vzdelávanie často uvádza, že 70 % výhercov lotérie sa v priebehu niekoľkých rokov ocitne na mizine. Ale overili ste si niekedy túto štatistiku? Nie je pravdivá a organizácia musela v roku 2018 vydať vyhlásenie, že žiadny z ich výskumov to nenaznačuje.

white and red calendar on white wall
Photo by Waldemar on Unsplash

Problém sa začal v 60. a 70. rokoch, keď sa médiá zamerali na príbehy, ktoré mali tento nešťastný nádych. A takmer všetky mediálne príbehy sa riadili týmto vzorom a vyberali si vzácne, ale šťavnaté príbehy o nešťastí a biede. Výskum v 70. rokoch ukázal, že väčšina výhercov lotérie bola šťastná. Ale titulky ako „Okamžití milionári: Sny sa pre niektorých stávajú nočnou morou“ udávali negatívny tón. Skutočný výskum však ukázal, že väčšine ľudí, ktorí vyhrajú v lotérii, sa život zlepší. Nie je ťažké to pochopiť – keď máte veľa peňazí, môžete robiť viac vecí, ktoré chcete.

Mýtus: Väčšina olivového oleja je falošná

Jedným z najväčších podvodov posledného desaťročia, ak veríte mnohým internetovým šumom, je to, koľko olivového oleja je falošného. Úrad FDA v roku 2015 zverejnil odborný výskum, ktorý ukázal, že z 88 testovaných značiek extra panenského olivového oleja nenašli žiadne falzifikáty. Severoamerická asociácia pre olivový olej ročne testuje 200 značiek v nezávislých laboratóriách, na ktoré dohliadajú organizácie certifikované OSN na zaistenie bezpečnosti a kvality oleja. Z ich výskumu vyplýva, že 98 % olivového oleja na obchodných pultoch je pravý.

clear glass cruet bottle
Photo by Roberta Sorge on Unsplash

Odkiaľ sa teda vzal príbeh o falšovaní? Olivové centrum Kalifornskej univerzity v Davise. Táto organizácia bola obvinená z toho, že presadzuje kalifornský olivový olej. Vydala správu, v ktorej sa uvádza, že 69 % dovážaného oleja nevyhovelo senzorickému testu normy pre extra panenský olivový olej. To znamená, že podľa nich nechutí ako extra panenský olivový olej. UC Davis to neskôr objasnila a uviedla, že médiá len nesprávne pochopili ich význam. Nikdy nepovedali, že 70 % je falošných, len že podľa nich nespĺňa ich normy pre „extra panenský“.

Mýtus: Mozog sa prestáva vyvíjať vo veku 25 rokov

V súčasnosti sa bežne uvádza „fakt“, že váš mozog je plne vyvinutý, keď dovŕšite 25 rokov. Technológia magnetickej rezonancie stojí na čele presvedčenia, že 25 je magické číslo vášho mozgu. Skeny mladších mozgov sa líšili od skenov starších mozgov. Mozgy 18- až 21-ročných reagujú na negatívne emócie viac ako mozgy mladších tínedžerov či starších ľudí. Číslo 25 však nikdy nebolo špecifikované. Odkiaľ sa vzalo číslo 25?

brown brain decor in selective-focus photography
Photo by Robina Weermeijer on Unsplash

V skutočnosti grafy mozgu, ktoré mapujú vývoj viac ako 100 000 účastníkov od 115-dňového do 100-ročného veku, ukazujú, že vývoj prebieha počas celého nášho života, len rôznymi spôsobmi a rôznou rýchlosťou, pričom významný, ale v žiadnom prípade nie konečný, je vývoj v tých prvých rokoch.

Mýtus: Telo môžete detoxikovať pomocou doplnkov alebo stravy

Trh s detoxikačnými prípravkami má hodnotu približne 56 miliárd dolárov, takže nepochybujte o tom, že ľudia sú motivovaní presvedčiť nás, že sme plní špiny, ktorú nám pomôžu vyčistiť, ak im dostatočne zaplatíme. Z lekárskeho hľadiska je myšlienka detoxikácie nezmysel. Nič také jednoducho neexistuje. Vaša pečeň, obličky a pľúca sú vo vašom tele špeciálne na to, aby filtrovali z vášho systému veci, ako je alkohol alebo škodliviny, ktoré vám môžu potenciálne škodiť. Toto je prirodzená detoxikácia, ktorú potrebujete.

green disposable lighter beside orange fruit on brown woven basket
Photo by Birgith Roosipuu on Unsplash

Okrem toho je tu ešte návšteva nemocnice v prípade predávkovania drogami, a liečba na odstránenie týchto chemikálií s lekárskou pomocou a to je všetko. Žiadna diéta ani tabletky nemôžu z vášho tela dostať nič iné. Niektoré očistné diéty vám pomôžu schudnúť, ale to je všetko. Iné detoxikačné metódy, ako napríklad vankúšiky na nohy, ktoré údajne vyplavujú toxíny z vášho tela, sú rovnako podvod a sú naplnené látkami, ktoré po navlhčení zmenia farbu.

Mýtus: Viac práce zvládnete, ak budete realizovať multitasking

Niekedy začiatkom roku 2000 sa kancelárska kultúra zamilovala do myšlienky multitaskingu. Myšlienka, že môžete vykonávať niekoľko úloh súčasne. Tým, že sa sústredíte na viacero úloh súčasne, môžete teoreticky urobiť oveľa viac. V skutočnosti to však nejde. Potvrdzuje to aj výskum. Dokonca ani multitasking nerobíte tak, ako si myslíte, teda dve veci naraz. Váš mozog robí jednu úlohu, potom sa zastaví a začne novú úlohu, potom sa zastaví a začne starú úlohu. Váš mozog sa sústreďuje na jednu vec naraz, aj keď to robí rýchlo, a niektorí ľudia sa rozhodli, že to znamená, že môže spracovávať viacero vecí naraz.

man holding white ceramic teacup
Photo by Andrew Neel on Unsplash

To, čo v skutočnosti robíte, je prepínanie úloh, a v skutočnosti sa tým obe úlohy predlžujú, než keby ste ich robili po jednej. Ľudia, ktorí vykonávajú viacero úloh, sú tiež chronicky rozptýlení. Takže im trvá dlhšie, kým urobia prácu, robia ju horšie, a aj tak majú problém sústrediť sa na to, čo robia.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.