Mýty, ktorými nás strašili naši rodičia, no takáto je pravda!

2398

Aj vás rodičia varovali, aby ste neprehĺtali žuvačku lebo vám zlepí črevá alebo vám zostane v žalúdku? Alebo že ak prehltnete semienka z melóna vyrastie vám melón v bruchu? Rodičia nás strašili v súvislosti s jedlom s viacerými mýtmi. Dnes sme už ale dospelí a dokážeme rozlíšiť čo je pravda a čo naopak nie.

Nezáleží, kde a prečo tieto mylné informácie vznikli, oveľa podstatnejšie je to, že sme sa rozhodli ich vyvrátiť a priniesť vám aj vysvetlenie. Prestaňte žiť v sebaklame a dovoľte nám odhaliť pravdu.

MÝTUS: ak prehltnete žuvačku zostane vám 7 rokov v žalúdku.

Zdroj davidgaigg

Je pravda, že žuvačky sa prilepia takmer na všetko – na písací stôl, na topánku aj na vlasy. Nie je však pravda, že by sa vám nalepili na sliznicu žalúdka alebo nedajbože zlepili črevá. Žuvačka, rovnako ako každá iná potravina prejde žalúdkom. V črevách sa ale nerozloží a nestrávi, ale putuje nimi ďalej až sa vylúči spolu s trusom.

Podľa určeného gastroenterológa žuvačke trvá asi 40 hodín, kým prejde celým tráviacim traktom a vylúči sa.

MÝTUS: konzumujte zeler, pretože vám pomôže spáliť viac kalórií

Zdroj Nik

Udržať si zdravú váhu je pre niektorých jedincov naozaj ťažké a niet sa tomu čo čudovať. Žijeme totiž vo svete, kde na nás číha pokušenie na každom kroku. Tak ako všetko vo svete niečo stojí, tak je to aj v prípade vysnívanej postavy. Nečakajte teda, že vám v tom pomôže len konzumácia zeleru. Samozrejme, ide o veľmi zdravú zeleninu, no je dôležité vo všeobecnosti držať zdravú stravu, prípadne zaradiť cvičenie.

MÝTUS: jedenie surového cesta vám spôsobí vážne zdravotné problémy

Zdroj: Unsplash

Nielen cez sviatky, ale určite si aj počas roka pripravujete rôzne koláče podľa tradície rodinných receptov. Koláče sú predsa chutným spestrením dňa a výbornou bodkou napríklad za obedom. Predstavte si takú klasickú bublaninu z čerstvých čerešní alebo jahôd, no nie je to nádhera? A s tým sa spája aj ochutnávka cesta. Veď správny kuchár musí svoje dielo ochutnať, tak prečo by to neplatilo aj pre cukrára? Surové cesto sme milovali už ako deti, no rodičia nás vždy strašili, že zomrieme. Ako to teda naozaj je?

Surové cesto vám vôbec nemusí spôsobiť zdravotné problémy, ak ale do neho idú surové vajcia, predstavuje potenciálne riziko obsahu Salmonelly. Ak by ste ale aj náhodou ochoreli, väčšinou sa z toho dostanete bez následkov.

MÝTUS: hnedé vajcia sú zdravšie ako biele

Zdroj: wikimedia common

Aj vy patríte medzi ľudí, ktorí automaticky siahajú po hnedých vajciach? Máte dojem, že sú zdravšie než biele? Nie, nie je to tak. Nie je to ničím podložené a tieto vajcia sa naozaj môžu líšiť len farbou vaječnej škrupiny, za ktorú zodpovedajú pigmenty, ich nutričné zloženie môže byť absolútne rovnaké.

A čím je podmienená pigmentácia škrupiny vajec? Závisí to od plemena sliepok, ktoré ich znášajú. Na vajcia ako také to nemá žiadny vplyv

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre