Mýty, ktoré sa medzi ľuďmi tradujú, ale sú ďaleko od pravdy. Verili ste im?

3835

Niekedy sa stáva, že aj lekári sú omylní alebo človeku poskytnú dobre mienené, no nie úplne účinné a pravdivé rady. Predsa len, človek má tendenciu veriť tomu, čo je rokmi zaužívané a nie vždy si overuje, či je to aj pravdivé. A možno to ani nemuseli byť lekári, ale vaši rodičia či starí rodičia. 

Jednoducho, nie vždy sa zamýšľame nad všetkým čomu veríme. Stáva sa, že je to pre nás prirodzené, je to našou súčasťou. Že si neviete predstaviť o čom je reč? Pokračujte teda v čítaní a dozviete sa zopár mýtov, ktorým ľudia mnohokrát slepo veria.

Cukor robí deti hyperaktívnymi 

spoon of powder
Autor tejto fotografie je Alexander Grey

Existuje minimálne jedna štúdia, na ktorej sa podieľali dvaja pediatri v snahe zistiť, či je tomu skutočne tak. V rámci tejto štúdie, ale urobili niekoľko ďalších štúdií, kde skúmali ako deti reagujú, pričom im bola podávaná strava rôzne bohatá na cukry.

Žiadna z týchto štúdií, dokonca ani štúdie, ktoré sa výsostne zamerali na špecifické deti (deti s diagnostikovanou poruchou pozornosti a hyperaktivitou) nedokázali odhaliť žiadne rozdiely v aktivite medzi deťmi, ktoré prijímali veľa cukru a tými, ktoré ho prijímali menej. 

A viete, čo je zaujímavé? Súčasťou štúdie boli aj rodičia, ktorí porovnávali správanie detí a paradoxne sa im zdalo ich dieťa hyperaktívnejšie po jedle, ktoré obsahovalo minimum cukrov. 

Toxíny môžeme odstrániť z tela potením

mans face in close up
Autor tejto fotografie je Nathan Dumlao

Funkcia potu je predovšetkým termoregulačná. Je to spôsob, akým sa náš organizmus ochladzuje. Keby došlo k jeho narušeniu, naše telo by sa veľmi ľahko prehrialo a počas vysokých letných teplôt by nám hrozila aj smrť. Avšak potenie nie je spôsob, ktorým by sa naše telo zbavovalo toxínov. Na to nám slúži predovšetkým pečeň a následne obličky (takže neverte premotivovaným reklamám o tom, ako potením dosiahnete detox). 

Pot totiž obsahuje predovšetkým vodu a stopové prvky, nič viac. 

Prechladnutie v chladnom počasí

Woman Wiping Her Nose with Tissue
Autor tejto fotografie je Gustavo Fring

Nepochybne ste aj vy veľakrát počuli o “obyčajnom prechladnutí”. Avšak tu nejde o to, že by človek jednoducho prechladol alebo ochorel zo zimy. Aj v tomto stave, ktorý všetci dôverné poznáme, zohrávajú rolu patogény. Konkrétne by sme sa mohli baviť o vírusoch – najčastejšie je to práve rinovírus, ktorý napáda bunky horných dýchacích ciest. Tu vzniká zápal, ktorý sa typický prejavuje ako kýchanie alebo soplik. Neskôr sa môže pridružiť aj kašeľ. 

A na to či sa nakazíte nemá vplyv teplota. No ale prečo je toto ochorenie bežnejšie v zime? Pretože trávime oveľa viac času vo vnútorných priestoroch, kde sa vírusy šíria oveľa rýchlejšie. 

Vlasy a nechty rastú aj po smrti

black and brown hair
Autor tejto fotografie je Paul Siewert

Možno to neznie až tak nedôveryhodne, predsa len po smrti prebiehajú na tele i vo vnútri rôzne zvláštne procesy a mnohé z nich znejú nielen nechutne, ale aj desivo. Ale nebojte sa, vlasy ani nechty po smrti nerastú. Avšak vplyvom straty vody pokožka stráca elasticitu a zvrašťuje sa, čo v konečnom dôsledku môže pôsobiť, že človek má dlhšie nechty alebo vlasy. 

Denne by ste mali vypiť 8 pohárov vody

person holding clear drinking glass
Autor tejto fotografie je engin akyurt

Toto odporúčanie má svoje korene naozaj hlboko v histórii. Siaha totiž až do roku 1945. Samozrejme, nechceme povedať, že pitný režim nie je dôležitý, ale netreba zabúdať aj na to, že voda je obsiahnutá v mnohých potravinách (najmä v ovocí, zelenine), a tak nie je nutné si vysledovať, aby ste denne prijali presne 8 pohárov vody. 

Stáva sa to skutočne ojedinele, ale niekoľko takých prípadov sa vyskytlo – konkrétne ľudí, ktorí to s pitím vody prehnali a spôsobili si intoxikáciu, kde človeku hrozí aj smrť. Takže príjem veľkého množstva vody je rovnako nebezpečný ako nepiť vôbec alebo len minimálne. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.