Pokorené mýty týkajúce sa ľudského tela. Poďme sa ich raz a navždy zbaviť.

1066

O ľudskom tele sa toho zistilo už naozaj dosť. Nie že by nebolo už čo objavovať, ale ide o oblasť, v ktorej existuje veľké množstvo odborníkov. Napriek tomu, existujú isté zákonitosti, ktoré sme počuli snáď už stokrát a predsa sa našli ľudia, ktorí ich preverili a zistili, že pravda znie tak trochu inak. 

Takže, aj keď máme veľa vedomostí a overených poznatkov, stále sa okolo ľudského tela nachádza veľmi veľa záhad. Ak chcete vedieť, ktoré to sú a kde je ukrytá pravda, stačí pokračovať v čítaní. Tu sa to dozviete. Uviedli sme totiž zopár zastaraných mýtov na pravú mieru.

MÝTUS: Máme len päť zmyslov

close-up, communication, deaf
Autor tejto fotografie je PublicDomainPictures

Všade na školách sa učí, že človek má päť zmyslov – zrak, sluch, čuch, chuť a hmat. Realita je ale oveľa komplikovanejšia a okrem týchto piatich základných zmyslov disponujeme aj niečím “viac”. Neurovedci sa totiž domnievajú, že toto číslo by sa mohlo pohybovať od 22 až po 33.

Niektoré z menej známych zmyslov človek zahŕňajú ekvilibriocepciu (rovnováhu), propriocepciu (schopnosť nervového systému zaznamenať zmeny vznikajúce vo svaloch a vo vnútri tela pohybom a svalovou činnosťou) a chroncepciu (vnímanie času a jeho plynutia).

MÝTUS: Ženský menštruačný cyklus sa synchronizuje medzi ženami navzájom

Zdroj: shutterstock

Toto tvrdenie má v spoločnosti a v mysliach ľudí skutočne hlboké korene. Dôvera v to, že sa ženské cykly navzájom dokážu zosynchronizovať by väčšine ľuďom dávala zmysel – predsa len je veľa vecí, ktoré majú ženy spoločné. Keď sa na to ale pozrela jedna výskumníčka dôkladnejšie, nenašla nič, čo by túto súvislosť potvrdilo. Fenomén “synchronizácie” sa teda dá vysvetliť len pomocou matematiky a jej pravidiel (vždy príde k obdobiu, kedy sa dva cykly žien prekryjú – často je to ale aj záležitosť náhody). 

MÝTUS: Cviky na brucho vám zabezpečia jeho vypracovanie 

woman in blue sports bra and blue denim shorts standing on wooden dock during daytime
Autor tejto fotografie je Minna Hamalainen

Každý človek sa niekoľkokrát za život (možno i za rok či mesiac) dostane do stavu, kedy zatúži po štíhlej línii a vypracovanom tele a nezáleží na tom, či ste muž alebo žena. Chvíľu sa snažíte a hneď očakávate výsledky, s takýmto prístupom ale najčastejšie príde sklamanie. 

Robenie akýchkoľvek cvikov na brucho samostatne, len málokedy vedie k plochému a vypracovanému bruchu. Ak chcete, aby sa vám toto želanie splnilo, musíte silový tréning kombinovať s kardiom a hlavne zdravou a vyváženou stravou. Cvičenie totiž môže posilniť vaše svaly, ale spaľovanie brušného tuku treba podporiť aj inak. 

MÝTUS: Po holení budú rásť chlpy rýchlejšie, hustejšie a budú tmavšie

Zdroj: shutterstock

Opäť sa jedná o starý mýtus, ktorý sa takpovediac bez rozmyslu traduje z generácie na generáciu. Jednoducho, strach ľudí z toho, že by to mohla byť pravda je naozaj obrovský. Chlpy sa totiž v posledných rokoch stali enormným strašiakom. 

Vedci však neustále poukazujú na to, že takýmto princípom chlpové folikuly a chlpy z nich vyrastajúce nefungujú – nemajú schopnosť meniť svoju hrúbku, farbu a ani rýchlosť rastu. Nech si ich teda oholíte koľkokrát chcete, je veľmi pravdepodobné, že sa nič nezmení alebo práve naopak – chlpy budú jemnejšie a budú rásť menej vplyvom poškodenia folikulu. 

MÝTUS: Ak pôjdete von s mokrým vlasmi, prechladnete

woman facing seashore
Autor tejto fotografie je Chris Slupski

Ďalšie úplne bežné príslovie, ktoré už počul každý z nás. Stačí, že vonku bolo chladno alebo začalo pršať a naša starostlivá mama, nás hneď kriticky varovala. Pravda je ale taká, že je jedno, či máte mokré vlasy alebo oblečenie, zo samotného zlého počasia neprechladnete. To klasické nachladnutie, ktoré poznáme a je sprevádzané sekrétom z nosa, kašľom, kýchaním, prípadne bolesťou hrdla, je zapríčinené vírusmi! Ide len o akúsi zhodu náhod, ak ochorenie po tom, čo ste išli von do nečasu v mokrých vlasoch. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre