V spoločnosti ľudí sa neustále šíria mýty o poruchách duševného zdravia. Poďme si ich vyvrátiť!

336

Je uspokojivé vidieť, že sa v dnešnej dobe stále viac rozoberajú témy duševného zdravia a prípadných porúch. Je totiž nesmierne dôležité, aby už viac neboli zaradené k tabu témam, o ktorých sa nehovorí. Môžu sa totiž týkať úplne každého – vás, člena vašej rodiny alebo priateľa. A viete, čo je na tom celom desivé? Mnohokrát o tom ani len netušíme. A nevieme pomôcť. Napriek tomu, že sa o tom diskutuje stále viac a viac, vznikajú a šíria sa mnohé dezinformácie, ktoré môžu byť pre spoločnosť ako takú nesmierne nebezpečné. Poďme sa teda zamerať na časté mýty a vyvráťme si ich.

Deti nemajú problém so psychickým zdravím

Autor fotografie je Caleb Woods

Aj veľmi malé deti môžu vykazovať varovné príznaky, vykazujúce obavy o stav a vývin ich duševného zdravia. Treba byť preto pozorný a všímať si – vďaka tomu môžu byť včas diagnostikované a môže sa tak predísť mnohým ďalším komplikáciám (ide totiž o výsledok interakcie biologických, psychologických a sociálnych faktorov).

Polovica všetkých porúch duševného zdravia vykazuje prvé príznaky pred dovŕšením 14. roku života a tri štvrtiny začínajú pred dosiahnutím veku 24 rokov.

Ľudia s narušeným duševným zdravím sú agresívni

Autor fotografie je engin akyurt

Väčšina ľudí s poruchami duševného zdravia nie je v porovnaní so zdravými ľuďmi náchylnejšia k agresivite.

Len 3 – 5 % násilných činov možno pripísať jednotlivcom s vážnym duševným ochorením. V skutočnosti je u ľudí s ťažkými duševnými chorobami viac ako 10-krát vyššia pravdepodobnosť, že sa stanú obeťami násilného trestného činu.

Nedokážu tolerovať stres 

Autor fotografie je Luis Villasmil

Títo ľudia môžu byť rovnako produktívni ako hociktorý zamestnanec, hlavne ak sa úspešne podrobujú liečbe. Zamestnávatelia  často ani len netušia, že niektorí ich zamestnanec trpí duševným ochorením. Práve naopak – môžu byť nadmieru presní, motivovaní a ich práca sa môže vyznačovať vysokou kvalitou. 

Duševné poruchy sú výsledkom slabosti 

Autor fotografie je Motoki Tonn

Problém v oblasti duševného zdravia nemá nič spoločné s lenivosťou alebo slabosťou. Častokrát za tým stoja biologické biologické faktory – ako sú gény, fyzické choroby, zranenia či životné skúsenosti. Dôležité je zohľadniť aj anamnézu.

Nie je nádej na zlepšenie 

Autor fotografie je Priscilla Du Preez 🇨🇦

Medicína robí obrovské pokroky aj v oblasti psychológie a psychiatrie. Dnes sa už dá pomerne presne nastaviť liečba tak, aby sa progres ochorenia zastavil alebo aj zvrátil. Ľudia následne môžu pracovať, učiť sa, zabávať – skrátka žiť život s čo najmenej obmedzeniami.

Nie je žiadna prevencia 

Prevencia duševných, emocionálnych porúch a porúch správania sa zameriava na riešenie známych rizikových faktorov, ako je snaha vyhnúť sa traume – najmä u malých detí a dospievajúcich. Dôležité sú pravidelné rozhovory, dodržiavanie zdravého životného štýlu a v prípade akejkoľvek potreby okamžite vyhľadať pomoc. 

Dobrý psychický stav totiž celkovo zvyšuje produktivitu, znižuje kriminalitu, posilňuje ekonomiku, zlepšuje kvalitu života a tiež rodinný život. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre