Naháňajú mačky, kopú diery alebo jedia trávu. Prečo to psy robia ?

114
Pes je najobľúbenejšie domáce zviera a to bez debaty. Osvojili sme si ich ešte počas toho ako sme ako ľudská rasa obývali lesy a zaistili sme si tak určitú časť evolúcie, ktorú sme sa vyvíjali spolu. A nielen my sme sa naučili ako sa správať voči tým „divokým vlkom“ ale aj oni sa naučili ako sa správať voči homo sapiens sapiens. Niektoré črty správania psov sú však pre mnohých ľudí stále záhadou. Preto sa v dnešnom článku pozrieme, čo konkrétne sa skrýva za rôznymi aktivitami a správaním psích plemien.
pes
Autor fotografie je Ron Fung
 

1. Prečo psy naháňajú mačky ?

Pes je prirodzený lovec, a preto ho môže lákať každý rýchly pohyb okolo neho. Naháňanie mačiek môže byť pre neho hrou, ktorá spája jeho inštinktívne lovecké schopnosti s radostným pohybom. Je to preňho spôsob, ako prejaviť svoju zvedavosť a energiu.
orange and white cat on gray carpet
Foto od Joel Gamboa na Unsplash

2. Prečo olizujú ľudí ?

Olizovanie je zložitým jazykom psov. Tento prejav môže mať viacero významov, vrátane prejavu lásky, posilňovania sociálnych väzieb a dokonca aj získavania informácií o svojom okolí. Psy majú citlivé čuchové zmysly, takže olizovaním zisťujú informácie o tom, kde ste boli, čo ste jedli a kým ste sa stretli.
adult chocolate Labrador retriever
Foto od James Barker na Unsplash

3. Prečo kopú diery ?

Pes môže kopanie dier zdediť po svojich divokých predkoch. V prírode by kopanie dier mohlo slúžiť na vyhľadávanie potravy, zakopávanie potravy na neskôr alebo na vytváranie úkrytov pred nebezpečenstvom. Aj keď väčšina domácich psov už nepotrebuje takéto prežitkové stratégie, túto činnosť si stále zachovali.
Digging a hole“ od marymactavish is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

4. Prečo psy jedia trávu ?

Jedenie trávy môže byť prekvapujúcim správaním, no existuje niekoľko teórií, ktoré by mohli vysvetliť tento zvyk. Jednou z možností je, že pes to robí, aby vyvolal zvracanie a tak sa zbavil potenciálne škodlivých látek z tráviaceho traktu. Ďalšou možnosťou je, že pes jednoducho pociťuje potrebu doplniť si niektoré živiny, ktoré by mohol nájsť v tráve.
close photo of green grass
Foto odOchir-Erdene Oyunmedeg na Unsplash

5. Prečo k vám nakĺáňajú svoju hlavu ?

Keď pes nakloní hlavu k vám, môže to byť prejavom jeho schopnosti rozpoznávať ľudské emócie a nálady. Pes sa pokúša porozumieť tomu, čo hovoríte, a snaží sa byť v kontakte s vašimi reakciami. Toto gesto môže byť znakom jeho empatického spojenia s vami.
black and tan german shepherd
Foto od Sofia Guaico na Unsplash
Hoci niektoré zvláštne správanie psov môžu na prvý pohľad pôsobiť nezrozumiteľne, za ich jedinečnými zvykmi sa skrývajú evolučné, biologické a sociálne faktory. Hlbšie porozumenie tomuto správaniu nám umožňuje bližšie sa priblížiť k našim verným spoločníkom a lepšie si vychutnať vzájomnú spoločnosť. Zdroj    
Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre