Náhodné zaujímavosti: akej farby je v skutočnosti srdce a koľko vody obsahujú naše kosti

1075

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, z koľko % vody sa skladajú kosti, akú farbu má naše srdce a na čo všetko je dobrý losos.

 

Fakt č. 1: Tiger bengálsky

Národným zvieraťom Indie je nádherný a charizmatický tiger bengálsky. Je to najrozšírenejší druh tigra a vyskytuje sa len v Indii, Nepále, Bhutáne a Bangladéši. Tigre bengálske boli veľmi zriedkavo pozorované aj v Tibete.

Tiger bengálsky bol prijatý za indické národné zviera v roku 1972 po zasadnutí indickej rady pre voľne žijúce zvieratá.

Tieto tigre patria k najväčším veľkým mačkovitým šelmám na svete, dosahujú úctyhodné 3 metre od nosa po špičku chvosta a vážia viac ako 250 kilogramov. Tak ako všetky tigre, aj tiger bengálsky je zaradený do zoznamu ohrozených druhov a predpokladá sa, že vo voľnej prírode zostalo menej ako 2 000 jedincov, pričom najväčšou hrozbou pre ich prežitie je lov a zásahy človeka do ich teritória.

 

Fakt č. 2: Kosti

Voda je veľmi dôležitá pre všetky živé organizmy, u niektorých organizmov tvorí až 90 % ich telesnej hmotnosti. U dospelého človeka tvorí 60 % tela voda.

Mozog a srdce sa skladajú zo 73 % vody a pľúca tvoria približne 83 % vody. Koža obsahuje 64 % vody, svaly a obličky 79 % a dokonca aj kosti sú vodnaté, obsahujú až 31 %.

Každý deň musí človek spotrebovať určité množstvo vody, aby prežil. Samozrejme, toto množstvo sa líši podľa veku a pohlavia a tiež podľa miesta, kde človek žije. Všeobecne platí, že dospelý muž potrebuje denne približne 3 litre, dospelá žena potrebuje denne približne 2,2 litra. Všetka voda, ktorú človek potrebuje, nemusí pochádzať z pitia tekutín, pretože časť tejto vody je obsiahnutá v potravinách, ktoré konzumujeme.

 

Fakt č. 3: Srdce

Napriek tomu, že na všetkých valentínskych pohľadniciach je zobrazené jasne červené srdce, vaše srdce v skutočnosti vôbec nie je červené.  Krv, ktorú pumpuje, je červená, ale vaše srdce samotné je tmavšie a hnedšie ako krv, ktorú pumpuje. Okrem toho sa na povrchu vášho srdca nachádzajú bohaté nánosy tuku (nezávisle od vašej hmotnosti), vďaka ktorým povrch vášho srdca vyzerá veľmi žlto.

 

Fakt č. 4: Slnko

Ak by sme sa nachádzali nad atmosférou, napríklad na Medzinárodnej vesmírnej stanici, a pozerali by sme sa na slnko, zdalo by sa nám biele! Prečo? Pretože síce Slnko vyžaruje najsilnejšie v zelenej časti spektra, vyžaruje aj vo všetkých viditeľných farbách – červenej až modrej. Naše oči, ktoré majú tri farebné receptory čapíkových buniek, hlásia mozgu, že každý farebný receptor je úplne nasýtený, pričom významné farby sa prijímajú vo všetkých viditeľných vlnových dĺžkach. Náš mozog potom tieto signály integruje do vnímanej bielej farby.

 

Fakt č. 5: Losos

Losos je jedným z najvýživnejších druhov rýb a ponúka úžasné zdravotné výhody, od udržiavania zdravého srdca až po zlepšenie nálady a boj proti zápalom. Losos je tiež vynikajúcim zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sú kľúčovou živinou pre zdravé vlasy. V jednej štúdii väčšina žien, ktoré užívali omega-3 a iné doplnky, zaznamenala zníženie vypadávania vlasov, ako aj zlepšenie priemeru a hustoty vlasov. Vaše telo prirodzene neprodukuje omega-3, takže ich musíte získavať z potravín alebo doplnkov.

Táto mastná ryba robí zázraky pre zdravie vlasov aj preto, že je bohatá na bielkoviny, selén, vitamín D a vitamíny skupiny B. Tieto živiny spoločne prispievajú k tomu, aby boli vlasy silné a zdravé.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre