Náhodné zaujímavosti: ako prebieha párenie levov a koľko času strávime spánkom

1264

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, koľko rokov svojho života strávime spánkom, ako prebieha párenie levov, a prečo včely v noci nemôžu lietať.

Fakt č. 1: Reštaurácia Bon Joviho

„Soul Kitchen“ je komunitná reštaurácia bez cien v jedálnom lístku; zákazníci prispievajú koľko môžu. Ak nemôžete prispieť, môžete výmenou za jedlo pre svoju rodinu vykonať dobrovoľnícku prácu.

Reštaurácia JBJ Soul Kitchen v New Jersey, ktorú otvoril Jon Bon Jovi so svojou manželkou, prijíma platby v hotovosti ale aj dobrovoľnícke hodiny. Konceptom je poskytnúť hladným zážitok z jedla a zároveň im na oplátku umožniť dobrovoľnícku prácu na projektoch.

Fakt č. 2: Včely

Včely technicky nevidia, môžu využívať slnečné lúče (polarizované svetlo), ktoré ich vedú. Medonosné včely však dokážu v noci liezť. A dokážu sa pohybovať aj vo vnútri svojich úľov.

Včely medonosné sa orientujú bez akéhokoľvek iného dostupného zdroja svetla tak, že na navigáciu vo vnútri úľa používajú všetky svoje zmysly a jednotlivé časti tela. Používajú svoj zmyslový systém, aby cítili a dotýkali sa stien v úli, čo im umožňuje pohybovať sa bez toho, aby narážali do vecí. Ak však majú len trochu svetla, môžu sa v noci orientovať pomocou svojich očí.

Fakt č. 3: Krvné skupiny

Živočíšne erytrocyty majú antigény na povrchu buniek, ktoré podliehajú polymorfizmu a dávajú vzniknúť krvným skupinám. Antigény z ľudského systému krvných skupín ABO sa nachádzajú aj u opíc. Krv iných zvierat niekedy aglutinuje (v rôznej intenzite) s činidlami ľudských krvných skupín, ale štruktúra antigénov krvných skupín u zvierat nie je vždy totožná s tými, ktoré sa zvyčajne nachádzajú u ľudí. Pri klasifikácii väčšiny krvných skupín zvierat sa preto používajú iné systémy krvných skupín ako pri klasifikácii ľudskej krvi.

Psy majú 13 krvných skupín. Kone majú osem krvných skupín, z ktorých sedem, A, C, D, K, P, Q a U, je medzinárodne uznaných, zatiaľ čo ôsma, T, sa používa najmä vo výskume.

Fakt č. 4: Párenie levov

Obe pohlavia sú polygamné a rozmnožujú sa počas celého roka, ale samice sa zvyčajne obmedzujú na jedného alebo dvoch dospelých samcov svojej svorky. V zajatí sa levy často rozmnožujú každý rok, ale vo voľnej prírode sa zvyčajne rozmnožujú maximálne raz za 2 roky. Samice sú vnímavé na párenie 3 alebo 4 dni v rámci veľmi variabilného reprodukčného cyklu. Počas tohto obdobia sa pár spravidla páruje každých 20 – 30 minút, pričom za 24 hodín môže dôjsť až k 50 kopuláciám. Takáto predĺžená kopulácia nielenže stimuluje ovuláciu u samice, ale tiež zabezpečuje otcovstvo pre samca tým, že vylučuje iné samce. Obdobie gravidity trvá približne 108 dní a veľkosť vrhu sa pohybuje od 1 do 6 mláďat, zvyčajne 2 až 4.

Fakt č. 5: Spánok

Jedinou činnosťou, ktorou strávite väčšinu svojho života, je spánok. Ale ako je to v porovnaní s prácou, spoločenským životom a smiechom? Priemerný človek strávi na Zemi približne 79 rokov alebo 28 835 dní, teda 692 040 hodín.

Priemerný človek strávi počas svojho života približne 26 rokov spánkom, čo predstavuje 9 490 dní alebo 227 760 hodín. To je tretina celého nášho života, ktorú strávime spánkom v posteli! Prekvapujúce je, že 7 rokov strávime aj tým, že sa snažíme zaspať – spolu 33 rokov alebo 12 045 dní!

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre