Náhodné zaujímavosti: ako sa pôvodne volal Mickey Mouse a ktoré zviera dokáže spať v stoji aj v ľahu

1300

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, aký dlhý bol Berlínsky múr, aké bolo pôvodné meno kreslenej postavičky Mickey Mouse, a taktiež zistíte, ktoré zviera dokáže spať v stoji aj v ľahu.

Fakt č. 1: Mickey Mouse

Mickey Mouse je americká kreslená postavička, ktorú v roku 1928 spoločne vytvorili Walt Disney a Ub Iwerks. Mickey, dlhoročná ikona a maskot spoločnosti Walt Disney, je myš, ktorá má väčšinou oblečené červené kraťasy, veľké topánky a biele rukavice. Často je zobrazovaný spolu so svojou priateľkou Minnie Mouse, domácim miláčikom psom Plutom a priateľmi Káčerom Donaldom a Goofym.

Postavička sa pôvodne mala volať „Mortimer Mouse“, kým manželka Walta Disneyho, Lillian, nenavrhla „Mickey“.

Fakt č. 2: Baktérie

Priemerný kancelársky stôl je pokrytý viac ako 10 000 000 baktériami, čo je 400-krát viac ako baktérie žijúce na priemernej záchodovej doske.

Fakt č. 3: Berlínsky múr

Berlínsky múr bola strážená betónová bariéra, ktorá v rokoch 1961 až 1989 obklopovala Západný Berlín Spolkovej republiky Nemecko a oddeľovala ho od Východného Berlína a Nemeckej demokratickej republiky.

Berlínsky múr bol dlhý viac ako 140 km. V júni 1962 bol postavený druhý, paralelný plot, známy aj ako vnútorný múr, ktorý sa nachádzal približne 100 m ďalej na východonemeckom území. Domy nachádzajúce sa medzi múrom a plotom boli zrovnané so zemou a ich obyvatelia presídlení, čím vznikol tzv. pás smrti, ktorý sa neskôr stal známym. Pás smrti bol pokrytý zhrabaným pieskom alebo štrkom, vďaka čomu boli ľahko badateľné stopy, čo uľahčovalo odhaľovanie narušiteľov a tiež umožňovalo dôstojníkom zistiť, ktorí strážcovia zanedbali svoju úlohu. Neposkytoval žiadne krytie a, čo bolo najdôležitejšie, poskytoval voľné palebné pole pre strážcov múru.

Fakt č. 4: Papafóbia

Ľudia trpiaci papafóbiou sú vydesení zo všetkého, čo má niečo spoločné s hlavou cirkvi. Dokonca sa boja vojsť aj do kostola. Pápež František môže byť hocijako sympatický, príjemný a milý, papafobikovi to jeho názor nezmení.

Fakt č. 5: Kone

Dokážu spať v stoji, čo je adaptácia z ich života v divočine ako dravých zvierat. Ležanie robí zviera zraniteľnejším voči predátorom.

Kone získavajú potrebný spánok mnohými krátkymi obdobiami odpočinku. Môžu stráviť 4 – 15 hodín denne odpočinkom v stoji a od niekoľkých minút až po niekoľko hodín v ľahu. Nie celý tento čas však kôň spí; celkový čas spánku za deň sa môže pohybovať od niekoľkých minút do 2 hodín. Kone potrebujú v priemere približne dve a pol hodiny spánku počas 24 hodín. Väčšina tohto spánku prebieha v mnohých krátkych intervaloch, z ktorých každý trvá približne 15 minút.

Kone spia lepšie v skupinách, pretože niektoré zvieratá spia, zatiaľ čo iné stoja na stráži a dávajú pozor na predátorov. Kôň, ktorý je úplne sám, nemusí dobre spať, pretože jeho inštinktom je neustále sledovať nebezpečenstvo.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre