Náhodné zaujímavosti: ktorý kov je jedlý a najpredávanejšia kniha všetkých čias

1253

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, podľa čoho bola pomenovaná oranžová farba, ktorá kniha je najpredávanejšia kniha všetkých čias a ktorý kov sa dá konzumovať.

Fakt č. 1: Sprchovanie

Vedci z Yaleovej univerzity nás prinútili zamyslieť sa nad tým, že čas, ktorý strávime v sprche ukazuje, akí sme osamelí. Prvého kroku štúdie sa zúčastnilo 51 študentov vo veku od 18 do 45 rokov. Boli požiadaní, aby vyplnili dotazník o svojich každodenných zvykoch a označili, ako osamelo sa cítia. Prieskum obsahoval 3 otázky o ich zvyklostiach pri kúpaní alebo sprchovaní – výskumníci chceli vedieť frekvenciu, teplotu a trvanie tejto procedúry.

Výsledky ukázali, že študenti, ktorí sa cítili osamelejší, sa sprchovali alebo kúpali o 23 % častejšie v porovnaní s ostatnými študentmi. Čím osamelejšie sa študenti cítili, tým dlhšie sa sprchovali a tým teplejšia bola voda. Stalo sa tak preto, lebo horúca voda v podstate nahrádza skutočného spoločníka a rozptyľuje pocity izolácie.

Fakt č. 2: Cristiano Ronaldo

Ronaldo, ktorý sa stal držiteľom Zlatej lopty FIFA, ako najlepší hráč sveta, zaplatil za operáciu malého Erika Ortiza Cruza celú sumu 83 000 dolárov. Erik trpel kortikálnou dyspláziou, ochorením, ktoré môže viesť až k 30 záchvatom denne. Keď sa dieťa dostalo do Ronaldovej pozornosti, ponúkol sa, že nákladnú operáciu zaplatí. V roku 2012 Ronaldo zaplatil liečbu rakoviny pre 9-ročného chlapca.

Fakt č. 3: Biblia

Biblia je zbierka náboženských textov alebo spisov, z ktorých niektoré, všetky alebo ich varianty sú považované za posvätné v mnoha náboženstvách.

Biblia, ktorej celkový predaj sa odhaduje na viac ako 5 miliárd výtlačkov, je najpredávanejšou publikáciou všetkých čias. Mala hlboký vplyv na západnú kultúru a históriu, ako aj na kultúry na celom svete. Jej štúdium prostredníctvom biblickej kritiky nepriamo ovplyvnilo aj kultúru a dejiny. Biblia je v súčasnosti preložená alebo sa prekladá do približne polovice svetových jazykov.

Fakt č. 4: Oranžová farba

V angličtine je oranžová farba pomenovaná podľa vzhľadu zrelého oranžového ovocia. Predtým, ako sa toto slovo dostalo do anglicky hovoriaceho sveta, sa oranžová sa označovala aj ako ġeolurēad (žlto-červená).

Fakt č. 5: Zlato

Teoreticky by ste mohli zjesť 24-karátové zlato bez toho, aby ste ochoreli. Čisté zlato prechádza ľudským tráviacim systémom bez toho, aby sa vstrebalo do tela. Keďže 24-karátové zlato je veľmi mäkké a krehké, väčšina jedlého zlata – či už ide o plátky, šupinky alebo prach – obsahuje aj trochu striebra, ktoré je tiež inertné (za daných podmienok nepodlieha chemickým reakciám). Nejedlé plátky zlata, ktoré sa používajú na pozlacovanie, niekedy obsahujú meď, ktorá môže byť vo vysokých dávkach toxická.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre