Náhodné zaujímavosti: kde vás môžu zatknúť za nosenie sukne na verejnosti a chobotnica s 96 chápadlami

1181

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, kde bola ulovená chobotnica s 96 chápadlami, ktorý národ je známy ako najnižší a v ktorej krajine by ste sa mali vyhnúť noseniu sukne na verejnosti.

 

Fakt č. 1: Chobotnica s 96 chápadlami

Zachovaná chobotnica má v skutočnosti k telu pripojených bežný počet 8 chápadiel, ale každé z nich sa rozvetvuje a vytvára množstvo ďalších chápadiel. Zrejme neexistuje teória, ktorá by úplne vysvetľovala nadbytočné chápadlá, ale predpokladá sa, že sú výsledkom abnormálnej regenerácie, ku ktorej došlo po tom, čo chobotnica utrpela nejaké zranenie.

 

Fakt č. 2: Hady

Hady nemajú očné viečka, takže nemôžu žmurkať ani zatvárať oči. Namiesto viečok majú hady malé priehľadné šupiny, ktoré zakrývajú každé oko. Očné šupiny majú podobnú úlohu ako očné viečka, chránia oči pred poranením a zabezpečujú, aby oči nevyschli.

Zvyčajne sa nazývajú okuliare alebo brilly, a sú v podstate špecializovanou verziou očného viečka hada. Hady nemajú nohy, takže ich oči sú neustále v tesnom kontakte so zemou, na ktorú sa zmetajú listy, piesok a prach. To znamená, že potrebujú ochranu očí, ktorá zabráni poškodeniu oka, keď je otvorené. Keby mali hady iba očné viečka, museli by mať oči takmer neustále zatvorené, aby boli v bezpečí!

Napriek tomu, že hady nemôžu zatvoriť oči, môžu pokojne spať. Ich mozog reguluje spánkový mechanizmus a sú schopné spať aj s otvorenými očami.

 

Fakt č. 3: Najkratší ľudia na svete

World Population Review zverejnil zoznam krajín s najvyššou a najkratšou priemernou výškou na svete v roku 2023. Indonézia je na prvom mieste ako krajina s najkratšou priemernou výškou na svete. Medzitým Holandsko získava prvú pozíciu ako krajina s najvyššou priemernou výškou.

Jedným z hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú výšku človeka, je dedičnosť alebo genetika. Ak má jeden alebo obaja rodičia relatívne nízku postavu, je pravdepodobné, že ich dieťa zdedí tieto telesné vlastnosti. Ak majú tento gén obaja rodičia, šanca, že dieťa bude mať nízky vzrast, bude väčšia.

 

Fakt č. 4: Sukne v Taliansku

Toto pravidlo je teda určené len pre mužské pohlavie: nepokúšajte sa nosiť sukňu v Taliansku. Ďalšia zrejmá otázka znie – prečo by sa mal muž pohybovať po talianskych uliciach v sukni? Nuž, vzhľadom na to, že Taliani si potrpia na módu a existujú návrhári zaoberajúci sa výrobou sukní pre mužov, je nosenie sukne na verejnosti nezákonné, ak ste muž. Samozrejme, za tento „zločin“ vás môžu zatknúť.

 

Fakt č. 5: Bambusy

Bambusy patria medzi najrýchlejšie rastúce rastliny na svete. Niektoré druhy bambusov dokážu narásť o 91 centimetrov v priebehu 24 hodín, a to rýchlosťou takmer 40 milimetrov za hodinu. Rast až do 120 centimetrov za 24 hodín bol pozorovaný v prípade japonského bambusu obrovského (Phyllostachys bambusoides).

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre