Náhodné zaujímavosti: koľko tehotenstiev sa končí potratom a dokážu pavúky chodiť po vode?

742

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, v ktorej krajine majú väzni vo svojich celách internet, koľko % tehotenstiev sa končí potratom a taktiež zistíte, či dokážu pavúky chodiť po vode a dýchať pod ňou.

 

Fakt č. 1: Pavúky

Rôzne druhy pavúkov sú prispôsobené na život vo vode a v jej blízkosti. Mnohé z nich sa bežne nazývajú vodné pavúky. Niektoré z nich majú schopnosť behať po vodnej hladine. Niektoré si stavajú siete, iné nie.

Nezabúdajte tiež, že v blízkosti vody žije mnoho druhov suchozemských pavúkov: suchozemské biotopy v blízkosti vody sú miesta, kde je veľa hmyzu a kde je bujná a bohatá vegetácia, ktorá priťahuje viac hmyzu a poskytuje pavúkom miesta na lov.

 

Fakt č. 2: Internet vo väzení

Podľa zákona o vzdelávaní a treste majú všetci väzni v Nórsku zákonné právo na vzdelávanie. Prístup k internetu sa stáva nevyhnutným aj v súvislosti so skúškami; pri príprave na skúšky aj pri písaní skúšobných prác.

Internet, ku ktorému majú prístup väzni v prísne stráženom väzení, je obmedzený na kategórie, ktoré sa považujú za bezpečné. Webové stránky, ktoré nie sú zaradené do tejto kategórie, sú blokované. Okrem povolených kategórií existuje aj komunikačný filter, ktorý blokuje pokusy o odosielanie správ. Aby bol tento filter plne účinný, sú zablokované všetky zásuvné moduly. Tým sa internet stáva menej interaktívnym a niektorí hovoria, že je to papierová verzia internetu.

Väzni vo väzení s nízkym stupňom stráženia majú povolené viac kategórií a môžu využívať internet bez komunikačného filtra.

 

Fakt č. 3: Chobotnice

V Južnej Kórei sa najčastejšie podáva jedlo „sannakji“, pri ktorom sa živá chobotnica nakrája na malé kúsky a podáva sa s chápadlami, ktoré sa na tanieri stále hýbu. Chobotnica ochutená soľou a sezamovým olejom, a podávaná ešte zvíjajúca sa, patrí medzi najznámejšie pochúťky. Aj keď nejde o úplne pohodový kulinársky zážitok, pretože hrozí nebezpečenstvo zadusenia, ktoré ročne zabije zhruba 6 ľudí, toto jedlo je veľmi vyhľadávané.

 

Fakt č. 4: Tulene a tučniaky

Podľa vedcov medzidruhové párenie nie je úplne nezvyčajné, pretože pomáha zvieratám vzájomne sa miešať. Zvyčajne k miešaniu dochádza medzi zvieratami, ktoré sú si podobné genetickým zložením a vzhľadom, a vznikajú z nich hybridné potomstvá.

V prípade tuleňov a tučniakov je to však inak. Tučniaky pri tomto akte vyzerajú, že to nerobia dobrovoľne. Taktiež je nepravdepodobné, že by si tuleň pomýlil tučniaka s potenciálnym partnerom na rozmnožovanie. Ďalšou možnosťou je, že tučniaky sú ľahkým terčom, keď si tulene potrebujú vybiť sexuálnu frustráciu.

 

Fakt č. 5: Potraty

Potrat je náhla strata tehotenstva pred 20. týždňom. Približne 10 % – 20 % tehotenstiev sa končí potratom. Skutočné číslo je však pravdepodobne vyššie. Je to preto, že k mnohým potratom dochádza na začiatku tehotenstva, skôr ako si žena uvedomí, že je tehotná. Potrat je do istej miery bežná skúsenosť – ale to ju nijako neuľahčuje.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre